App Store Google Play
Максим Мірошниченко

Наслідки Першої Світової для України

14.11.2018 18:10

Наслідки Першої Світової для України оформилися у конкретний факт та конкретну дату 14-го листопада 1918-го року.

У цей день гетьман Павло Скоропадський видав грамоту про воз'єднання на федеративних началах із Росією. І це незважаючи на те, що три тижні тому він випустив відозву, яка підтверджувала самостійницький курс Української Держави та гетьманського уряду. А тиждень тому він відправив кілька військових літаків на допомогу українському повстанню у Львові, де проголошувалась Західно-Українська Народна Республіка.

Такий карколомний перелом мав свої пояснення. "Федеративна грамота" війшла на фоні завершення Першої Світової війни. Німеччина та Австро-Угорщина, - союзником яких була Українська Держава вийшли із війни переможеними. Австро-Угорщина розпадалася - у Празі, Будапешті, оголошувалося відневлення незалежності Чехії, Угорщини. Щойнопостала Польська держава претендувала на Галичину та Львів, проти чого власне і піднявся збройний виступ українських ветеранів Першої Світової. Крім того, Польща претендувала на Волинь, яка керувалася урядом гетьмана.

Німеччину взагалі охопила революція, про яку мріяли більшовики, кайзер уже нічого не контролював, соціал-демократи проголосили республіку, а комуністи - соціалістичну республіку. Німеччина стояла на порозі громадянської війни.

В Україні гетьман не встиг сформувати професійну армію (він очікував, що в нього буде час до весни 1919-го), австро-угорська військова адміністрація фактично перестала діяти. Південь України за вийнятком великих міст не контролювався урядовими силами, тут біяли повстанські загони Махна та інших отаманів, які здатні були вести бої за повітові містечка і не лише проти сил Державної Варти, а й проти австро-угорської регулярної армії. Солдати якої масово дизертирували та тікали на батьківщину.

Так сяк порядок у Центральній та Північній Україні утримували німці. Була надія на те, що до початку вступу військ Антанти у Східну Європу, вони його тут утримають, проте німецька революція перекреслила і ці сподівання.

Гетьману лишалося лише орієнтуватися на Антанту. Був шанс на теЮ що там візьмуть до уваги той факт, що гетьманський уряд хоч і був союзником її ворогів, проте він не оголошував війну країнам Антанти. В Парижі та Лондоні робили ставку на білогвардійський рух, який піднімався на Кавказі, Кубані, Дону та Сибіру і якому ще треба було перемогти більшовиків і направляли кораблі у Одесу, Крим, Маріуполь, Архангелськ та Владивосток. Скоропадський намагався заскочити у потяг, міжнародної легітимності, оголосивши федерацію із Росією, якої ще не було. Яку варто було ще створити і на зовсім не зрозумілих засадах, оскільки чіткої картинки майбутнього не було ні у Колчака, ні у Денікіна.

Втім, новий уряд Скоропадського мало чим відрізнявся від білогвардійських. В армії домінував антиукраїнський елемент. Російські офіцери ходили по Києву та раділи, що Скоропадський перестав грати українську "опєрєтку". У Одесі та Катеринославі гетьманські війська прямо вивісили замість синьо-жовтих стягів російські триколори. Пілоти Херсонського корпусу заводили свої машини та летіли над Чорним морем, тікаючи на Дон - у стан Денікіна.

За згодою Скоропадського, білі зайняли Луганськ та Старобільськ, де містилися стратегічно важливе виробництво патронів. Більшовики активізували свої сили у нейтральній зоні між Українскою Державою та РРСФР.

Петлюра, який лише тиждень тому пообіцяв Скоропадському не брати участі в антидержавних діях, Винниченко та Січові стрільці розпочали антигетьманське повстання під гаслом самостійності. Ця грамота була останнім приводом для набувших великої популярності антигетьманських настроїв.

В цей же день Скоропадський відкрив Українську Академію Наук, якою керув Вернадський.Hoвини ПАРТНЕРІВ

Юрій Фоменко

Починати треба з себе

Що ми хочемо:- коли люди з українськими прізвищами переконують що їм усе українське - чуждо. (((- коли журналіст просить по буквам продиктувати ім'я Андрея Шептицького. (((- коли шанувальники СРСР про...
Так вишукано піарити свого опонента, як це робить Порошенко, ще не вдавалося нікому)Не знаю, чи стане він Президентом, а от номінантом на яку-небудь премію з цього приводу Петро Олексійович вже удосто...
Світ повинен обертатись навколо кожного населеного пункта окремо. Тоді він почне обертатись навколо України. Для мене завжди був прикладом Олександрівський районний краєзнавчий музей на...
Я зізнаюся відверто: я не був автором ідеї щодо перейменування області, навіть співавтором. Так, я безумовно підтримую заміну комуністичної і чужої назви на рідну, українську і патріотичну. І справа т...