App Store Google Play

День міста, контрагітація та джинса: маніпуляції у медіа Дніпра та Кривого Рогу

18 Вересня 12:00
День міста, контрагітація та джинса: маніпуляції у медіа Дніпра та Кривого Рогу

188 матеріалів із маніпуляціями виявили експертки проєкту “Інфокрайм Дніпро” у період з 6 по 10 вересня 2021. Найпопулярнішою темою тижня для маніпуляцій стала місцева політика — 29% від усіх матеріалів з маніпуляціями. Фейків протягом цього моніторингового періоду виявлено не було.

Усього протягом моніторингового періоду було досліджено 1427  матеріалів десяти онлайн-медіа та Facebook-сторінках 9 місцевих політиків і чиновників, а також 49 сюжетів випусків новин шести популярних телеканалів Дніпра та Кривого Рогу* у четвер 9 вересня 2021. Згідно із методологією ІМІ протягом моніторингу виокремлюються фейки та маніпуляції, детальніше про методологію — на сайті.

Контрагітація

59% матеріалів із ознаками замовності виявлено минулого тижня від усіх матеріалів із маніпуляціями. 2% з них — це контрагітація — замовні матеріали, що можуть подаватись у вигляді журналістського матеріалу, що спрямовані на погіршення або ж створення негативного іміджу політичних партій, окремих політиків та політичних діячів, торговельних марок, державних структур, благодійних фондів та релігійних організацій; і які не позначені як реклама жодним чином. 

Один із таких матеріалів розміщено на ресурсі "Днепровская панорама" під заголовком "Хроника днепровских "протестов": как псевдоактивисты Нарика в Киев ездили (Видео)". Матеріал є перепостом відео телеканалу "Дніпро ТВ". У ньому ведуча на камеру начитує текст із власними оцінками та судженнями, по черзі звинувачуючи всіх учасників події та, здебільшого, не посилаючись на джерела чи інші докази оголошеного, і не надаючи можливості коментувати жодному звинуваченому.

На цьому ж ресурсі розміщено матеріал із ознаками замовності "Обиженный Загид Краснов призвал на помощь Пакистанских ботов". У тексті йдеться: "В ответ на истерику одиозного депутата Загида Краснова в Facebook, мэр Днепра Борис Филатов предложил ему обратиться за квалифицированной помощью психологов коммунального заведения "Мамино счастье". Будучи униженным на своей «собственной территории», Загид Краснов попытался спасти положение при помощи Пакистанских ботов, желая показать себя горячо любимым и очень популярным, сообщает Днепровская Панорама". Коментарів Загіда Краснова або згадки про спробу їх отримати у тексті немає.

На телеканалі Д1 розміщено матеріал із ознаками замовності про стан дніпровської "Алеї закоханих". Ведучий уже в студії зазначає: "На жаль, за мерства Бориса Філатова ця локація прийшла у занепад". У матеріалі йдеться про виділення на ремонт цієї Алеї з міського бюджету 18 мільйонів гривень. За словами автора матеріалу, це сталося ще 3 роки тому. "Міська влада робила вигляд, що все йде за планом", — каже журналіст та додає, що довгою реконструкцією "зацікавилися правоохоронці". Для такої суспільно-важливої теми знімальна група, судячи з сюжету, лише виїхала на саму Алею (варто додати, що алея знаходиться у двох кварталах від редакції Д1). Кореспондент не записав жодного додаткового коментаря: ані представників міської ради, ані підрядників, ані архітектора міста, ані правоохоронців "які зацікавилися" цією алеєю. 

На цьому ж телеканалі, у цьому ж випуску, після матеріалу про "стан Алеї закоханих" розміщено ще один матеріал із ознаками замовності. У ньому йдеться про закупівлю 10 вживаних трамваїв для Дніпра за 25 мільйонів гривень. "Чиновники поспішають репортувати щодо модернізації рухомого складу міського громадського транспорту. А поміж тим  ще і вкладати бюджетні кошти в ремонт старих німецьких трамваїв, середній вік експлуатації яких і так вже 20-25 років. Скільки пропрацює німецький електротранспорт на розбитих коліях Дніпра — важко сказати", — говорить ведучий. Коротке цитування позиції голови профільного департаменту про високу ціну нових трамваїв не позбавляє необхідності записати додаткові коментарі для цієї теми та зібрати більше інформації для повноти матеріалу. Наприклад, досвід інших українських міст; у тому числі у закупівлі нових вітчизняних трамваїв; коментарі інших спеціалістів (можливо з інших українських міст) для порівняння українських та німецьких трамваїв; коментарі департаменту щодо загальної стратегії розвитку мережі громадського електротранспорту; коментарі водіїв трамваїв та ремонтників ДЕПО. 

