App Store Google Play

Контрагітація проти “Слуги народу” та напівправда про вакцинацію: фейки та маніпуляції у медіа Дніпра та Кривого Рогу

1 Жовтня 11:00
Контрагітація проти “Слуги народу” та напівправда про вакцинацію: фейки та маніпуляції у медіа Дніпра та Кривого Рогу

1 фейк та 176 матеріалів із маніпуляціями виявили експертки проєкту “Інфокрайм Дніпро” у період з 20 по 24 вересня 2021. Найпопулярнішою темою тижня для маніпуляцій стала економіка та бізнес — 38% від усіх матеріалів з маніпуляціями.

Усього протягом моніторингового періоду було досліджено 1451 матеріал десяти онлайн-медіа та Facebook-сторінок 9 місцевих політиків і чиновників, а також 40 сюжетів випусків новин шести популярних телеканалів Дніпра та Кривого Рогу* у четвер 23 вересня 2021. Згідно із методологією ІМІ протягом моніторингу виокремлюються фейки та маніпуляції, детальніше про методологію — на сайті.

Фейк

22 вересня dnepr.info поширило фейк, повідомивши, що в Уряді пропонують скасувати святкування 8 березня та 1 травня.

У матеріалі йдеться: “У Міністерстві культури і інформаційної політики пропонують скасувати святкування 8 березня і 1 травня. Міжнародний день боротьби за права жінок і День праці пропонують зробити робочими”.

Мінкульт дійсно запропонував законопроект з регулювання державних свят України. Законопроєктом пропонується скасувати перенесення вихідних. Тобто якщо державне свято, яке є неробочим днем, збігається з вихідним днем, вихідний день на наступний після державного свята день не переноситься.

Зокрема, у пояснювальній записці до законопроєкту (сторінка 5 додатку 1) зазначається: “8 березня — Міжнародний день боротьби за права жінок і 1 травня — День праці пропонується відзначати як міжнародні дні в Україні та передбачається залишити їх неробочими днями”.

Також Міністерство культури на інформполітики наголосило, що мова про скасування свят наразі не йдеться: “Спираючись на загальноєвропейську традицію, МКІП пропонує скасувати норму про додатковий вихідний, якщо окремі свята припадають на суботу або неділю. Тобто, якщо 1 травня припадатиме на неділю, то понеділок, 2 травня, буде робочим днем”.

Контрагітація

Найпоширенішим типом маніпуляції минулого тижня стала “джинса” — 58% матеріалів від усіх матеріалів із маніпуляціями. Із них 7% — це контрагітація.

Так на телеканалі Д1, у підсумковому випуску від 23 вересня, виявлений цілий блок таких матеріалів із ознаками замовності проти міської ради та Бориса Філатова зокрема.

У матеріалі про сквер на вулиці Кам’янська йдеться, що вулиця “утопає в бур’янах та смітті”. Місцевий житель у коментарі зазначає, що “телефонували Філатову у приймальню”, утім безрезультатно. Можливості прокоментувати ситуацію представникам профільного департаменту або особисто Борису Філатову — не надали.

У повідомленні про запланований ремонт Нового мосту у Дніпрі ведуча резюмує: “Не пройшло і 2 років, а капітально, як запевняв мер Філатов, відремонтований міст вже потребує величезної суми коштів на повторну реконструкцію”. Коментарів міськради та Філатова у повідомленні немає, що перетворює його на контаргітацію.

У матеріалі про виділення коштів на ремонт яхти, подарованої Геннадієм Корбаном дніпровській флотилії, журналіст оголошує кілька версій мотиву такого вчинку. У якості коментаря звинуваченої сторони журналіст подає фейсбук-допис Філатова із відкиданням цих версій, утім не приділяє достатньої уваги аргументації такого рішення представниками міськради. Таке вибіркове і незбалансоване подання інформації може свідчити про замовний характер матеріалу.

На “Днепровской панораме” виявлено матеріал із ознаками замовності проти депутаток міського осередку партії “Слуга народу” Світлани Бідлецької та Єсенії Тарасової. Матеріал розпочинається так: “Очередной скандал с элементами циркового выступления устроила депутатка Днепровского горсовета от президентской партии “Слуга Народа” Светлана Бедлецкая. В ходе очередной сессии горсовета, Светлана принялась открыто хайпить на состоянии многострадального парка Глобы. Между тем, о планах Владимира Зеленского реконструировать парк вместе с Борисом Филатовым, “Слуга Народа” почему-то умолчала, передает Днепровская Панорама.

