App Store Google Play
Дарина

Успішно об'єднана: чим живе Царичанська громада

22.07.2017 12:34

Усього півроку існує Царичанська об’єднана територіальна громада, до якої увійшли чотири сільські ради або 23 села району, проте за цей короткий проміжок часу на території, яку вона займає, відбулися значні зміни.

Скептикам і відвертим противникам децентралізації раджу побувати тут і побачити все на власні очі.

Царичанська селищна об’єднана територіальна громада стала одними з найуспішніших громад у процесі реформування місцевого самоврядування та децентралізації на Дніпропетровщині. Селищний голова Царичанки Геннадій Сумський розповів про успіхи та плани на майбутнє новоспеченої громади для сайту Дніпроград.

"Наша громада відносно молода - ми об'єдналися в грудні 2016 року. Попри це вже видно позитивні результати. В наш склад увійшли ще 4 сільські ради, які включають 23 населених пункти", - розповів Геннадій Сумський.

Самі ж царичанці кажуть, що роботи додалося чимало, але зміни відчув тут кожний – від учителя до військовослужбовця. Пройшовши нелегкий шлях становлення, сьогодні у громаді впевнені, що рішення про об’єднання стало одним з найвиваженіших кроків.

Звичайно, і зараз тут доводиться вирішувати як поточні питання, так і складні проблеми, але за досить короткий час царичанцям вдалося досягти позитивних зрушень. За словами нового очільника громади, Царичанського селищного голови Геннадія Сумського, про рішення об’єднатися громада жодного разу не пошкодувала, адже результат видно неозброєним оком.

Так, доходи бюджету всіх рад, що увійшли до ОТГ, за минулий рік становили майже 17 млн грн, тепер - в рази більше.

"Якщо раніше сукупний бюджет рад був близько 17 млн грн, то зараз 75 млн грн. Планів дуже багато -капітальний ремонт восьми доріг, ремонт освітлення - семи проектів, проект по заміні дверей в школах, масштабний ремонт каналізаційних систем, будівництво будинку для демобілізованих військових та багато іншого. Також хочу наголосити, що додатково на дороги, реконструкції очисних споруд та стадіону обласна влада виділила 50 млн грн", - розповів Сумський.

Зокрема, європейська реформа торкнулася середню школу. На практиці це означає, що місцеві громади мають більше повноважень і коштів та можуть самі вирішувати питання щодо матеріально-технічного забезпечення навчальних закладів, в першу чергу – садочків та шкіл. 

Децентралізація дає змогу створювати на місцях опорні школи – добре оснащені всім необхідним для сучасного навчального процесу, з обладнаними кабінетами та лабораторіями для фізики, хімії, біології, географії, математики тощо. Організація та оснащення опорних шкіл фінансуватиметься як з державного бюджету, так і з місцевих бюджетів, з можливістю залучення грантових коштів.

"Опорні школи потрібні для того, щоб учні з різних населених пунктів, незалежно від розміру цих населених пунктів та матеріального стану родини, мали рівний доступ до якісної шкільної освіти. З метою забезпечення гідних та якісних умов навчання для школярів у 2016 році була створена Царичанська опорна школа 1-3 ступенів з двома філіями. В школі навчається 721 учень, у філіях відповідно - 121 і 59. В кінці навчального року школи були передані у громаду і створений відділ освіти. Для навчального закладу з місцевого та обласного бюджету було виділено близько 11 млн грн для проведення капітального ремонту у школі. Була проведена реконструкція основного приміщення, майстерень, замінені вікна, підлога, двері, покрівля і система опалення. Наразі проводяться роботи по заміні вентиляційної системи у їдальні та спортзалі. Школа просто змінилася на очах", - розповіла в. о. начальника відділу освіти виконкому Царичанської сільради Лілія Кондакова.

Окрім капітального ремонту Царичанська школа отримала кошти на комп’ютери та меблі. У планах на наступний навчальний рік – облаштувати STEM –центр. У ньому дітей навчатимуть астрономії та робототехніці.