"Философия праздника"

Частина матеріалів із ознаками замовності минулого тижня були присвячені Дню міста Дніпро.

Так, наприклад, одразу на 4 сайтах були опубліковані матеріали про ремонт 29 квартир у колишньому гуртожитку заводу імені Петровського та їх передання дніпровським медикам. Роботи проводились міським бюджетом, а саме дарування квартир відбулося у День міста. "Передать их медикам, которые борются с COVID-19 - инициатива мэра Бориса Филатова", — йдеться на Днепровской панораме, gorod.dp.ua, Днепр инфо та Днепре вечернем. Таке акцентування на особі Бориса Філатова може свідчити про замовність цих матеріалів.

Також Борис Філатов просував меседж про "близькість до містян" та "нову філософію свята". "Мы меняем философию проведения Дня города. Я хочу максимально отказаться от официоза. [...] Я с утра и до вечера буду среди людей. В троллейбусе, в парке и на многих других локациях. Я хочу провести День города с людьми и для людей", — йдеться на gorod.dp.ua та Відкритому. На Інформаторі вийшов загальний матеріал із анонсами святкових подій на День міста під заголовком: "Бюст Поля из памятника Петровскому, новые открытия и мэр среди людей: Филатов рассказал о Дне города".

Натомість уже ввечері 11 вересня, коли у Дніпрі святкували День міста, міський голова на своїй особистій сторінці у Фейсбук продемонстрував свою близькість до людей, поділившись скріншотом коментаря, де він обзиває жінку через її питання про очисні споруди на підприємствах Дніпра. 

 

 

Також у матеріалах із ознаками замовності дніпрян вітав голова регіональної ОПЗЖ Геннадій Гуфман на Днепре вечернем та голова Фонду "Українська перспектива" Олександр Вілкул, також на Днепре вечернем.  

Ще джинса Філатова, Пропозиції, Юрія Вілкула та Володимира Зеленського

"8 сентября состоялась презентация информационного веб-ресурса «Бизнес-пространство Днепра». Он был создан по инициативе городского головы Бориса Филатова" — пише Днепровская панорама, Вiдкритий та Днепр вечерний. Цей центр є проєктом міської влади Дніпра, тому таке акцентування на особі міського голови, за методологією ІМІ, розцінюється як "джинса".

Чергове невмотивоване фокусування на особі Бориса Філатова також виявлено у низці матеріалів із ознаками замовності про планування першого після карантину великого бігового марафону у Дніпрі. "Организаторами «Almaz Group Dnipro Marathon» является Федерация легкой атлетики Днепропетровской области и Общественная организация «Старт Днепр». Мероприятие состоится при содействии Днепровского городского совета в рамках программы Бориса Филатова «Днепр – спортивная столица», — повідомляють Днепровская панорама, gorod.dp.ua, Відкритий та Днепр вечерний

Виявлено матеріали із ознаками замовності на користь представників партії "Пропозиція" на ресурсі "Днепровская панорама": Івана Фурсенка, Дмітрія Ханіса, Андрія Горба, Олександра Мензула. Всі тексти ретранслюють політичні заяви представників політсили. 

Також  виявлено низку матеріалів із ознаками замовності на користь виконуючого обов'язки міського голови Кривого Рогу Юрія Вілкула. На KRLife.com розміщено матеріали "В.о міського голови Юрій Вілкул провів робочу зустріч з працівниками ЦНАПу «Віза» (фото)" та "Відомий боксер Євген Хитров подарував Юрію Вілкулу свої рукавички (фото)". На Першому міському розміщено матеріал про благоустрій на 4-му Зарічному районі, де заступник міського голови Євген Удод зазначив, що "это совместная работа Вилкула Павлова", а також "Юрием Григорьевичем поставлена задача выполнить все работы в срок и максимального качества".