При цьому, автори контрагітаційного матеріалу проти депутатки “Слуги народу” намагаються утримати нейтралітет щодо Володимира Зеленського, уточнюючи: “Как отмечают наблюдатели, погоня Бедлецкой за этим самым дешевым пиаром серьезно подрывает имидж Владимира Зеленского в глазах избирателей, которые доверили “Слугам Народа” в Днепре представлять их интересы в горсовете”.

У цьому ж матеріалі розміщені оціночні негативні судження щодо діяльності іншої місцевої депутатки від “Слуги народу”: “депутатка от “Слуг”, — больницы им. Мечникова Есения Тарасова заявила, что мол нужно создать отдельную программу по борьбе с COVID-19. Ожидаемо, дальше громких слов, депутатка не зашла. Проект документа по подготовке этой самой программы Тарасова не осилила”.

Жодній з депутаток прокоментувати ці звинувачення можливості не надали.

На цьому ж ресурсі виявлено контрагітаційний матеріал проти іншого політичного опонента Бориса Філатова — Загіда Краснова: “В то время, как Днепре с каждым днем открывают роскошные скверы, уютные пешеходные улицы и фантастические арт-объекты, отдельно взятые персонажи используют спальные районы города, как площадку для выкачки денег из бюджета. Реконструировать тротуары, устанавливать лавочки и мусорники в АНД районе Днепра взялись подрядчики от партии скандального политика Загида Краснова “Громадской силы”. Так, дворы заполонила партийная символика, а качество “ремонтов” вызывает лишь слезы, сообщает Днепровская Панорама”. Загіду Краснову або його представникам не надали можливості прокоментувати ці звинувачення.

Джинса та неналежне маркування

Контрагітаційні матеріали проти депутаток “Слуги народу” мають своє продовження у низці публікацій із ознаками замовності на користь Бориса Філатова.

Так на dnepr.info та “Днепре вечернем” розміщено матеріали із подібними заголовками на одну й ту саму тему: “Филатов высказался о манипуляциях некоторых депутатов от политсил в Днепре: «Вы пребываете в бесконечном ужасе» та “Борис Филатов о манипуляциях народных избранников отдельных политических сил в Днепре”. “Днепровская панорама” зосередилась на відповіді міського голови щодо фінансування ремонту яхти, подарованої Геннадієм Корбаном. У жодному з матеріалів немає балансуючого коментаря депутатки від “Слуги народу” Світлани Бідлецької, яку в усіх публікаціях названо маніпуляторкою. “Днепровская панорама” також додала: “Городской голова напомнил о депутатах предыдущего созыва городского совета, которые вместо работы и заботы об интересах горожан устраивали скандалы, зарабатывая мнимые политические очки. Так, те самые народные избранники оказались ни с чем, испортив свой собственный имидж, пришив себе ярлыки шутов и критиканов”.

Найчастіше минулого тижня у дніпровських та криворізьких медіа піарили програму Володимира Зеленського “Велике будівництво” — 27 разів. Наприклад, у матеріалі 11 каналу про ремонт Лихівської школи. “Реконструкція проходить за програмою президента України Володимира Зеленського “Велике будівництво”, — говорить журналістка у першому закадровому. Нагадаємо, усі роботи по програмі “Велике будівництво” проводяться бюджетним, а не особистим коштом президента.

На користь міського голови Кам’янського Андрія Білоусова виявлено 2 матеріали із ознаками замовності. На Інформаторі про день міста, де “Подарком от мэра жителям стало зажигательное выступление звезды украинской эстрады Дмитрия Монатика, грандиозный салют и праздничная дискотека” — усі ці події організовані бюджетним коштом. На 11 каналі — про нагородження проєкту “Успішна жінка — успішна громада”, яке, за словами ведучого, розпочав міський голова Андрій Білоусов. До того ж, матеріал, що вочевидь був покликаний звітувати про розвиток гендерної політики у Кам’янському, рясніє сексизмами: як у закадровому тексті, де жінок називають “представницями прекрасної статі” та “окрасою міста”, так і в прямій мові Білоусова. “Ви є не тільки прекрасними господинями, берегинями, а й дуже відповідально ставитесь до виконання своїх професійних обов’язків. Прикрашаєте наше місто не тільки своїм виглядом, а й своїми справами”, — сказав Андрій Білоусов.

На “Днепре вечернем” виявлено матеріал із ознаками замовності на користь Юлії Тимошенко. Увесь матеріал є передруком прес-релізу з сайту ВО “Батьківщина”, про що також свідчить відповідний підпис під опублікованим текстом. Утім матеріал не маркований як реклама.

