App Store Google Play

Спецпроєкт Філатова, воркаут Киселевського, NFT-лого "Наша Ряба": маніпуляції у медіа Дніпра та Кривого Рогу

12 Вересня 12:00
Спецпроєкт Філатова, воркаут Киселевського, NFT-лого "Наша Ряба": маніпуляції у медіа Дніпра та Кривого Рогу

158 матеріалів із маніпуляціями виявили експертки проєкту “Інфокрайм Дніпро” у період з 30 серпня по 3 вересня 2021. Найпопулярнішою темою тижня для маніпуляцій стала економіка та бізнес — 34% від усіх матеріалів з маніпуляціями. Фейків протягом цього моніторингового періоду виявлено не було.

Усього протягом моніторингового періоду було досліджено 1271 матеріал десяти онлайн-медіа та Facebook-сторінках 9 місцевих політиків і чиновників, а також 43 сюжети випусків новин шести популярних телеканалів Дніпра та Кривого Рогу* у четвер 2 вересня 2021. Згідно із методологією ІМІ протягом моніторингу виокремлюються фейки та маніпуляції, детальніше про методологію — на сайті.

Джинса

61% від усіх маніпуляцій минулого тижня — це джинса — прихована реклама (замовний матеріал). Може подаватись у вигляді журналістського матеріалу, що спрямований на поліпшення/погіршення або ж створення позитивного/негативного іміджу політичних партій, окремих політиків або людей, торговельних марок або окремих товарів, державних структур, а також благодійних фондів та релігійних організацій. Не позначений як реклама жодним чином.

Детальніше із методологією ІМІ у визначенні матеріалів із ознаками замовності, та відмінностями “джинси” від “неналежно маркованої реклами” можна ознайомитись на сайті ІМІ.

Минулого тижня виявлено три матеріали із ознаками замовності на користь Бориса Філатова на "Днепровско панораме", Днепре вечернем та gorod.dp.ua. В усіх йдеться про початок навчання в Університеті третього віку, який за словами журналістів є "социальным проектом городского головы Днепра Бориса Филатова". Натомість ця програма фінансується коштом бюджету Дніпра.

На телеканалі Д1 виявлено матеріал із ознаками замовності на користь дружини Бориса Філатова, Марини Філатової. У короткому повідомленні ведучий послався на пост Марини Філатової у фейсбук: "Я не бігала цілий місяць. Скучила. Якщо ви такі ж рішучі, як і я, приходьте післязавтра о 9:00 у парк Сагайдак. Треба ж готуватись до марафону" та запросив глядачів приєднатися до тренування.
 

На "Днепровской панораме" виявлено 4 матеріали із ознаками замовності на користь депутатів партії "Пропозиція": Антона Андрієнка, Івана Фурсенка, Юрія Федька, Юрія Моісеєва.

На користь народного депутата від "Слуги народу" Дмитра Киселевського зафіксовано 6 матеріалів із ознаками замовності: по два рази на "Днепровской панораме" та "Днепре вечернем", та по одному разу на "Інформаторі" та "Днепр инфо". У чотирьох з цих матеріалів йдеться про заплановану реконструкцію скверу на житломасиві "Північний", де зазначено, що "Работы в этом сквере будут профинансированы за счет субвенции из госбюджета, которую привлек народный депутат Дмитрий Кисилевский". А також, що "Проектную документацию для этого сквера профинансировал завод Интерпайп Втормет, который расположен на Северном недалеко от этого сквера". Всі розміщені тексти та фото ідентичні. 

Ще у 2 матеріалах йдеться про встанволення 2 воркаут-майданчиків на житломасивах Клочко та Лівобережному-3. В обох текстах йдеться: "Появление новых спортивных объектов на жилмассивах левого берега стало возможным благодаря содействию народного депутата Дмитрия Кисилевского без привлечения бюджетных средств".

На користь Геннадія Гуфмана зафіксовано 3 матеріали із ознаками замовності на "Днепр инфо", gorod.dp.ua, Відкритому про Форум представників малого та середнього бізнесу Дніпропетровської області. Відкритий та Днепр инфо повідомили, що "Форум представителей малого и среднего бизнеса в Днепре прошел при поддержке первого заместителя главы Днепропетровского областного совета Геннадия Гуфмана". gorod.dp.ua обмежився загальною цитатою заступника голови облради "Задача местного самоуправления – реальная поддержка предпринимателей, постоянный контакт и доверительные отношения, совместные планы на будущее", та нагадуванням про те, що "в завершение встречи Геннадий Гуфман поздравил участников форума с наступающим Днем предпринимателя, вручил грамоты и памятные подарки от Днепропетровского областного совета". 

На користь міської влади Кривого Рогу та Юрія Вілкула, який наразі виконує обов'язки міського голови Кривого Рогу, виявлено сюжети із ознаками замовності на Рудані та Першому міському про "урочистий прийом у мерії" до Дня підприємця. "В місті цінують підприємців та йдуть на зустріч" — йдеться на Рудані. "Особисто привітав кращих представників підприємницької справи виконуючий обов'язки міського голови", — йдеться на Першому міському.

