App Store Google Play
Максим Мірошниченко

Влада та суспільство у пандемію XIX ст

11.01.2021 14:35
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Індонезії у квітні 1815 року. Окрім десятків тисяч смертей у Індонезії, неврожаю та голоду у Європі, найбільшим наслідком цієї катастрофи стала мутація вібріону холери та подальша пандемія. Хвороба, яку знали ще давні греки і яка до того “жила” у долині річки Ганг, перетворилася на смертельно небезпечну пошесть.
 
Європу холера “підкорювала” у кілька хвиль. З тих пір ми застосовуємо хлор у водопостачальних мережах та миємо руки перед їжею. Проте з усіх європейських країн лише у Російській імперії пандемія викликала бунти населення (невеликим вийнятком було також Закарпаття, яке входило у Австро-Угорську імперію).
 
Хвороба косила і аристократію і просте населення, проте саме в народних масах пошесть викликала конспірологічні теорії про те, що “простий люд” травлять вищі класи та іноземці. Бунти охоплювали цілі міста, маси вбивали лікарів, які як вважалося не лікують, а навпаки, "травлять" народ. На вулицях міст здобиччю натовпу ставали іноземці, які в більшості носили в кишенях хлорний порошок або хлорний розчин. Їх або забивали до смерті прямо на місці, або змушували з’їсти чи випити увесь знайдений у них хлор.
 
Інформаційні бюлетені влади потопали у безграмотних масах населення, а жорстокі поліцейські заходи лише погіршували ситуацію - в окремих кварталах міст під наглядом поліції ізолювалося не лише хворі, а й цілком здорові люди. Причому коли бунти здіймалися у таких “карантинних зонах”, то поліцейські тікали перші.
 
22 червня (ст. стиль) 1831 року у Петербурзі натовп знищив холерний госпіталь на Сінній площі. Кількох лікарів було вбито на місці, згодом площу оточив з барабанним боєм артилерійський батальйон Семенівського полку. Втім, серед військових миттєво поширилося чутки, що завтра почнуть травити уже і самих військових. Стало ясно, що війська можуть перейти на сторону бунтівників, але натовп все-таки розійшовся.
 
Наступного дня було знищено уже 3 шпиталі, по місту ходили чутки, що готується велике вирішальне повстання, а серед поліцейських та урядовців поширювалися чутки, що народ до виступів підбурюють поляки (в імперії щойно придушили Польське повстання). Про це особисто говорив міністр внутрішніх справ імперії і "старший по холері" Арсеній Закревський.
 
Коли імператору Миколі I повідомили, що 24-25 червня очікується загальне повстання містян, винищення аристократії та перехід військ на сторону народу, він особисто приїхав у відкритому екіпажі на Сінну площу і звернувся до натовпу в 5 тисяч осіб. Він нічого не сказав, що країну охопила небезпечна хвороба, яка забирає життя усіх (від неї помер генерал Паскевич, який придушив польське повстання) про правила гігієни. Він видав емоційну тираду та конспірологічні марення, популярні уже серед "державників".
 
“Вчера были учинены злойдейства. Стыдно народу русскому, забыв веру отцов своих подражать буйству французов и поляков [очевидно малася на увазі відносно недавня Французська революція та Польське повстання], они вас подучают! Ловите их! Предьявляйте подозрительных начальству! Но здесь учинено злодейство, здесь прогневили мы бога! Обратимся к церкви! На колени! Просите у Всемогущего прощения! Сам лягу, но не попущу! Горе осуженным!
 
На емоціях цар розцілував якогось дідугана з натовпу і помчав у Петергоф. Згодом цей сміливий виступ царя перед натовпом увійшов у композицію пам'ятника Миколі I на Ісакіївській площі.
 
P.S. На картині «Двоє чоловіків біля моря» (1817) Каспара Давида Фрідріха зображено поширену в той час погоду
 
 
 


Максим Мірошниченко

Я пам'ятаю цю країну іншою

Перші мої покупки я робив ще на гроші з Леніним. Батьки відправляли мене малого в сільський магазин із прадідом, ветераном Великої Вітчизняної (це вона зараз Друга Світова:). Точніше купував він, а я...
Ярина Желдак

Незалежність

Скільки у цих словах гордості і болю. Втрат і надбань. Пожертв і здобутків. Незалежність має кольори. Такі ж, як у сміливості, рішучості, віри, безмежної любові і вдячності. Незалежність - ц...
Я знаю, що серед наших читачів дуже багато щирих патріотичних українців, яким не байдуже майбутнє країни. Я також знаю, що далеко не всі з цих людей зараз зі зброєю на фронті (і на це є...
Нинішня російсько-українська доволі специфічна. Противники часіше бачуть одне одного в інтернеті, ніж в прицілі.Вперше я про це задумався, коли восени 2015-го влетів у окоп після дивного прильоту воро...