App Store Google Play

АМКУ оштрафував "Дніпроазот" Коломойського на 80 мільйонів через зупинку виробництва хлору

29.12.2021 18:30
АМКУ оштрафував "Дніпроазот" Коломойського на 80 мільйонів через зупинку виробництва хлору

Антимонопольний комітет України завершив розгляд справи, розпочатої у 2018 року за фактом зупинки акціонерним товариством "Дніпроазот" виробництва та реалізації рідкого хлору.

Про це повідомляє пресслужба АМКУ.

У Комітеті нагадали, що рідкий хлор – реагент, який використовується для знезараження питної води та очищення стічних вод в Україні. Однією з основних груп споживачів рідкого хлору є підприємства водопровідно-каналізаційного господарства (водоканали), що забезпечують централізованим водопостачанням та водовідведенням підприємства, установи, організації та населення.

За результатами розгляду справи АМКУ встановив, що впродовж 2017-2019 років "Дніпроазот" було єдиним підприємством, що виробляло рідкий хлор в Україні з частками 99 %, 78 % та 68 % відповідно. При цьому імпортери на момент зупинення виробництва хлору (до червня 2018 року) займали лише 1% ринку, а потенційний конкурент товариства – ТОВ "Карпатнафтохім", що виробляв газоподібний хлор, використовував його виключно для виробництва вінілхлориду.

У період з 18 червня 2018 року до 19 липня 2018 року АТ "Дніпроазот" повністю припинило виробництво рідкого хлору і до його відновлення здійснило лише разові відвантаження товару. При цьому підприємство не повідомило водоканалам орієнтовну дату відновлення виробництва, залишивши їх у ситуації невизначеності.

Оскільки максимальні запаси рідкого хлору у водоканалів не могли перевищувати обсягів 15-30% добової потреби, окремі з них опинилися у кризовій ситуації, оскільки мали обмежені залишки хлору.

Ситуація ускладнювалася тим, що зупинка виробництва хлору сталася у пік попиту – літній період. Технологічний процес очищення питної води є безперервним, тож затримка з поставкою реагенту могла обернутися епідеміологічною катастрофою національного масштабу.

Водоканали не мали альтернативних джерел придбання товару, оскільки зокрема не могли швидко змінити постачальника рідкого хлору, імпортери не постачали на внутрішній ринок рідкий хлор у необхідних обсягах.

Основною причиною зупинки виробництва рідкого хлору АТ "Дніпроазот" зазначало значне зростання ціни на природний газ та відсутність обігових коштів.

Водночас за результатами розгляду справи Комітетом не було виявлено суттєвих змін у середньозважених цінах придбання товариством природного газу.

Крім того було встановлено, що на момент зупинки виробництва рідкого хлору АТ "Дніпроазот" мало в наявності обігові та кредитні кошти для поточних розрахунків з контрагентами та ведення господарської діяльності.

Утім, наголошує АМКУ, під час розгляду справи виявилося, що до І кварталу 2018 року для виробництва рідкого хлору товариство використовувало рідкий технічний аміак та газоподібний діоксид вуглецю, придбані у АТ "Укрнафта". Воно ж, своєю чергою, для виробництва вказаних сполук використовувало газ власного видобутку, що коштував значно дешевше ніж у інших постачальників АТ "Дніпроазот" (від 89 % до 368 %).

Відповідно, аміак, що вироблявся "Укрнафтою" на орендованих потужностях АТ "Дніпроазоту" з використанням дешевшого природного газу, давав змогу виробляти рідкий хлор з більш дешевої сировини та преференції.

Аміак виробництва АТ "Укрнафта" використовувався "Дніпроазотом" для виробництва азотних добрив. Що також давало змогу товариству конкурувати за ціною на ринку азотних мінеральних добрив. Але на початку 2018 року правовідносини "Дніпроазоту" та "Укрнафти" було припинено.

"Тож одним з мотивів зупинення виробництва рідкого хлору Комітет вбачає можливі наміри АТ "Дніпроазот" відновити правовідносини з АТ "Укрнафта". Іншим мотивом, на думку Комітету, може бути намір Товариства підвищити ціни на рідкий хлор. Адже через 9 днів після зупинки виробництва хлору "Дніпроазот" дійсно звернувся до Комітету з заявою про надання висновків щодо кваліфікації його дій, пов’язаних з можливістю підвищення підприємством ціни на рідкий хлор. При цьому в липні 2018 року ціна на товар, що реалізувався у цистернах збільшилась на 277 %, а на той, що реалізувався в балонах – на 133 %", – зазначили в АМКУ.

Враховуючи наведені факти, за результатом розгляду справи Комітетом визнано, що АТ "Дніпроазот" у 2017, 2018, 2019 роках займало монопольне становище на ринку первинної реалізації хлору рідкого в територіальних межах України.

Зупинка підприємством виробництва рідкого хлору протягом періоду та припинення його реалізації визнано зловживанням монопольним становищем. За вказане порушення Комітет оштрафував АТ "Дніпроазот" на 80,1 млн грн.

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Як ми облаштуєм «Расію»

Коли ми переможемо, коли армія Москви зазнає неминучого військового розгрому, а терен сучасної держави Україна буде звільнено від окупантів, ми маємо спільно з усім цивілізованим світом не лише здійсн...
Максим Мірошниченко

Як почнеться розвал росії?

Поразку на полі бою путінський режим не переживе. Може в конвульсіях буде оголошення мобілізації, але вона провалиться і режим розсипеться сам собою. Повернення Україні Донбасу і особливо Криму відкри...
Перемовини дають Путлеру тактичну передишку, шанс закріпитися на окупованих територіях, перегрупуватися, обманути і знову піти в наступ, щоби змусити нас до капітуляції. Ми маємо битися, щомиті і...
Раптом мені наснився мій колишній китайський партнер, пан Лю, дуже шанований у Китаї бізнесмен та інвестор, засновник багатомільярдного фонду. Він серйозно дивився на мене і говорив: "Лосія ето оцінь,...