На користь депутата від “Слуги народу” Дмитра Киселевського виявлено 3 матеріали із ознаками замовності: це розміщення ідентичних текстів під заголовком “Космос, аэропорт, метро, дороги: что для Днепра предусмотрено в проекте госбюджета” на Днепровской панорамеДнепре вечернем та Інформаторі.

На користь в.о. міського голови Криого Рогу Юрія Вілкула виявлено 2 матеріали із ознаками замовності на KRLife: “Ю. Вілкул: У Кривому Розі тривають ремонти лікарень та будівництво нових амбулаторій (фото)” та “Міська влада Кривого Рогу знов підтримала гемодіалізних пацієнтів на відміну від Міністерства охорони здоров’я”.

На цьому ж ресурсі виявлено матеріал із ознаками замовності на користь Олександра Вілкула “Олександр Вілкул: На капремонті магістралі 173-й — Піонер роботи виконані на 50% (фото)”. При цьому, у тексті не зазначено, чому Олександр Вілкул, який не є депутатом міської ради Кривого Рогу або співробітником якогось з його департаментів, коментує хід цих ремонтних робіт.

На 34 каналі виявлено матеріал із ознаками замовності на користь Ріната Ахметова. “Щоб привернути увагу до жителів Донбасу та переселенців, Фонд Ріната Ахметова вже вчетверте проводить тиждень мирних в Україні” — говорить журналістка. Рекламний стенд Фонду з’являється у матеріалі 5 разів.

На користь “ЄС” виявлено 2 матеріали — на Відкритому та Інформаторі — обидва про форум партійців “ЄС” та приїзд на нього Петра Порошенка. На Інформатора матеріал не маркований нічим, окрім тегів “Порошенко” та “війна”. На “Відкритому” — маркований як “Партнерский материал”, що не є маркуванням передбаченим Законом України “Про рекламу”, та, за методологією ІМІ, розцінюється як неналежно маркована реклама. Загалом, неналежне маркування реклами є другим найбільш розповсюдженим типом маніпуляції минулого тижня — вона виявлена у 12% матеріалів від усіх матеріалів із маніпуляціями.

Напівправда та судження

Подання лише частини інформації (напівправди), з метою вплинути на точку зору аудиторії, виявлено у 11% матеріалів від усіх матеріалів із маніпуляціями. Наприклад, у низці дніпровських ресурсів вийшла новина про те, що в Україні нібито можуть ввести примусову вакцинацію. Про це написали на сайтах Днепровская Панорама, dnepr.infogorod.dp.ua та Відкритий.

Проте, наголосимо: коли вакцинація стає обов’язковою, це не означає, що вона примусова. Тобто людина може відмовитися від щеплення і без її згоди (тобто примусово) вакцинувати її не будуть.

Втім, якщо обов’язкова вакцинація є однією з умов для роботи у певній сфері, наприклад, в освітній чи медичній, то людину можуть не допустити до роботи. Звільнити за те, що людина відмовилася від обов’язкової вакцинації, не можуть, адже це буде порушенням трудових прав.

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко наголосив, що рішення про обов’язкову вакцинацію є законним — воно передбачене ст. 12 закону України про захист населення від інфекційних хвороб. Крім того, законність обов’язкової вакцинації і її відповідність конвенції про захист прав людини та основоположних свобод підтвердив Європейський суд з прав людини.

Особисте судження автора, що подається, як факт, виявлено у 3% матеріалів із маніпуляціями. Наприклад, у матеріалі “Днепровской панорамы” “Человека создал Бог, а эволюция — это бред”: украинцы возмущены учебником по истории для 6 класса (Фото)” авторка видає за цитату особисте судження. Фраза “Человека создал Бог, а эволюция — это бред” не зустрічається у тексті як пряма мова, вона є особистим висновком авторки щодо предмету публікації. Її ж авторка подає в заголовку у вигляді цитати, що фактично є фальсифікацією прямої мови якогось уявного і неназваного респондента.

Проєкт Infocrime здійснюється ГО “Інститутом масової інформації” за підтримки Фонду Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністе́рства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії”

*Досліджувались 1451 новина на ресурсах Днепровская панорамаИнформаторgorod.dp.ua056.uaДнепр инфоПервый КриворожскийKRlife0564ВідкритийДнепр вечерний, а також дописи на 9 facebook-сторінках місцевих політиків Борис ФілатовМихайло ЛисенкоВалентин РезніченкоМикола ЛукашукГеннадій ГуфманОлександр ВілкулМаксим БужанськийЗагід Краснов; 40 сюжетів у випусках новин 23 вересня 2021 на телеканалах Дніпро ТВ, D1, 34 канал, 11 канал, ТРК Рудана, Перший міський канал Кривого Рогу.

Infocrime

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...