App Store Google Play
Андрій ДЕНИСЕНКО

Дніпру 1200 років

12.09.2020 17:25
Дніпру 1200 років!
Такі гасла цілком могли би прикрасити вулиці нашого міста в ці святкові дні.
Міста, давнішого за Москву та імперію, з її катеринами, переписуванням історії та байками про початки життя і цивілізації в наших степах лише з височайшого соізволєнія.
Адже найдревнішим містом на території сучасного Дніпра і прямим його предком була столиця слов'янського племені уличів Пересічень, розташований на скелях і піщаних пагорбах острова Чаплі, при пересіченні Дніпра і Самари.
Місто, яке за чисельністю населення дорівнювало князівському Переяславу і було найдальше винесеним на південний схід Європи крупним слов'янським поселенням, виконувало торгову і логістичну функцію, забезпечувало прохід суден і товарів через пороги, підтримувало переправи через Дніпро і Самару.
Пересічень вперше згадується у літописах під 940 роком, коли його після трирічної облоги взяв воєвода київського князя Ігоря Свенельд.
Пересічень виник напочатку 800-х років, пережив розгром і втечу у середині 10 століття на захід більшої частини уличів, які не витримали війни на два фронти з варягами і печенігами, але існував і розвивався і за панування болгарів, хазарів, угрів, варягів-русів, печенігів і половців, поповнювався слов'янським людом втікачів з Русі, був одним із центрів бродників.
Монгольський погром 1230-1250-х років знищив Пересічень, але не зупинив хід і безперервний розвиток міського життя у Надпоріжжі, продовжувачем якого є сучасний Дніпро.
Естафету Пересіченя у виконанні торгово-перевалочної функції перед порогами не пізніше 1300 року перехопило місто на правому березі Самари, у 1576 році вперше згадане як городок Стара Самар.
Потім були Старий і Новий Кодаки, козацька слава і сила, плацдарм волі і нової народної державності, відвойований в орди і степу.
Була Січ, само ім'я якої може бути продовженням імені Пересіченя, пронесеного через віки нащадками уличів як пам'ять про свою стародавню столицю.
Саме з цих чистих улицьких, бродницьких і козацьких джерел, а не з мерянських та іжорських боліт бере свої струмені наш древній і щодня новий Дніпро.
Саме тому найважливішим після перейменування завданням з деколонізації Дніпра є викинути на смітник історії брехливий імперський міф про заснування міста сучою дочкою Катериною та встановити правдиве літочислення його історії.
І, переконаний, ми його виконаємо.
Слава Дніпру! Слава Україні!"


В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...
У Дніпрі й на цілій Січеславщині розгортається велика драма маленької людини Коломойського.Щоби сформувати прозелену більшість і залишитися головою облради чи перескочити у крісло голови адміністрації...
В середині минулого тижня деякі справи та одне свято закинули мене у Дніпро. Тому вперше за останні 16 років я подивився на це місто поглядом киянина. Хоча киянин з мене відносний - тільки вийшов на П...
Нам вдовблювали 200 років, що Днєпрапєтровск - це російське місто, його збудували російські царі та зросійщені генсеки «і ваапщє - тут всєгда гаварілі па рускі».Але ми з вами у 2014-2015 р...