App Store Google Play
Андрій ДЕНИСЕНКО

Дніпру 1200 років

12 Вересня 17:25
Дніпру 1200 років!
Такі гасла цілком могли би прикрасити вулиці нашого міста в ці святкові дні.
Міста, давнішого за Москву та імперію, з її катеринами, переписуванням історії та байками про початки життя і цивілізації в наших степах лише з височайшого соізволєнія.
Адже найдревнішим містом на території сучасного Дніпра і прямим його предком була столиця слов'янського племені уличів Пересічень, розташований на скелях і піщаних пагорбах острова Чаплі, при пересіченні Дніпра і Самари.
Місто, яке за чисельністю населення дорівнювало князівському Переяславу і було найдальше винесеним на південний схід Європи крупним слов'янським поселенням, виконувало торгову і логістичну функцію, забезпечувало прохід суден і товарів через пороги, підтримувало переправи через Дніпро і Самару.
Пересічень вперше згадується у літописах під 940 роком, коли його після трирічної облоги взяв воєвода київського князя Ігоря Свенельд.
Пересічень виник напочатку 800-х років, пережив розгром і втечу у середині 10 століття на захід більшої частини уличів, які не витримали війни на два фронти з варягами і печенігами, але існував і розвивався і за панування болгарів, хазарів, угрів, варягів-русів, печенігів і половців, поповнювався слов'янським людом втікачів з Русі, був одним із центрів бродників.
Монгольський погром 1230-1250-х років знищив Пересічень, але не зупинив хід і безперервний розвиток міського життя у Надпоріжжі, продовжувачем якого є сучасний Дніпро.
Естафету Пересіченя у виконанні торгово-перевалочної функції перед порогами не пізніше 1300 року перехопило місто на правому березі Самари, у 1576 році вперше згадане як городок Стара Самар.
Потім були Старий і Новий Кодаки, козацька слава і сила, плацдарм волі і нової народної державності, відвойований в орди і степу.
Була Січ, само ім'я якої може бути продовженням імені Пересіченя, пронесеного через віки нащадками уличів як пам'ять про свою стародавню столицю.
Саме з цих чистих улицьких, бродницьких і козацьких джерел, а не з мерянських та іжорських боліт бере свої струмені наш древній і щодня новий Дніпро.
Саме тому найважливішим після перейменування завданням з деколонізації Дніпра є викинути на смітник історії брехливий імперський міф про заснування міста сучою дочкою Катериною та встановити правдиве літочислення його історії.
І, переконаний, ми його виконаємо.
Слава Дніпру! Слава Україні!"


Андрій ДЕНИСЕНКО

Дніпру 1200 років

Дніпру 1200 років!Такі гасла цілком могли би прикрасити вулиці нашого міста в ці святкові дні.Міста, давнішого за Москву та імперію, з її катеринами, переписуванням історії та байками про початки житт...
Дмитро Томчук

Про COVID-19 зсередини

Это мой очередной ежедневный лонгрид, но! На этот раз я очень прошу дочитать все до конца! Особенно людей который я люблю и уважаю и я знаю, что многим не хватает сил дочитать все до конца и они прост...
Події другої половини літа й початки осені наочно показали, що боротьба за Україну не припиняється і табір по той бік барикад готовий до наступу. Мова, зокрема йде про так званий "дніпровський референ...
Найелектронніше місто із суперпослугами повсажувало недолугих бабусь за компи і довірило їм документи. Найпродвинутіший пологовий на Космічці обіцяє оформити свідоцтво і дитячі виплати ще до виписки....