"Наша головна мета - це те, щоб діти хотіли і поверталися до громад. Сьогодні ми ставимо акцент на інноваційне навчання. STEM-освіта вживається для позначення популярного напряму в освіті, що охоплює природничі науки, технології, технічну творчість та математику. Це напрям в освіті, при якому в навчальних програмах посилюється природничо-науковий компонент плюс інноваційні технології. Технології використовують навіть у вивченні творчих, мистецьких дисциплін. Наприклад, за кордоном на уроках музики навчають не тільки музикувати, але і використовувати комп'ютерні програми для створення музичних творів", - розповіла Лілія Кондакова.

Вже зараз завдяки додатковому фінансуванню від обласної та місцевої влади у школі працює унікальний авіамодельний гурток, аби долучитися до якого діти вишукуються в чергу.

"Ми створюємо авіамоделі, вже навіть декілька разів брали участь у змаганнях і займали призові місця. Нова методика STEM стимулює учнів до креативності й бажання вивчати світ, заглиблюватись у звичні для людини явища з наукової точки зору, зрештою, спонукає до навчання загалом. За допомогою конструювання літаків діти ненав'язливо вивчають фізику. В нашій колекції є 20 авіамоделей та взялися за створення квадрокоптеру", - розповів вчитель Антон Єлісєєв.

Загалом, стратегію, яку розробили і втілюють у школі, передбачає трансформації у різних аспектах її діяльності: застосування сучасних підходів до менеджменту у школі, перетворення педагогічного колективу на команду однодумців, і головне – перебудову навчального процесу на користь інтересів учня.

Позитивний досвід децентралізації торкнувся й селиської медицини.

Медицина, особливо первинна ланка, повина базуватися на запитах громади, підтримуватися і у подальшому контролюватися громадським активом. Голова однієї з найуспішніших громад у процесі реформування місцевого самоврядування та децентралізації на Дніпропетровщині - Царичанської об'єднаної територіальної громади Геннадій Сумський розповів, як активна участь громади включає її у вирішення власних проблем із здоров'ям і не тільки.

"На сьогодні, завдяки децентралізації, існує тісна співпраця місцевої та обласної влади разом з медичними установами. Ми зараз активно працюємо у напрямку створення єдиного медичного простору для громади і покращенням якості надання медичної допомоги. Власними зусиллями представники громади беруть участь у найрізноманітніших конкурсах та проектах", - зазначив Сумський.

Відтак, Царичанська громада отримала обласний грант на реконструкцію фельдшерсько-акушерського пункту.

"Кошторис виділеного гранту - 600 тис. грн. Преображенський ФАП розміщений у колишньому колгоспному будинку 1982 року будівництва. У будівлі відсутні системи водопостачання та водовідведення, вбиральня знаходиться на дворі. ФАП потребує проведення ряду заходів із енергозбереження: заміни старих вікон, дверей та підлоги, утеплення фасаду будівлі, благоустрою території. Царичанська громада створює належні умови праці для роботи персоналу та надання якісних медичних послуг населенню. Для людей з обмеженими фізичними можливостями для доступу до будівлі передбачається влаштування пандусу", - розповіла головний лікар Наталія Дениско.

Вищезазначена громада також отримала грант від фонду GIZ на медичне обладнання. 

"Проект фонду GIZ полягає у підтримці громад у зв'язку із збільшенням внутрішьопереміщених осіб. Проект був реалізований на суму близько 400 тис грн. - ми отримали необхідне обладнання, МРТ-апарати, холодильники, росхідні матеріали. А також ми покращили знання медичних працівників, в проект входило додаткове навчання медсестер, сімейних лікарів, педіатрів та терапевтів", - розповіла Наталія Дениско.

Громада також бере участь у проекті USAID «Реформа Віл–послуг у дії». В рамках проекту усі бажаючі можуть безкоштовно пройти тест на ВІЛ та отримати консультацію лікаря.