На "Рудані" розміщено матеріал із ознаками замовності на користь Юрія Вілкула щодо звернення Юрія Вілкула до парламенту про призначення позачергових виборів міського голови. Його звернення у сюжеті прокоментував  політолог Геннадій Сокуренко: "Юрий Вилкул много лет известен как человек слова и держит свое слово".

У цьому ж випуску у матеріалі про програму "Громадський бюджет" у Кривому Розі наприкінці матеріалу журналістка додає, що тепер голосувати за проєкти криворіжці можуть за карткою криворіжця, а заступник міського голови Андрій Полтавець додає: "Це є завданням Юрія Григоровича Вілкула, щоб ми встигли адаптувати програмне забезпечення та надати можливість кожному власнику карти голосувати за програми Громадського бюджету". Таке невмотивоване акцентування на особі міського голови може свідчити про замовність матеріалу. 

Минулого тижня про "програми Володимира Зеленського" або "програми Президента" згадувалося у матеріалах із ознаками замовності 34 рази. Такі матеріали розміщені на 9 з 10 онлайн-медіа, що підпадають під моніторинг, окрім 056.ua. Утім на 0564.ua, які входять до тієї ж мережі сайтів, що й 056.ua — розміщувались. Наприклад, у матеріалі "«Вперед к высотам Олимпа»: в криворожском «активном парке» провели зарядку для детей, - ФОТО" , де у коментарі представника ОДА йдеться: "Спорт становится доступным и для жителей больших городов, и небольших населенных пунктов. Для этого по программе Президента Украины обустраиваем «активные парки»". Нагадаємо, що жодна з перелічених програм не є особисто програмою президента, адже всі вони здійснюються коштом платників податків, а не Володимира Зеленського.

 

 

Неналежне маркування та перебільшення

Другою найпопулярнішою маніпуляцією минулого тижня стали неналежне маркування реклами та перебільшення чи применшення реальних даних — по 11% від усіх матеріалів із маніпуляціями.

Найчастіше до обох видів маніпуляцій вдавалися сайти мережі CiteSites: 056.ua та 0564.ua.

Так, аби додати локальності власним новинам, автори цих сайтів нерідко апелюють до дніпрян чи криворіжців у загальноукраїнських новинах, хоча така примусова локалізація нерідко обертається применшенням чи перебільшенням даних. Як у матеріалі 056.ua "В ближайший локдаун дистанционная форма обучения школах Днепра – неминуема: подробности", де йдеться про українські школи загалом: "Врачи утверждают, что скоро наша страна перейдет в "желтую" зону, а там недалеко и до "красной". Из-за этого в украинских школах дистанционная форма обучения – неминуема". Через такий локалізований заголовок складається враження, що у Дніпропетровській області, на відміну від інших областей, кардинально інша епідеміологічна ситуація, що може вплинути на навчальний процес.

Неналежне маркування реклами, традиційно, є найпоширенішою маніпуляцією на 056.ua та 0564.ua. Адже у "підвалі" сайту зазначено: "Материалы с плашками "Новости компаний", "Промо", "Партнерский материал", "Политические новости", "Пресс-релиз" и "Партнерский спецпроект", "Официально" публикуются на правах рекламы", у той час, як згідно методології ІМІ таке маркування не є належним, оскільки "відповідно до ч. 3 ст. 9 того ж Закону: “Інформаційний, авторський чи редакційний матеріал, в якому привертається увага до конкретної особи чи товару та який формує або підтримує обізнаність та інтерес... читачів... щодо цих особи чи товару, є рекламою і має бути вміщений під рубрикою "Реклама" чи "На правах реклами".

Проєкт Infocrime здійснюється ГО “Інститутом масової інформації” за підтримки Фонду Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністе́рства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії”

*Досліджувались 1427 новин на ресурсах Днепровская панорама, Информатор, gorod.dp.ua, 056.ua, Днепр инфо, Первый Криворожский, KRlife, 0564, Відкритий, Днепр вечерний, а також дописи на 9 facebook-сторінках місцевих політиків Борис Філатов, Михайло Лисенко, Валентин Резніченко, Микола Лукашук, Геннадій Гуфман, Олександр Вілкул, Максим Бужанський, Загід Краснов; 49 сюжетів у випусках новин 9 вересня 2021 на телеканалах Дніпро ТВ, D1, 34 канал, 11 канал, ТРК Рудана, Перший міський канал Кривого Рогу.

Infocrime

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...