На телеканалі Дніпро ТВ виявлено контрагітацію проти Руслана Краснова, сина депутата міської ради Дніпра Загіда Краснова. Приводом для матеріалу стала сторіз в інстаграм-акаунті Руслана Краснова, де він повідомив, що фонтан "Кульбабка" на Набережній Дніпра колись дніпрянам подарувала "Громадська сила", місцева політична сила Загіда та Руслана Краснових. Хоча на самому початку матеріалу журналістка намагається отримати коментар Руслана Краснова телефоном, матеріал все одно має ознаки замовності, зокрема, через те що цей канал вже розміщував контрагітацію проти Руслана та Загіда Краснових. Наприклад, у випуску від 22 липня, про який ми повідомляли у дайджесті від 19 по 23 липня. 

На телеканалі Д1 виявлена контрагітація проти Бориса Філатова щодо тендеру на висвітлення діяльності міської ради у медіа. Ведуча в ефірі зазначила: "На це з кишень дніпрян планують витратити понад 6 мільйонів гривень, так сказати, з мерського плеча, як завжди, за властивим Борису Альбертовичу розмахом". Коментарів представників міськради або згадки про спробу їх отримати у матеріалі не надано. 

Джинсу про програму «президента «Велике будівництво» розмістили у більшості аналізованих медіа минулого тижня: моніторингом зафіксовано матеріали із ознаками замовності на користь Володимира Зеленського на 4 з 6 досліджуваних телеканалів та на 7 з 10 досліджуваних онлайн-медіа.

Сюжети про "Велике будівництво" виходили на 34 канал , двічі на Д1: про ремонт гімназії №33 та ремонт вулиці у Знаменівці; про ремонт траси Дніпро-Павлоград на 11 каналі та на Дніпро ТВ. В усіх сюжетах зазначено, що роботи проводяться у межах програми "президента "Велике будівництво". 

Загалом про цю програму зафіксовано 33 матеріали в наступних онлайн-медіа: Інформаторі, gorod.dp.ua, Днепровской панораме, Днепр инфо, 0564, Відкритому, Днепре вечернем.

Загалом з 97 матеріалів із ознаками замовності, 77 були політичною "джинсою", решта — комерційною. Наприклад, матеріал на користь торговельної марки "Наша Ряба". У ньому голова правління компанії розповів, як "Наша Ряба" святкуватиме ювілей: "Ми виставили 20 цифрових копій логотипу «Наша Ряба» у NFT форматі на найбільшій у світі криптовалютній біржі Binance на честь кожного року існування бренду і відкриємо аукціон".

Перебільшення та напівправда

Перебільшення або применшення реальних даних було виявлене у 9% матеріалів із маніпуляціями. Наприклад, минулого тижня низка онлайн-медіа розповсюдила інформацію про проект рішення виконкому про нові розцінки похоронних послуг. Не зважаючи на те, що це лише проект рішення, певні медіа повідомили про це як про доконаний факт, або як про рішення яке має незабаром вступити в силу. Так, gorod.dp.ua опублікував цей матеріал під заголовком "По чем стоит похоронить: в Днепре опубликовали новые расценки", так само як і "Відкритий". Днепр инфо обрав заголовок "Прайс на похороны: новые цены на ритуальные услуги в Днепре", а 056.ua, — "В Днепре изменится стоимость ритуальных услуг: подробности".


Подання лише частини інформації (напівправди) було виявлене у 8% матеріалів із маніпуляціями. Найчастіше така маніпуляція трапляється у матеріалах, написаних з постів у соцмережах, наприклад, про неякісні продукти у тих чи інших магазинах. Так, Днепровская панорама у матеріалі "Вместо вкусной курочки - гниль: в Днепре в Сильпо продают еду с плесенью (Фото)" не надає коментар представників Сільпо, а KRLife у матеріалі "Жительница Лозоватки пожаловалась на качество хлеба, который им возят (фото)" не надає коментарів виробників хлібу, на яких скаржиться дописувачка. 

Проєкт Infocrime здійснюється ГО “Інститутом масової інформації” за підтримки Фонду Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністе́рства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії”

*Досліджувались 1271 новина на ресурсах Днепровская панорама, Информатор, gorod.dp.ua, 056.ua, Днепр инфо, Первый Криворожский, KRlife, 0564, Відкритий, Днепр вечерний, а також дописи на 9 facebook-сторінках місцевих політиків Борис Філатов, Михайло Лисенко, Валентин Резніченко, Микола Лукашук, Геннадій Гуфман, Костянтин Павлов, Олександр Вілкул, Максим Бужанський, Загід Краснов; 43 сюжети у випусках новин 2.09. на телеканалах Дніпро ТВ, D1, 34 канал, 11 канал, ТРК Рудана, Перший міський канал Кривого Рогу.

InfoCrime

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...