App Store Google Play
Зоя Красовська

З чого складаються дніпропетровські місцеві новини?

13.03.2016 14:38

Місцевим ЗМІ бракує самостійної роботи над темами - більшість регіональних новин написані із прес-релізів, про влдау говорять переважно позитивно або нейтрально, а про місцевих активістів - мінімально. Проте відчувається, як окремі редакції, знаючи свого читача і свою нішу, шукають прості, але якісні підходи для задоволенняіз суто своєї аудиторії.

Які теми висвітлювати, як дотримувалися основних професійних стандартів шість місцевих ЗМІ (по два з преси, онлайну та телебачення) - аналізували в ході моніторингу проекту “Будуємо мости” від “Інституту масової інформації” протягом 22-28 лютого.

Телебачення: з емоціями - ефектніше

Найбільший відсоток місцевих новин з усього потоку - на телебаченні. Воно й зрозуміло - така специфіка виробництва на регіональних каналах - можна показати в більшості те, що відбувається поруч. Проте в медіахолдингах є свої можливості. Тому якщо на 11 каналі протягом моніторингу всі новини були саме місцевими, то на 34 каналі - 4 новини не стосувалися Дніпропетровського регіону. Така специфіка у побудові випуску - всередині новинного блоку включаються тривожні новини про допомогу фонду Ріната Ахметова бідним і знедоленим (переважно мешканцям Донбасу). А перед такими сюжетами зазвичай подається зведення про ситуацію в зоні бойових дій - аби налаштувати глядача на вірний лад.

Обидва канали майже в рівній мірі виствітлювали діяльність органів місцевої влади - по 6 сюжетів протягом двох тижнів, з яких по 17% - так званий “паркет”. При цьому з авторських матеріалів про владу не було жодного, який би вивсвітлював її діяльність негативно. На 11 каналі 80% сюжетів про владу були нейтральними, а на 34 каналі - 60%. Відповідно, позитивних матеріалів про владу на 11 каналі було 20%, а на 34 каналі - 40%.

Серед новин 11 каналу більше сюжетів було про житлово-комунальні проблеми та діяльність активістів (20% та 17% відповідно проти 18% та 12% на “34 каналі”).

На “34 каналі” краще дотримуються принципів достовірності (89%) та відокремлення фактів від коментарів (50%). На “11 каналі” ж достовірність також складає досить високий показник (85%), тоді як безоціночними можна назвати близько третини сюжетів (35%). З одного боку це може бути викликане більшою кількістю сюжетів про житлово-комунальні проблеми окремих городян, де журналіст займає сторону потерпілого. Проте також складається враження, що редактор не ставить перед авторами задачу говорити виключно фактами, тому в залежності від професіоналізму журналістів, рівень оцінок помітно коливається. Наприклад у випуску за 3 березня перший сюжет був перенасичений авторськими оцінками та емоціями - йшлося про руйнування дамби. Наступний сюжет був не менш емоційним, адже розповідав про повернення двох бійців з полону. Проте для оцінок та емоцій автор давав слово героям, а не самостійно додавав барв події.

Онлайн: прес-служби працюють за журналістів

Для моніторингу інтернет-ресурвів було обрано два полярні сайти - типовий міський портал, один із найпопулярніших сайтів міста 056.ua та суто місцевий, чи не єдиний україномовний сайт “Дніпроград”, що з часу місцевих виборів вирізняється досить чіткою промерською позицією.

Тоді як "056" - сайт про все: тут можна побачити анонси, погоду, новини політики, ЖКГ та культури. “Дніпроград” має орієнтованість на супільно-політичні новини. Це простежуються, у аналізі розділу “Політика”, де більшість новин - авторські, подекуди ексклюзивні для місцевих видань теми. Також за якістю позитивно вирізняються новини спорту. Проте, якщо дивитися на інші розділи - суспільство, економіка, культура - то між двома сайтами мало відмінного: засилля новин із релізів прес-служб, передруки тощо.

“Дніпроград” більше уваги приділяє місцевим новинам (93% з усього масиву новин), тоді як 056 більше новин публікує без прив’язки до Дніпропетровського регіону (місцевих - 82%). 056 більше пише про ЖКГ (10%), ніж “Дніпроград” (7%), проте у останнього значно більше новин про діяльність місцевих активістів та громаських організацій (12% тоді як у 056 - тільки 4%).

В новинах, що стосуються висвітлення діяльності місцевих органів влади, простежується така тенденція - “Дніпроград” активніше висвітлює цю категорію новин (38% проти 15% на 056). Проте відсоток так званого “паркету” - новин із релізів прес-служб - у них також значно більше: 60% проти 46%. На сайті “056” простежується більше спроб брати коментарі у чиновників, самостійно опрацьовувати окремі події в місцевій владі.

Варто окремо наголосити, що кримінальні хроніки не включалися в категорію паркету, хоча по суті такими і є: більшість новин - прес-релізи правоохоронних відомств чи з надзвичайних подій. Таких матеріалів протягом двох тижнів на обох сайтах було приблизно однаково (51 і 52 повідомлення). Проте на сайті “056” окремі пригоди описувалися самими журналістами чи за інформацією свідків подій - переважно це стосується ДТП. Для “Дніпрограду” такі новини не є характерними.

