App Store Google Play
Ольга ПЕРЕТЯТЬКО

Кривий Ріг – місто «в законі»

13.10.2017 06:41

Кривий Ріг найбільше з міст України, котре не є обласним центром. Населення міста - 637 550 мешканців, а бюджет понад 5 мільярдів гривень. Однак у виконавчому комітеті Кривого Рогу немає жодного представника громадськості. Міський голова звітує тільки перед «закритим клубом» однодумців. Депутати міської ради відзвітувались на власний розсуд, а частина проігнорувала обов’язок про звітування. Всі комунальні підприємства міста є збитковими, на жодному з них немає наглядової ради за участі представників громадськості. Набори даних, які має публікувати міська рада на своєму сайті, не придатні для автоматизованої обробки. 

Сесії міської ради

Українське законодавство гарантує громадянам вільний доступ на сесії місцевих рад. Однак в Криворізькій міській раді трактують ці вимоги закону своєрідно. В законі України «Про місцеве самоврядування в Україні» сказано: «Сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону.» (ст.46 п.17 Закону). У регламенті Криворізької міської ради зазначено що на сесію можуть потрапити тільки акредитовані ЗМІ та містяни які попередньо записалися, у разі якщо у залі будуть вільні місця. На практиці після подання заяви містяни отримують відмову від секретаря ради, який посилається на відсутність вільних місць. Насправді вільні місця практично завжди є.

Зустріч містян на вході до сесійної зали

Доступ до публічної інформації

Згідно з статтею 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов’язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. Органи місцевого самоврядування у Кривому Розі часто нехтують цією статтею закону. На поданий нами запит до міської ради, що є засновником КП «Міський Тролейбус» для отримання статуту підприємства, ми отримали відмову. У роз’яснені зазначалось, що документ є внутрішнім у КП.

Відповідь на запит

Відповідь на запит

Звітування

«Сільський, селищний, міський голова не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед територіальною громадою на відкритій зустрічі з громадянами» говориться у ч.7 статті 42 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні». Міський голова Юрій Вілкул звітував з театральної сцени театру «Академія руху», 28 березня 2017 року. Місцеві ЗМІ не були запрошенні на зустріч, а місцева громада була не достатньо проінформована про звітування. Лише одному інтернет виданню вдалося побувати на «відкритій зустрічі».

«Депутат місцевої ради періодично, але не рідше одного разу на  рік,  зобов'язаний  звітувати  про свою роботу перед виборцями відповідного  виборчого  округу,   об'єднаннями   громадян.   Рада визначає  орієнтовні  строки  проведення звітів депутатів місцевої ради перед виборцями.» - така вимога є в ч. 1 статті 16 Закону «Про статус депутатів місцевих рад». Криворізька міська рада у регламенті зазначила що депутати повинні звітуватися протягом першого кварталу наступним за звітним роком, але звітування проводиться у довільній формі лише на сайті. Графіків зустрічей з виборцями у місті не має.

Відповідь на запит

Відповідь на запит

Комунальні підприємства

Міська рада підтримала проект рішення "Про затвердження Порядку оприлюднення інформації про діяльність комунальних підприємств". Згідно з рішенням КП що отримують допомогу з бюджету міста понад 500 тис. грн будуть звітуватися на офіційному сайті. Чому тільки підприємства які отримують кошти з бюджету? Згідно з рішенням звітуватися не буде КП «Криворізька муніципальна гвардія». Хоч це підприємство не отримує більш ніж пів мільйона з бюджету, але основними замовниками їх послуг є громада міста. Протягом вересня місяця 2017 року КП отримало замовлень з бюджетних установ понад півтора мільйони гривень. Не зважаючи на це, громадяни не зможуть дізнатися як веде свою господарську діяльність дане підприємство.

Отримані кошти КП

Отримані кошти КП

Цікавим буде річний звіт підприємства «Інститут розвитку міста», адже вони отримали з бюджету понад мільйон гривень, більша частина з яких витрачається на заробітну плату. За 2017 рік вони провели 1 захід, фестиваль – «Ніч індустріальної культури». За решту періодів КП влаштовують від 3 до 9 заходів на рік (серед яких і не дуже масштабні). Мета діяльності підприємства згідно з статутом: «…забезпечувати ресурсну та проектну підтримку сталого місцевого розвитку, згідно з новітніми тенденціями та з урахуванням потреб громади». Однак все це – в теорії. На практиці дане підприємство ігнорує запрошення громади на зустрічі, що стосуються місцевого розвитку та комунікації між владою та містянами.

Бюджет КП

Бюджет КП «Інститут розвитку міста»

Офіційні сайти міста

Пропонуємо читачам квест: «Знайдіть на сайті міської ради телефони для звернень і консультацій». Щоб здійснити дану операцію на сайті потрібно перейти за трьома посиланнями. Пошук на сайті практично не можливий адже документи що там доступні знаходяться у форматі doc або pdf, що унеможливлює роботу пошукових роботів.  На другому офіційному сайті «Криворізький ресурсний центр» є чудовий інструмент «Центр звернень». За допомогою онлайн форми можливо написати про проблемні питання і навіть позначити їх на карті. Однак суттєва проблема цього інструменту - він не оптимізований під мобільні пристрої.

Дієві інструменти взаємодії містян з владою

У Кривому Розі не прийняті положення: «Про громадські ініціативи», «Громадську експертизу» та «Громадську раду». Лише на 6 КП міста згідно з рішенням міської ради утворюються наглядові ради. Членами рад пропонується обрати п’ять осіб, з яких трьох назначає виконавчий комітет. Серед членів виконкому немає жодного представника громадськості, але до теперішнього часу у складі значиться звільнений перший заступник Євген Удод, який перебуває у міжнародному розшуку через підозру у зловживанні службовим становищем в особливо великих розмірах та колишній перший заступник Олександр Фіщенко.

Клуб «Ефективне місто»

Загалом комунікація між містянами та владою у місті не ефективна. У березні місяці 2017 року рух Сильні громади разом з 0564.ua провели опитування: «Яку проблему криворіжці вважають найгострішою». Однією з основних проблем жителі міста вибрали неефективну комунікацію між містянами та виконавчою владою. Для розв’язання цієї проблеми активні громадяни вирішили створити клуб «Ефективне місто». Адже децентралізація дає не тільки більше ресурсів і повноважень місцевим радам, але і вимагає більшої активності і відповідальності від громадян. На першій зустрічі клубу обговорювались доступні інструменти участі у місцевому самоврядуванні, послуги та сервіси в онлайні. Під час засідання члени команди обрали координатора проекту та визначили найбільш ефективні сервіси які можна запровадити у місті. Долучитись до роботи клубу жителі міста можуть у будь-який момент тож, якщо ви маєте класні ідеї та для їх реалізації вам потрібна команда однодумців або у вас є бажання разом змінити наше місто – пишіть координатору проекту Olya Peretyatko у соціальній мережі facebook.

 

Координаторка руху «Сильні громади» у Кривому Розі Оля ПеретятькоАндрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...