App Store Google Play
Ольга ПЕРЕТЯТЬКО

Картка депутата здорового міста

13.12.2017 04:50

Блог у депутата та лайки на проекти рішення – фантастика чи реальність? У містах Львів та Київ наприклад для міського депутата – це буденність, а для Кривого Рогу – фантастика. Які інструменти взаємодії з депутатами мають криворіжці і як працює Закон «Про статус депутатів місцевих рад» у Кривому Розі та інших містах читайте у статті.

Жителі міста Кривий Ріг часто скаржаться на проблему комунікації з міською владою.  Депутат місцевої ради – представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу.

У місті Кривий Ріг створено клуб «Ефективне місто» який має за мету покращити комунікацію влади та громади. В рамках роботи клубу проведено дослідження на тему ефективності комунікації з владою через мережу Інтернет в різних містах України. Таких як: Кривий Ріг, Дніпро, Київ, Миколаїв, Запоріжжя, Львів, Дрогобич, Івано-Франківськ.

Блог у депутата

Дослідження показало, що найкраща комунікація між містянами та депутатами у місті Львові. На окремому, дуже зручному порталі, публікуються звіти, запити, декларація та навіть новини депутата, що і є персональним блогом.

Новини депутата Юрія Кужелюка на офіційному сайті депутатів Львівської міської ради.

Новини депутата Юрія Кужелюка на офіційному сайті депутатів Львівської міської ради.

Єдиним джерелом новин у містян про депутатів у Кривому Розі є соціальна мережа facebook.com. Хоч згідно п.4 ст.11  Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» «доступу  до  засобів масової інформації комунальної форми власності  з  метою  оприлюднення результатів власної депутатської діяльності   та   інформування   про   роботу   ради   в  порядку, встановленому   відповідною  радою». Проте місцеві депутати практично не мають доступ до комунальних ЗМІ про що неодноразово наголошували на пленарних засіданнях.

Проекти рішень

Депутат має право вносити  на  розгляд  ради  та її органів проекти рішень з питань, що належать до їх відання, поправки до них, згідно закону «Про статус депутатів місцевих рад». У Кривому Розі сталася така ситуація, що рішення депутатів не вносяться на розгляд сесії. Депутати не провладної більшості загострювали неодноразово на це увагу і навіть ходили на прийом до минулого першого заступника Євгена Удода щоб він пояснив цю ситуацію, на що вони отримали нецензурну лайку. Минулий заступник зараз знаходиться у розшуку по кримінальним справам розкрадання бюджету. Рішення почали вносити до порядку денного, але навіть такі соціально важливі проекти як посилення боротьби з незаконним продажом алкоголю не приймаються.

Інша ситуація у місті Київ. Діяльність депутатів повністю висвітлюється на сайті, а важливі рішення проходять громадські обговорення, на яких можна побачити фідбек від громади про підтримку або ні рішень.

Київська міська державна адміністрація. Громадське обговорення проектів нормативно-правових актів.

Київська міська державна адміністрація. Громадське обговорення проектів нормативно-правових актів.

Звітування

Згідно Закону депутат повинен звітуватися не рідше одного разу на рік, а звіти у депутатів повинні містити такі данні: про роботу місцевої ради та її органів, про виконання планів і програм економічного  і  соціального  розвитку,  інших  місцевих  програм, місцевого бюджету, рішень ради і доручень виборців. Опубліковані на сайті виконкому міста звіти заповнюються у довільній формі і написанні у формі оповідання та «від руки», що достатньо ускладнює процес ознайомлення.

Звіт депутата Віктора Артюха

Звіт депутата Віктора Артюха

Окрім письмового звітування зазначається п.1 ст.16  Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» - «депутат місцевої ради періодично, але не рідше одного разу на  рік,  зобов'язаний  звітувати  про свою роботу перед виборцями відповідного  виборчого  округу,   об'єднаннями   громадян.   Рада визначає  орієнтовні  строки  проведення звітів депутатів місцевої ради перед виборцями».

У Кривому Розі графіку звітування немає, а положення про звітування згідно відповіді на запит до міської ради не приймалося. Згідно Закону депутат також має повідомити за сім днів про час і місце звітування у ЗМІ, а ОМС їх посадові особи, керівники підприємств, установ і  організацій  державної і комунальної форм власності зобов'язані сприяти депутатам місцевих рад в організації їх звітів (зустрічей) перед виборцями,  тож те що депутати не проводять зустрічі є прямим порушенням закону. Рішення щодо організації зустрічей депутатів повинно пройматися на засіданні місцевої ради. Графіки зустрічей з виборцями опубліковані у таких містах: Львів, Запоріжжя, Івано-Франківськ, Дрогобич та інші.

Відповідь на запит щодо звітування депутатів.

Відповідь на запит щодо звітування депутатів.

Доручення виборців

На зустрічах виборці можуть давати депутатові доручення з питань,  що випливають з потреб відповідного виборчого округу чи територіальної громади в цілому. Так як у місті не проводяться публічні звіти то і жодного доручення до депутатів поточного скликання від містян до депутатів не надійшло. Наприклад у невеликому місті Дрогобичі доручення виборців публікуються на офіційному сайті.

Доручення виборців до депутатів дрогобицької міської ради

Доручення виборців до депутатів дрогобицької міської ради

Прийом та звернення

На сайті криворізької міської ради доступний графік прийому депутатів який можна скачати у форматі doc. Члени клубу «Ефективне місто» зателефонували на декілька номерів приймалень і виявилось, що у деяких випадках це телефони районних рад де депутати ведуть прийом і записатися або дізнатися чи буде депутат на місці по ним неможливо.  У деяких депутатів взагалі відсутній номер телефону. А регулярний прийом депутати зобов’язанні вести.

Важливим інструментом у діяльності депутата та показником його діяльності є звернення. Данні про звернення депутатів не публікуються на сайті виконкому. Інша ситуація у містах: Київ, Львів, Дрогобич, Запоріжжя та інші. Звернення це наглядний показник роботи депутата.

Документи депутата запорізької міської ради

Документи депутата запорізької міської ради

Участь депутата в сесіях місцевої ради та засіданнях її органів. Вони голосують для тебе?

Депутати місцевих рад повинні бути присутніми на пленарних засіданнях, постійних комісіях тощо. Криворізька міська рада регулярно публікує данні про присутність депутатів на сесіях, але данні надаються у форматі pdf який є не машиночитанним. Така ситуація не дозволяє запровадити інструменти моніторингу за рішеннями як наприклад у Львові. На порталі львівської ради lviv.rada4you.org можна у зручному форматі подивитися на присутність депутата, його голосування та інші деталі.

viv.rada4you.org

lviv.rada4you.org

Тож проаналізувавши ситуацію по засобам комунікації виборців з депутатами криворізької міської ради можна зробити невтішні висновки. На сайті не публікується важлива інформація, депутати не звітують про діяльність на зустрічах. Щоб змінити ситуацію у місті створено клуб «Ефективне місто» до якого можуть долучитися містяни, депутати, представники ЗМІ, підприємці. Щодо участі у роботі клубу пишіть facebook.com

 Оля Перетятько, координаторка руху «Сильні громади» у Кривому РозіАндрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...