Відсоток джинси на обох сайтах за цей період приблизно однаковий - 4-5%. Проте кидається в очі, що більшість прихованої реклами на “056” - переважно комерційна, а на “Дніпрограді” - в більшості політична.

На “056” простежується певна форма подачі новини - структура повідомлення вимагає вказувати джерело інформації, відповідно відсток новин, що відповідають стандарту достовірності - вищий (86%). Вище середнього дотримання балансу думок - у 52% новин. На Дніпрограді ці показники нижчі. Часто в новині просто не вказане джерело інформації, навіть якщо це офіційне повідомлення органу влади (79% відповідають стандарту достовірності), баланс витриманий у третині повідомлень (35%), а оцінок у новинах вистачає на обох сайтах - з відокремленими оцінками подані 39% новин на “Дніпрограді” та 43% новин на 056. Варто наголосити, якби оцінювати стандарти точності та повноти інформації, то розподіл сил між виданнями міг би бути іншим.

Сайти мають різну спрямованість, що проявляється в особливостях підбору новин та їх подачі. 056 орієнтується на споживачів корисної інформації - про покупки, ЖКГ чи дозвілля, відгуки читачів та отримання від них зворотнього зв’язку та інформації про надзвичайні події. “Дніпроград” більше орієнтований на суспільно-політично активних читачів, тому і новин про політику та активізм тут більше.

Газети: у пошуках нових форм

Якщо порівнювати загальне враження від газет “Дніпро Вечірній” та “Зоря” - двох найстарших газет Дніпропетровська - то відчувається, що “Зоря” перебуває в періоді трансформації і пошуку нових, незалежних від влади тем. “Вечірка” ж підтверджує свій статус “майстрів джинси” - навіть у період політичного затишшя вони примудряються знаходити матеріал для прихованої реклами - переважно політичної. За період моніторингу тільки з місцевих повідомлень такої надруковано майже 13%. Це найбільше число з усіх шести ЗМІ. Проте і система підбору тем, роботи із читачами тут виглядає більш якісною та добре продуманою.

У “Вечірці” працює рубрика “Двірник”, у якій на питання чи проблеми читачів журналісти шукають відповідей у профільних фахівців. В такий спосіб редакція досить значну увагу приділяє житлово-комунальним проблемам, витримуючи стандарти балансу думок, достовірності та відокремлення оцінок від коментарів - насправді матеріали цього розділу є найкращими за дотриманням трьох основних стандартів. Крім того рубрика містить справді корисну інформацію, що допомагає читачам орієнтуватися у системі комунальних служб міста та ефективніше взаємодіяти з ними для вирішення своїх проблем.

“Зоря” дає менше місецих новин (54%), ніж “Вечірка” (65%), менше паркету (9% і 38% відповідно). Щодо останнього показника, то обидві газети практикують розміщення оголошень та інформації від офіційних органів влади - соцслужб, пенсійного фонду, податкової. Такі матеріали в розділі “паркет” не враховувалися, а лише ті, що подані як новини, проте не мають авторського опрацювання.

Негативно про органи влади у “Дніпрі вечірньому” йдеться у 25% матеріалів, присвячених владі, а нейтрально у 75%. У “Зорі” ж “негативу” на адресу влади немає, а позитив та нейтральність розділилися 40 на 60 відсотків відповідно.

У “Дніпра Вечірнього” вищі показники балансу думок (57% проти 27% у “Зорі”) та достовірності (86% проти 73%). Але у “Зорі” значно більше матеріалів, що містять відокремлені від фактів оцінки, хоча ця цифра і нижче середнього - 36%, проте у “Дніпрі Вечірньому” ще нижча - 17%.

Отже тут знову проявляється обличчя видання. “Зоря” більш поміркована до влади і до оцінок, а “Вечірка” набагато краще знає свого читача і що йому подобається, тому не уникає критики владу, хоча подекуди це і переходить на емоції.

 

Огляд підготувала Зоя Красовська, регіональна представниця “ІМІ” в Дніпропетровську

Мабуть це банальні, очевидні слова, але... Сьогодні на Краснопільському кладовищі вже вдруге за тиждень провожали в останню путь воїна, який пав на російсько-українській війні. Цього разу наш сві...
Ахметов, схоже, почав мститися дніпрянам за те, що вони насмілилася відстояти своє право більше його не кредитувати!Гадаю, всі зрозуміли про що йдеться…Декілька років поспіль цей представник ук...
Дарина ТВЕРДОХЛІБ

Не водіть дітей до цирку

На арені дресирувальник у гарному вбранні, яскраве світло софітів, голосна музика. А в кутку - наляканий лев, якому наживо вирвали кігті та спиляли ікла. Білосніжні голуби злітають&nbsp...
Дарина ТВЕРДОХЛІБ

І знову про мову

Українці без російської мови - третій сорт. Володіти лише українською, і не знати жодної іншої мови, бути німим. Єдина перспектива українців в такому випадку - бути прибиральниками, доглядальника...