App Store Google Play
Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

23.04.2021 13:42
У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу.
 
Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган.
 
Усі розкопки, а по суті переважно бульдозерні роботи зі знесення пам’ятки, замовлено в інтересах забудовника - ТОВ «СНВ-груп» з групи компаній «Комфорт сіті», за якою стоять авторитетні дніпровські бізнесмени Капустін і Петровський.
 
Тільки офіційно спеціалізоване державне підприємство «Науково-дослідницький центр «Охоронна археологічна служба» Інституту археології НАНУ отримало на цей узаконений ним же злочин понад 1,3 мільйони гривень.
 
Охоронна зона цієї пам‘ятки заважала забудовнику прокласти навпростець через її ділянку мережі до нового елітного містечка, будівництво якого почалося 23 березня цього року на території 7 гектарів по вулиці Польовій, 21-а, поруч Запорізького шосе.
 
«Дослідження» зумисно виконано не сучасними, а нищівними методами середини минулого століття, які повністю зруйнували надмогильний насип кургану у понад 8 метрів заввишки і 50 метрів у ширину.
 
Тепер це дозволить не лише зменшити охоронні зони, але й за потреби - офіційно зняти цей курган з обліку, видалити із Державного реєстру нерухомих пам‘яток, де він значиться під номером 6048/1.
 
Вартість же 1 гектару території, який займає ця розкопана арійська могила Ямної культури, сягає 150 тисяч доларів.
 
В цій ганебній ситуації єдиним виходом, який врятує обличчя забудовника і дозволить його містечку уникнути сумної слави і назви Розрита могила, є лише відтворення зруйнованого насипу і благоустрій пам‘ятки та прилеглої території.
 
Як це роблять в усіх розвинених країнах, де цінують свою історико-культурну спадщину і де девелопери розуміють, що інвестиції у її збереження суттєво примножують якість життя і вартість квадратних метрів.
 
Обличчя же копачів-ліквідаторів не врятують навіть чудові знахідки, зокрема кромлех з кам‘яних брил, що підкреслює значення цього кургану як сакрального комплексу і який міг би прикрасити собою вершину оновленої пам‘ятки.
 


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...