App Store Google Play

Контрагітація та псевдосоціологи: маніпуляції у медіа Дніпра та Кривого Рогу

16 Жовтня 16:00
Контрагітація та псевдосоціологи: маніпуляції у медіа Дніпра та Кривого Рогу

144 матеріали із маніпуляціями виявили експертки проєкту “Інфокрайм Дніпро” у період з 4 по 8 жовтня 2021. Найпопулярнішою темою тижня для маніпуляцій стала економіка та бізнес — 41% від усіх матеріалів з маніпуляціями. Фейків протягом моніторингового періоду виявлено не було.

Усього протягом моніторингового періоду було досліджено 1401 матеріал десяти онлайн-медіа та Facebook-сторінок 9 місцевих політиків і чиновників, а також 40 сюжетів випусків новин шести популярних телеканалів Дніпра та Кривого Рогу* у четвер 7 вересня 2021. Згідно із методологією ІМІ протягом моніторингу виокремлюються фейки та маніпуляції, детальніше про методологію — на сайті.

Контрагітація

Найпоширенішим типом маніпуляції минулого тижня стала “джинса” — 52% матеріалів від усіх матеріалів із маніпуляціями. З них 4% — контрагітація.

Так, була виявлена контрагітація на Днепровской панораме проти Святослава Олійника, колишнього очільника Дніпропетровської облради. Нині, безпартійного депутата облради, що є членом фракції «Слуга народу». У матеріалі під заголовком "Скандального директора психбольницы на Игрени в Днепре отстранили от работы: что случилось" йдеться про відсторонення від роботи очільника установи Андрія Антоновського на час службового розслідування. Поміж іншого у тексті зазначено, що Антоновський "попал на "хлебную" должность главы крупнейшей психиатрической больницы в области с помощью бывшего главы Днепропетровского облсовета - Святослава Олейника. Тот отчаянно проталкивал на должность человека без... медицинской категории. Проще говоря Антоновский занял должность, которую не имел права занимать". Також у матеріалі розміщені фото Антоновського та Олійника. Жодному з них не дали можливості прокоментувати звинувачення.

Проти Бориса Філатова виявлено контрагітацію на Д1 у матеріалі про пустир на вулиці Руденка у Дніпрі, де атовці "хочуть побудувати гаражі". У сюжеті йдеться, що 71 учасник бойових дій звернулися із такими клопотаннями до міської ради, утім не добилися бажаного. Весь сюжет побудований на 4 коментарях одного спікера — атовця, який також звертався із таким клопотанням. У матеріалі не надано жодних коментарів представників міської влади чи юристів, що спеціалізуються у земельних питаннях. Ведучий завершив сюжет словами: "для учасників АТО у мера Дніпра є лише жалісливі історії на Фейсбук-сторінці, не більше".

Джинса

Два матеріали із ознаками замовлення минулого тижня виявлено на користь партії "Пропозиція". На "Днепровской панораме" — у матеріалі, що ретранслює політичні заяви представника партії у Кропивницькому Андрія Райковича. На телеканалі Дніпро ТВ — у повідомленні про інцидент в Укрексімбанку, де у знімальної групи "Радіо Свобода" силою відібрали флешку з відео. Після короткого опису подій ведуча додала: "на думку Олексія Каспрука [депутат Чернівецької міської ради від партії "Пропозиція" — прим.авт.] напад Євгена Мецгера та його співробітників на журналістів під час виконання ними професійних обов'язків це кримінальний злочин, наступ на свободу слова". Після цього в ефір дніпровського муніципального телеканалу дали цитату Каспрука, де він повідомив, що ініціює у Чернівецькій міськраді припинення будь-якої співпраці з Укрексімбанком до звільнення Мецгера з посади.

На користь депутата від "Пропозиції" у Дніпровській міськраді Сергія Пустового виявлено три матеріали із ознаками замовності. Усі про відкриття на Лівобережному житломасиві скейтпарку — на Днепровской панораме та двічі на gorod.dp.ua.

На користь міського голови Кам'янського виявлено матеріал з ознаками замовності на Інформаторі. У тексті йдеться про зведення обласним коштом нового будинку для дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування. Білоусов коментує: «Это будет первое подобное заведение в городе. Мы благодарны руководству области за поддержку и создание альтернативных форм воспитания детей». Усі фото у матеріалі марковані: "Андрій Білоусов".

На користь Ріната Ахметова зафіксовано один матеріал із ознаками замовності на 34 каналі: "Історії першого дня війни на Донбасі збирає Фонд Ріната Ахметова, аби пам'ятали", — анонсує сюжет ведучий.