Окрім вищезазначених важливих змін селища у самому центрі Царичанки в рамках децентраліхації капітально відремонтували одні з найважливіших доріг у селі.

"Царичанською об'єднаною громадою було розроблено 48 інфраструктурних проектів. Серед них - капітальні ремонти доріг. В грудні було заплановано зробити дороги по вулицях Соборна та Робоча. І вже сьогодні ми маємо результат. Наступні на черзі дороги у селах Бабаківка та Прядивка, які також входять у склад нашої громади", - розповів заступник сільського голови Володимир Стрілець.

Протяжність новоспечених доріг чотири кілометри, усього на їх ремонт міська та обласна влада виділила 11 млн грн. 

У захваті від нового асфальтного покриття й звичайні мешканці селища. Розповідають, що такої дороги у селі ще не було.

"Після того як в Україні розпочалася децентралізація, створилася об'єднана громада, ми нарешті дочекалися капітального ремонту доріг на вулицях нашого селища. Вони є дуже важливими, адже на них розташовані школа, садочки, важливі комунальні заклади. Про те, що ремонту дороги не було роками ми не говоримо, адже мова йде про десятиліття. Нарешті в селищі заворушилася робота - роблять світло, стадіони, розвивається школа, та й загалом піклуються про людей", - розповіла мешканка Царичанки Олена Марочка.

До процесу розвитку власної місцевості беруться й підлітки. Протягом найближчого часу селище міського типу Царичанка,  вони перетворять на справжнє сучасне європейське містечко. 

Об'єднана громада запланувала реконструкцію парку та центральної площі селища.  Цю важливу справу представники влади довірили саме молоді. 

"Ми хочемо показати підліткам, що розбудова власного майбутнього в їхніх руках. Потрібно лише трохи наполегливості,  завзяття та натхнення. Немає ніякого великого начальника, який прийде і змінить життя на краще, побудує парк та площу. Ні, є тільки власне бажання, ідеї та сили. Беріть і створюйте. Навіть за допомогою такого прикладу (реконструкції центру містечка самими ж жителями)  вже змінюється менталітет українців з пострадянського - хтось прийде і зробить, на справжній європейський - я візьму і зроблю", - наголосив голова сільради Геннадій Сумський. 

Наразі Царичанська громада налічує близько 5 тисяч представників молоді у віці від 16 до 35 років. Місцева мешканці взялися за облаштування найпопулярніших місць відпочинку та дозвілля у селищі.

"З моменту створення Царичанської об'єднаної територіальної громади молодь взялася за обговорення та створення двох масштабних проектів - реконструкцію головної площі та облаштування зони відпочинку у парку. В соціальних мережах та на зібраннях громади ми провели опитування,  що ж бажають бачити місцеві мешканці на площі та у парку в своєму селищі.  Спираючись на ці дослідження та промоніторивши модернізовані концепції європейських зон відпочинку,  ми розробили власний унікальний сучасний проект вищезазначених об'єктів, який буде зручним і комфортним для всіх - починаючи від дітей, і закінчуються людьми похилого віку", - розповіла Яна Овчаренко. 

Тож, протягом року у центрі Царичанки мають з'явитися сучасні фонтанти,  декоративні лави, зони вайфаю, дитячі майданчики, мультимедійний екран для переглядів фільмів та амфітеатр для виступів. Зазначимо,  кошторис проекту реконструкції парку та площі становить близько 20 млн грн. 

Царичанка - одне з селищ в Україні, яке завдяки корисній реформі отримало ковток свіжого повітря та новий імпульс для життя. А таких сел в країні тисячі. 

Тож сміливо можна робити висновок, що децентралізація — закономірна реформа, якщо країна обирає шлях прогресу. Польща, Словаччина, Литва, Латвія, Естонія, скандинавські країни — усі вони пройшли через таку реформу, що дало поштовх економіці, соціальному розвитку цих країн, особливо їхніх сільських територій.Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...