До війни для громад Дніпропетровської області організувати веломарафон або велопробіг було однією з найулюбленіших справ. Столицею велоруху в регіоні вважають Миколаївську громаду Синельниківського району, яка, завдяки проекту U-LEAD «Велорух єднає громаду» не просто утворила веломаршрути, а і об’єдналася з сусідньою Дмитрівською радою.
- Активісти Миколаївської громади разом з велосипедистами сусідньої ради влаштували спільний велопробіг, який поєднав не лише спортом, а й планами про розвиток, про що велорухівці говорили на кожній зупинці свого маршруту з мешканцями сіл і отримали величезну підтримку населення щодо об’єднання, - повідомила Олена Тертишна, керівниця Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Дніпропетровській області, під час інформаційної сесії на тему «Забезпечення потреб ВПО у мобільності».
Під час воєнних дій на велосипеди і ровери покладена особлива місія. Вони допомагають виїжджати з окупованих та небезпечних територій.
- Наприклад, у Зеленодольську громаду люди тікали від обстрілів та вибухів на велосипедах. Щодня провідники по лише їм відомих веломаршрутах з сіл Херсонської області вивозили групи переселенців. На Великдень до громади вдалося переправити понад тисячу біженців саме завдяки велосипедам. А потім автобусами люди вирушали далі. Свої рятівні транспортні засоби люди залишили на зберігання у Зеленодольській громаді, яка для цього виділила спеціальну криту ділянку. «Покидаємо, щоб повернутися», - кажуть ті, хто біжить від війни, сказала Олена Тертишна.
Експерт з розвитку сталої мобільності «U-LEAD з Європою» Вадим Денисенко розповів про велорух як спосіб інтеграції внутрішньо переміщених осіб в суспільство, а також ознайомив учасників з проєктами, які наразі запроваджуються у Львові та за кордоном для забезпечення потреб ВПО у мобільності.
- Велосипед – це економний, корисний та мобільний транспортний засіб. В умовах війни він стає незамінним. По-перше, він розвантажує громадський транспорт у населених пунктах, де суттєво збільшилася кількість людей за рахунок переселенців. По-друге, не потребує пального, що суттєво в умовах енергетичної кризи. По-третє, на ньому можна проїхати і по зруйнованим дорогам, - зазначив Вадим Денисенко.
Автор: Іван МУРАХА