App Store Google Play

Від падіння пам'ятника Леніну до зміни назви міста: як відбувалася декомунізація Дніпра

29 Серпня 18:00
Від падіння пам'ятника Леніну до зміни назви міста: як відбувалася декомунізація Дніпра

Офіційно декомунізація України розпочалась з весни 2015 року, коли Верховна рада ухвалила так званий "декомунізаційний пакет". Саме це поклало початок хвилі перейменувань. З чого починалася та чи завершилася декомунізація Дніпра – у короткому огляді.

Як падав Ленін

Декомунізація Дніпра розпочалася із повалення пам’ятника Леніну в лютому 2014 року. Скульптура не піддавалася активістам сім годин. Декілька спроб повалити пам'ятник за допомогою тросів та сталевих канатів були невдалими – троси рвалися. Та о першій годині ночі 22 лютого монумент все ж впав.

Як повідомляли новини Дніпра, голова Леніна зберігається у Дніпропетровському національному історичному музеї ім. Д. Яворницького.

“Навіщо нам пам'ятати про людей, які нас вбивали? Хіба ми повинні ставити їм пам'ятники та думати, що це люди, на яких ми повинні рівнятися?” – каже дніпрянка Людмила.

Перейменування вулиць

Після повалення пам'ятників з радянським минулим прощалися, перейменовуючи вулиці. Так, у Дніпрі проспект, названий на честь радянського діяча Михайла Калініна, отримав ім'я Сергія Нігояна – першого вбитого під час Революції Гідності активіста.

Краєзнавець з Дніпра Микола Чабан зазначає: нові назви вулиць здебільшого відбивають історію міста та його видатних діячів. Втім, вбачає у процесі перейменування і недоліки: у місті досі не увічнений дехто зі знакових жителів. Крім того, деякі старі назви, на його думку, прибрали даремно.

"З опалу перейменували вулицю Ширшова: він потрапив під гарячу руку як діяч сталінського режиму, але це людина, яка була перед усім громадським діячем, науковцем, полярником, нашим земляком. І це людина, яка теж потерпіла від сталінського режиму", – каже Микола Чабан.

Перейменування міста: дев'ять варіантів

У травні 2016 року постало питання про перейменування міста. До того часу у назві було присутнє ім’я комуніста Григорія Петровського.

"Григорій Петровський – основна його провина в тому, що з його мовчазної згоди відбувався голодомор в Україні. Це людина, яка не подала свій голос проти репресій, які більшовики чинили в Україні, головний докір йому за це", – додає Микола Чабан.

Розглядали 9 варіантів нової назви міста: Дніпрослав, Дніпро, Січеслав, Дніпровськ, Дніпрополь, Кодак, Новий Кодак, Святослав і стара – Дніпропетровськ. Останній варіант активно просували прибічники проросійських сил, пропонуючи вважати, що місто назване на честь апостола Петра, а не на честь радянського державного діяча Григорія Петровського.

Верховна Рада офіційно перейменувала Дніпропетровськ на Дніпро 19 травня 2016 року. За таке рішення проголосували 247 народних депутатів. Спротив тоді намагався чинити "Опозиційний блок", втім – марно.

А втім, область і досі залишається Дніпропетровською. Назви областей занесені до Конституції України, і для того, аби їх змінити, необхідно рішення, ухвалене 300 голосами депутатів Верховної ради.

Загалом з 2014 року у Дніпрі перейменували 350 вулиць. Крім того, прибрали близько ста відповідних символів, пам’ятних знаків, меморіальних дощок.

Наступний крок – дерусифікація

Нині ж у місті триває дерусифікація. 21 квітня депутати міськради ухвалили рішення щодо перейменування близько 30 вулиць, назви яких пов`язані з Росією. Вулицям дали назви громад, які зазнали руйнувань під час російської агресії та окупації: Чорнобаївська, Бучанська, Ірпінська.

11 травня ухвалили рішення щодо зміни назв ще майже 20 топонімів, які мали стосунок до РФ. Більшість нових найменувань пов’язані безпосередньо з історією міста.

Суспільне

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Максим Мірошниченко

Я пам'ятаю цю країну іншою

Перші мої покупки я робив ще на гроші з Леніним. Батьки відправляли мене малого в сільський магазин із прадідом, ветераном Великої Вітчизняної (це вона зараз Друга Світова:). Точніше купував він, а я...
Ярина Желдак

Незалежність

Скільки у цих словах гордості і болю. Втрат і надбань. Пожертв і здобутків. Незалежність має кольори. Такі ж, як у сміливості, рішучості, віри, безмежної любові і вдячності. Незалежність - ц...
Я знаю, що серед наших читачів дуже багато щирих патріотичних українців, яким не байдуже майбутнє країни. Я також знаю, що далеко не всі з цих людей зараз зі зброєю на фронті (і на це є...
Нинішня російсько-українська доволі специфічна. Противники часіше бачуть одне одного в інтернеті, ніж в прицілі.Вперше я про це задумався, коли восени 2015-го влетів у окоп після дивного прильоту воро...