App Store Google Play
Дарина

Тут живуть козаки 21 століття

23.04.2018 04:18
ще не вмерла козацька сила, ще не згинуло козацтво!
Воно розвинеться пишним квітом по землі, воно розіллється широкою повінню по всьому світу й буде жити, буде гріти серце наших дітей, поки
стоятиме жива земля, поки блищатимуть чисті зорі, поки світитиме у небі ясний місяць...

Дмитро Яворницький

Ними захоплювалися, їх боялися, але поважали. Вони відзначалися неабиякою силою та відвагою, були знані не лише на своїх землях, а й у всьому світі. Українські козаки – це одна з найвизначніших сторінок в історії нашої Держави. Саме козаки в найскладніші часи були форпостом захисту інтересів, прав і свобод громадян, були взірцем мужності та патріотизму. Вони постали з людей, які тікали від утисків, що на власній шкурі відчули несправедливість і робили все, щоб захистити себе та свою волю. Вони обороняли віру, землю та народ. Козак завжди був символом воїна-захисника.

«Ні вогонь, ні вода, ні шабля, ні звичайна куля, крім срібної, їх не брали». Так говорили про легендарних характерників. Вважали, що вони знають таємну силу речей, знають майбутнє та вміють те, що звичайному воїну не під силу. 

Наш край — Дніпропетровщина, відома як земля козацьких Січей. Саме тут, за порогами Дніпра, вперше почали селитися козаки. З семи Запорозьких Січей, п'ять були розташовані в теперішньому Дніпропетровському регіоні: Томаківська, Базавлуцька, Микитинська, Чортомлицька, Підпільна (Нова Січ). Своєрідним природним захистом для козаків були дніпровські плавні, відомі ще зі скіфських часів, як священна країна Гілея. Із виникненням у наших краях Запорозької Січі про козацтво почали говорити як про першу у Європі демократичну республіку з організованим військом та чіткою воєнною структурою. 

Йшли роки, змінювались обладунки, зброя, воєнні тактики та способи формування військ. Та незмінними залишилися волелюбна душа, незламність і здатність до саможертовності, яка дивує увесь світ. Українців і тепер називають козацькою нацією, за звичаями, традиціями, за духом.

Потужний добровольчий рух, волонтерство, відважні медики, небайдужі містяни. В надзвичайно складний період, під час революції Гідності і початку війни на Сході, суспільство об’єдналося та створило дієву структуру, яка готова взяти на себе вирішення найбільш нагальних і болючих проблем держави. Це і є продовженням козацьких традицій та історичної пам’яті вольності духа.

Як ніде інше історична пам’ять спрацювала саме на Дніпропетровщині, колисці українського козацтва. Наш регіон став місцем, де зупинилася війна, форпостом оборони. Саме тут найбільша кількість волонтерів, саме звідси на Схід пішли воювати найбільше бійців. На жаль, кожний п’ятий загиблий військовий — з нашого краю. Область й досі першою приймає поранених воїнів із лінії фронту. Земля Січей продовжує вести щоденну боротьбу за життя і цілісність Україні. Наш край продовжує бути стіною між війною та миром. Тут живуть козаки 21 століття, які вкотре не дають орді московії розколоти Державу.

У сьогоденні формується нове сприйняття Дніпропетровщини Україною - як авангард в боротьбі з зовнішньою загрозою. І назва області Січеславська - чудова нагода його закріпити. Це не архаїка, а підкреслення свого іміджу та ролі в новітній історії України.

Окрім того, саме зараз нам необхідно підтягнути ще більші сили, аби дати відсіч “миру”, який пропонує східний сусід. Маючи досвід сотні років утисків та посягань Росією на Українську державність, ми повинні створити не лише військовий форпост, а й морально-етичний бар'єр. Ідею єдиної та незалежної країни ми маємо нести крізь свої думки, справи та будь-які починання.

Адже людина, яка чітко знає, що вона народилася на тій же Січеславщині і живе в своїй країні, що вона є повноправним господарем своєї землі, що вона – правнук відважних козаків, що в неї є історія, є пращури, які з покон віків жили на цій території, ніколи не дозволить чужинцям не те, щоб заволодіти її краєм, а й подумати про подібне.

Саме топоніми та гідроніми щодня нагадують про батьківську землю, яка зцілює та лікує душу, про глибоку історичну пам’ять українства, про її давність. У кожної нації є ДНК – унікальний код, який захований в самому простому і, здавалося б, зрозумілому – оберегах, казках, піснях, топонімах. Наша нація багатогранна, але в основі її лежить поняття "Воля". Від середньовічних козаків до сучасних військових у всіх одна мета — захищати свою незалежність.

Січеславська – не лише історична, а й найкраща сучасна назва для області-форпосту, яка формувала перші добробати й дала відсіч планам Путіна створити Новоросію від Харкова до Одеси.

В часи війни, Дніпропетровщина знову стала бастіоном проти ворогів. Саме зараз назва стає актуальною і необхідною. Сучасна війна ведеться за справжню незалежність України та має підтверджуватись знищенням колоніальності в культурі, ідеології, топонімах. А те, що регіон-захисник української державності носить назву радянського чиновника, організатора Голодомору - справжній ідеологічний парадокс, абсурд, який давно слід виправити. Зрештою, наші нащадки мають знати що народились в регіоні, який культивує століття подвигів та захисту Батьківщини, а не в краї, що звеличує власного ката.

І з 2014 року область зробила свій вибір, це край героїв, як козацьких часів, так і сучасності. Надання йому нової назви - Січеславської, наповненої українським сенсом, буде знаком пошани для них та вектором справжнього українського майбутнього.Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...