На користь Олександра Вілкула минулого тижня виявлено 4 матеріали із ознаками замовності. У матеріалі на KRLife він повідомляє про перемовини із великою швейцарською компанією щодо зведення заводу у Кривому Розі. При цьому у тексті Олександр Вілкул згадується як "сын и.о. городского головы Юрия Вилкула". У матеріалі “Першого міського” з цього ж приводу йдеться: "Створення нових високотехнологічних робочих місць, у тому числі із залученням іноземних інвестицій — це ключовий напрямок розвитку стратегії Кривого Рогу, яку під час круглого столу "Трансформація мономіст та індустріальних територій" презентував голова громадської ради міста Олександр Вілкул".

Ще два матеріали на Рудані та Першому міському присвячені "воркшопу на Вечірньому бульварі". "Комфорт, безпека і простір для втілення ідей — такі завдання комплексної програми масштабної реконструкції криворізьких мікрорайонів у рамках об'єднаної програми Вілкула та Павлова", — розпочинає сюжет журналістка Рудани. Про цю ж програму "Вілкула-Павлова" йдеться і у матеріалі Першого міського. Нагадаємо, що колишнього міського голову Кривого Рогу Костянтина Павлова знайшли мертвим 15 серпня 2021. Знайти згадки у медіа чи на сайті криворізької міськради про спільну програму "Вілкула-Павлова" до загибелі Костянтина Павлова нам не вдалося. На посаду міського голови у 2020 Павлов балотувався окремо від "Блоку Вілкула" — від "ОПЗЖ".

На KRLife зафіксовано матеріал із ознаками замовності на користь криворізького депутата від "Слуги народу" Юрія Сови. Текст фактично є передруком фейсбук допису депутата, та не містить жодних балансуючих коментарів, через що уся новина цілком виглядає дуже комплементарною до депутата Сови. 

Найбільше матеріалів із ознаками замовності зафіксовано на користь різноманітних державних програм, що позиціонуються як особисті програми президента України Володимира Зеленського. Наприклад, як у матеріалі на gorod.dp.ua, де зазначено: "Магистраль Т-04-13 приводят в порядок по программе Президента Украины Владимира Зеленского «Велике будівництво»." Усього виявлених 27 таких матеріалів із ознаками замовності.

Перебільшення та оціночні судження

Перебільшення або применшення реальних даних склали 15% від усіх маніпуляцій минулого тижня. Наприклад, на Днепровской панораме у заголовку зазначено "В Днепре возобновляются рейды в общественном транспорте: штрафовать будут всех и каждого",  де "всех и каждого", є перебільшенням. У самому тексті новини зазначено: "У тексті ж зазначено: "Людям будут рекомендовать надевать защитные маски и штрафовать нарушителей, так как водитель не имеет права выгнать пассажира без маски из транспорта".

Судження, що подається як факт, було виявлено у 3% матеріалів із маніпуляціями. Наприклад, у матеріалі Днепр инфо "Почти как в Африке: Украину ждет безработица и низкие зарплаты" неназваний автор спирається на не підкріплену нічим думку економічного експерта Юрія Гаврилечко: "Экономист не верит в то, в Украине будут европейские зарплаты и совершенно другой уровень жизни. По его мнению, на сегодняшний день Украина гораздо ближе к самым бедным африканским странам, чем к той-же Польше и остальной части Европы. Согласно прогнозам Гаврилечко, в ближайшее время Украину ждет самая настоящая безработица, а вместо пресловутых польских, скорее всего, будут африканские зарплаты. То же самое касается и минимальных пенсий, на которые достойно прожить просто невозможно".

Юрій Гаврилечко, згідно бази даних псевдосоціологів та прихованих піарників Текстів, у 2012 презентував завищені рейтинги партії Наталії Королевської, у 2018-2019 піарив Віктора Медведчука, а також поширював теорії змови та фейки про коронавірус і заперечував існування COVID-19.

Infocrime

Проєкт Infocrime здійснюється ГО “Інститутом масової інформації” за підтримки Фонду Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністе́рства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії”

*Досліджувались 1401 новин на ресурсах Днепровская панорама, Информатор, gorod.dp.ua, 056.ua, Днепр инфо, Первый Криворожский, KRlife, 0564, Відкритий, Днепр вечерний, а також дописи на 9 facebook-сторінках місцевих політиків Борис Філатов, Михайло Лисенко, Валентин Резніченко, Микола Лукашук, Геннадій Гуфман, Олександр Вілкул, Максим Бужанський, Загід Краснов; 40 сюжетів у випусках новин 7 жовтня 2021 на телеканалах Дніпро ТВ, D1, 34 канал, 11 канал, ТРК Рудана, Перший міський канал Кривого Рогу.

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...