App Store Google Play

Експерти підрахували фінансові результати громад Дніпропетровщини

11 Лютого 08:00
Експерти підрахували фінансові результати громад Дніпропетровщини

За результатами аналізу фінансових результатів громад Дніпропетровщини серед громад, створених навколо міст обласного значення, лідерами є Дніпровська, Криворізька, Нікопольська, Кам’янська і Вільногірська громади. Серед міських, селищних та сільських громад лідирують Черкаська, Вербківська, Богданівська, Троїцька і Карпівська. Про це повідомляє Дніпроград з посиланням на U-LEAD.

Андрій Мужевський, радник з питань муніципальних фінансів та управління Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Дніпропетровській області, зробив оцінку рівня фінансової забезпеченості територіальних громад за результатами виконання місцевих бюджетів у 2021 році. Аналіз проводився за п’ятьма індикаторами: доходи загального фонду на 1-го мешканця, видатки загального фонду на 1-го мешканця, видатки на утримання апарату управління у розрахунку на 1-го мешканця, рівень дотаційності бюджетів, співвідношення видатків на утримання апарату управління із сумою доходів загального фонду.

У 2021 році громади Дніпропетровщини залишалися лідерами за темпом приросту надходжень і за показником власних доходів на одного мешканця. Так, за 12 місяців до загального фонду бюджетів 86 територіальних громад (без урахування трансфертів) надійшло 29,1 млрд гривень, що в середньому становить 9040,9 грн на одного мешканця.

"Показник «доходи загального фонду на 1-го мешканця»  характеризує фінансовий потенціал територіальної громади, спроможність забезпечувати її потреби за рахунок ресурсів, які генеруються на її території. Розраховується як співвідношення обсягу надходжень доходів загального фонду без урахування трансфертів до кількості мешканців відповідної ТГ, - пояснив Андрій Мужевський.

Найбільші показники доходів на 1 мешканця мають такі громади: Троїцька (30,6 тис. грн.), Карпівська (22,5 тис. грн.), Новолатівська 21,6 (тис. грн.), Черкаська (20,5 тис. грн), Слобожанська (19,6 тис. грн), Вербківська (19,1 тис. грн). 15 громад мають показник доходів на одного мешканця, який перевищує середній показник по всіх громадах регіону.

Впродовж року на із загального фонду власних бюджетів громади витратили 32,3
млрд гривень.  У 20 громадах регіону показник «видатки на 1-го мешканця» - співвідношення обсягу видатків загального фонду до кількості мешканців - перевищує середнє значення по регіону, що становить 10031,9 грн.

Лідерами серед громад за цим показником є Троїцька громада (30,9 тис. грн.), Вербківська (19,2тис. грн.), Слобожанська (19,0 тис. грн.), Богданівська 15,9 тис. грн., Черкаська (15,7 тис. грн.). У таких громадах цей показник значно нижчий за середній: Жовтоводській (6,7 тис.
грн.), Любимівській (6,6 тис. грн.), Нивотрудівській (6,4 тис. грн.), Верхівцевській (6,4 тис. грн.), Великомихайлівській (6,1 тис. грн.), Марганецькій (5,8 тис. грн.) та Маломихайлівській (5,8 тис. грн.).

У 2021 році громади Дніпропетровської області витратили 2,9 млрд грн на
утримання апарату місцевої ради. Середній рівень видатків на утримання апарату управління у розрахунку на 1-го
мешканця громад Дніпропетровщини становить 909,7 грн. Найбільше витрачають на утримання органів місцевого самоврядування в
розрахунку на 1 мешканця в таких громадах як Троїцька (5,2 тис. грн.), Новолатівська (4,6 тис. грн.), Гречаноподівська (3,6 тис. грн.), Чумаківська (3,2 тис. грн.), Карпівська (2,9 тис. грн.).

"Цей показник вказує на те, якою є «вартість» одного працівника управлінського апарату ОТГ для кожного жителя громади (у річному вимірі). Порівнюючи структуру громад та видатки на її утримання, керівництво може приймати управлінські рішення щодо трансформації структури, - зазначив експерт.

Цікавим для дослідження є показник «співвідношення видатків на утримання апарату управління із сумою доходів загального фонду», який порівнює доходи загального фонду громади з видатками на утримання апарату управління. У середньому для всіх 86 громад він дорівнює 10,1%. При цьому у 81 громаді показник видатків на утримання апарату управління перевищує середній показник по області.

Найбільш незалежними від дотаційних ресурсів з державного бюджету є громади Вербківська, Черкаська, Троїцька, Богданівська, Червоногригорівська, Чумаківська, Слобожанська. Вони перераховують до державного бюджету значні обсяги реверсної дотації.

"Ці громади мають високий рівень податкоспроможності місцевих бюджетів завдяки значним надходженням податку на доходи фізичних осіб. Але варто диверсифікувати джерела доходів, щоб утримуватися в лідерах. Наприклад, Черкаська громада серед лідерів завдяки розташуванню на території військової частини, але вже сьогодні вони розробляють стратегію щодо діяльності за умов відсутності надходжень від військових, - підкреслив Андрій Мужевський.

Водночас, найбільш залежними від базової дотації є Грушівська (38,5%), Маломихайлівська (37,1%), Нивотрудівська (34,5%), Сурсько-Литовська (25,8 %), Обухівська (23,9%) та Ляшківська (23,7%) територіальні громади.

За словами експерта, громадам, які перебувають у постійній залежності від державного бюджету, необхідно вишукувати можливості для розширення джерел надходжень, приймати програми економічного розвитку та підтримки бізнесу, налагоджувати податкову дисципліну.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Нинішня російсько-українська доволі специфічна. Противники часіше бачуть одне одного в інтернеті, ніж в прицілі.Вперше я про це задумався, коли восени 2015-го влетів у окоп після дивного прильоту воро...
Нам не вірили, що Московія - ворог, а москвини - геть не братський народ.Нам не вірили, що вони вдерлися до Криму і Донбасу не через Майдан, Яроша і Порошенка, а через імперську пиху та бажання нашої...
Андрій ДЕНИСЕНКО

Як ми облаштуєм «Расію»

Коли ми переможемо, коли армія Москви зазнає неминучого військового розгрому, а терен сучасної держави Україна буде звільнено від окупантів, ми маємо спільно з усім цивілізованим світом не лише здійсн...
Максим Мірошниченко

Як почнеться розвал росії?

Поразку на полі бою путінський режим не переживе. Може в конвульсіях буде оголошення мобілізації, але вона провалиться і режим розсипеться сам собою. Повернення Україні Донбасу і особливо Криму відкри...