App Store Google Play
Ярослав СИНИЦЯ

Місто Щастя

10.10.2018 12:14

 

 “Вот, посмотрите, заходите сюда, вот так вот у нас выглядит бомбоубежище. Видите как все? Вот здесь мы прятались когда обстрелы были, иногда по несколько дней приходилось сидеть. Канализация течет ужасно, вот комунальщики все что сделали это хлоркой посыпали”– жінка років сорока жалується на жахливий стан бомбосховища. У проханні оглянути його нам охоче допомогли. На лінії розмежування, яка тут зовсім поруч, стрілянину іноді ще чути. Подекуди чутно глухі розриви снарядів, які після шістнадцятого року в місто не залітають.

“Все про нас забыли, обращаешься в жек – не делают ничего, обращаешся в исполком – говорят что все сделают, а в итоге все остается так же”. Я проходжу всередину бомбосховища, детально обдивляюсь оздоблення стін, саморобні плакати, написи, і помічаю герб України вишкрябаний на одній з несучих колон. Жінка ще з-пів години продовжує свою монотонну тираду. Гострі питання дуже вміло замовчує або швиденько переводить в інше русло. Україна для них пов’язана з негативом. Всі про це знають, всі про це говорять. Між собою, але ні з ким назовні. Нам пощастило вичепити ті справжні реакції і думки які вони кожен день обговорюють, ті настрої які вони підтримують.  Сідаючи в потяг у Львові я не мав жодних ілюзій з цього приводу, а в бомбосховищі я остаточно зрозумів для чого я сюди приїхав – для того щоб допомогти тій людині рука якої намалювала тризуб на стіні сховища.

  Мені пощастило побувати на 55ій річниці створення міста. Поселення на території сучасного Щастя з’явились ще в кінці 18 століття, але офіційно статус міста воно отримало в 1963 році.  Основним підприємтсвом в якому були працевлаштовані жителі міста досі залишається Щастинська ТЕС. Потужності будувались щоб опалювати місто Луганськ яке знаходиться за 20 кілометрів звідси. Навіть адмінстративно Щастя залишалось Жовтневим районом міста Луганськ.

До війни сховище в якому ми побували використовувалось як складське приміщення, і досі в сусідній кімнаті знаходиться чийсь невеличкий склад. Дитячий велосипед, ціла купа банок і іншого мотлоху який так потрібен в хазяйстві. В основній кімнаті знаходяться ліжка, бутилки в яких набирали воду і свічки.

"Выходят они после бомбёжки, и видят, все куры – ГО-ЛЫ-Е!" - дві бабці прямують заднім подвір’ям місцевого будинку культури. Насущні питання все ті ж – пенсія, ціни та війна.

 Будинок культури знаходиться в самому центрі міста. Якраз на день заснування було урочисте його відкриття – до цього в ньому проводився ремонт. Якби мене завезли в цю місцевість і запитали б де я знаходжусь, я без жодних коливань сказав би, що це якесь містечко в Одеській області. По депресивності і справді дуже схоже на деякі містечка Бессарабії. Влітку стоїть страшенна спека. Виноград місцевий коштує 15 гривень за кілограм, він тут прямо величезний, тутешньої температури вдосталь вистачає аби він ідеально дозрів.

 Двері укриття зроблені з дуже товстого металу, по кутам дверей знаходяться ось такі важелі, для того щоб була можливість герметично закривати двері. Судячи з усього сам будинок і бомбосховище було побудоване якраз в розпал Холодної війни. За словами жителів, квартири  саме в цій трьоповерхівці і ще поруч в двох будівлях раніше давались місцевій еліті – інженерам і керівному складу ТЕС.

 В лютому 2015 року один зі снарядів РСЗВ Град потрапив у цей двір. Вибуховою хвилею вибило всі вікна, кладка вікна яке знаходиться біля входу в під’їзд повністю вивалилась, також була пробита система опалення і квартиру сім’ї яка мешкає на першому поверсі досить тривалий час затоплювало теплою водою посеред зими. З мешканців будинку ніхто не загинув.

 До 2014 року в місті діяла мережа магазинів АТБ. Місцеві іноді жартують “у нас є АТБ – але у нього сьогодні вихідний”. Вихідний довжиною 4 роки. Багато де на будинках можна побачити зароблені будівельним розчином вибоїни від шматків снарядів, подекуди можна побачити сліди від куль.

 Залишок від ракети РСЗВ Град. Певний час залишки такого типу металів приймали на металобрухт, зараз вже ні. На тому уламку який мені вдалось роздобути збереглось марквання, єдина цифра значення якої я знаю – 83. Це рік виробництва. 

Із закинутого гуртожитка на одній з крайніх вулиць відкривається вид на дорогу в окупований Луганськ і на гору Веселу – найвищу географічну точку місцевості.До межі двох світів всього кілька сотень метрів.

Слова “дєрєвня”, іноді з помітно вираженим "дз" на початку, і “ісполком” – ще одна характерна риса місцевої мови. Не міськрада, не адміністрація, а саме “ісполком”. Архаїзм який усоблює німу повагу і страх перед існуючою владою.

 Шостий номер на посаді президента до такої межі додзвонився Путіну, допримирявся з Московією, що Україна вже перетворилася з суб‘єкту міжнародних відносин і геополітики на об‘єкт, думка як...
Що ближче 9-те травня, тим більше ми чуємо здавалося би незбагненні біснування у Кремлі та виразки місцевих наших груп, які орієнтуються на Москву.Деякі російські аналітики (Піонтковський чи, наприкла...
Ви хочете зупинити зелений реванш?Відрубати зелену голову совково-рашистській гідрі так само, як перед тим відрубали синю і червону?Я теж. Але ще дужче хочу зупинити, нарешті, постійні коливання внутр...
Васіліса ТРОФИМОВИЧ

Чи в нас уже 37 рік?

Офіційно. У зв’язку з останніми подіями, що відбуваються в Україні, звертаюся до усіх проукраїнських політичних партій та рухів, таких як партії «Європейьска Солідарність», «Г...