App Store Google Play

Зустріч олімпійців, соцопитування від міськради, судження про смерть Костянтина Павлова: маніпуляції у медіа Дніпра та Кривого Рогу

27 Серпня 11:00
Зустріч олімпійців, соцопитування від міськради, судження про смерть Костянтина Павлова: маніпуляції у медіа Дніпра та Кривого Рогу

178 матеріалів із маніпуляціями виявили експертки проєкту “Інфокрайм Дніпро” у період з 16 по 20 серпня 2021. Найпопулярнішою темою тижня для маніпуляцій стала економіка та бізнес — 26% від усіх матеріалів з маніпуляціями.

Фейків протягом моніторингового періоду виявлено не було. Усього протягом моніторингового періоду було досліджено 1346 матеріалів десяти онлайн-медіа та Facebook-сторінок 10 місцевих політиків і чиновників, а також 39 сюжетів випусків новин шести популярних телеканалів Дніпра та Кривого Рогу*.

Згідно із методологією ІМІ протягом моніторингу виокремлюються фейки та маніпуляції, детальніше про методологію — на сайті.

Джинса 

Найпопулярнішою маніпуляцією минулого тижня стала джинса — 47% від усіх матеріалів із маніпуляціями.

Шість матеріалів минулого тижня були присвячені зустрічі міського голови Дніпра Бориса Філатова із олімпійцями з Дніпра. Про це писали gorod.dp.ua, Відкритий, Днепр вечерний, Информатор. У половині з них йдеться про те, що «Днепровским спортсменам-участникам Олимпийских игр в Токио вручили денежные сертификаты на общую сумму 1,4 млн грн». Також у тексті надано коментар фехтувальника Богдана Нікішина: «Спасибо вам большое от спортсменов и тренеров. Мы старались и будем продолжать это делать. Спасибо, что вы нас не просто собрали, как это сейчас делают все, а сделали и денежный подарок». Нагадаємо, що грошові подарунки спортсмени отримали з міського бюджету. 

В іншій половині текстів йдеться про окрему зустріч Бориса Філатова із бронзовою призеркою Ярославою Магучіх та її тренеркою.

Усі тексти мають ідентичні коментарі та фотографії.

Ці матеріали, згідно методології ІМІ, розцінюються як матеріали із ознаками замовності.

Матеріал із ознаками замовності на користь перших осіб обласної ради виявлено на gorod.dp.ua із назвою «В Днепре ко Дню Независимости Украины вручили 30 областных наград». У тексті йдеться: "Ивент посвятили 30-летию Независимости. В начале официальной части вместе спели Гимн Украины", "Награжденных поздравил первый заместитель председателя Днепропетровской ОГА Владимир Орлов".

Матеріал із ознаками замовності проти міської ради Дніпра виявлено на телеканалі Д1. У сюжеті про акцію "Дніпро проти корупції" йдеться про "паркувальну мафію" та "виведення грошей на офшорні рахунки". "Все це робить Дніпро містом з якого хочеться бігти", — резюмує авторка. Коментарів міської влади або принаймні згадки про спробу їх отримати — у матеріалі немає.

 


На "Днепровской панораме" виявлено два матеріали із ознаками замовності проти депутата міськради Загіда Краснова та його оточення: у матеріаліалах із заголовками "Смотрящий на выборах" от Загида Краснова "засветил" незадекларированный особняк (Видео)" та "Судьи АНД-райсуда в Днепре "легли" под Загида Краснова: Апелляционный суд вынес решение по скандальным бордам".

У обох матеріалах наведені звинувачення щодо Загіда Краснова та його помічника Андрія Баско. В обох не наведено коментарі звинувачених або не надано згадки про спробу їх отримати.

На 34 каналі зафіксовано матеріалі із ознаками замовності на користь Ріната Ахметова. У сюжеті йдеться про онлайн-трансляції Фонду Ріната Ахметова із лікаркою. Трансляція пройшла на фоні банеру фонду, цей же борд демонструється всю другу половину сюжету 34 каналу.

Найчастіше у матеріалах із ознаками замовності минулого тижня згадувався Володимир Зеленський та програма "Велике будівництво" — 34 рази. Наприклад, у матеріалі "Днепра вечернего" "На новому стадіоні у селищі Дніпровське зіграли перший футбольний матч", де йдеться: "Стадіон спорткомплексу «Дніпровець» – частина програми Президента України Володимира Зеленського «Велике будівництво».

Напівправда

Подання неповної інформації було виявлено у 15% матеріалах із маніпуляціями. 

Наприклад, у низці матеріалів про результати опитування, яке замовила міська рада Дніпра. За результатами цього опитування "Большинство жителей Днепра довольны жизнью в городе", "Около 40% опрошенных довольны состоянием помещений школ и детских садов", а "Борис Филатов является безоговорочным лидером рейтинга кандидатов в мэры". У жодному з матеріалів не зазначено хто був виконавцем опитування. 

Судження

Судження, що подаються як факт, були виявлені у 15% матеріалах із маніпуляціями.

Наприклад, у матеріалі "Днепровской панорамы" із заголовком "Мэра Кривого Рога могли довести до суицида: в полиции сделали неожиданное заявление". У матеріалі йдеться: "Впрочем, в данный момент правоохранители рассматривают версию о самоубийстве городского головы, как основную".  Це є особистим судженням автора, оскільки правоохоронці заявили, що розглядають одразу кілька версій: вбивство, необережне поводження зі зброєю та самогубство та не виключає версію доведення до самогубства. 

Проєкт Infocrime здійснюється ГО “Інститутом масової інформації” за підтримки Фонду Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністе́рства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії”

*Досліджувались 1346 новин на ресурсах Днепровская панорама, Информатор, gorod.dp.ua, 056.ua, Днепр инфо, Первый Криворожский, KRlife, 0564, Відкритий, Днепр вечерний, а також дописи на 10 facebook-сторінках місцевих політиків Борис Філатов, Михайло Лисенко, Валентин Резніченко, Микола Лукашук, Геннадій Гуфман, Костянтин Павлов, Олександр Вілкул, Максим Бужанський, Загід Краснов; 39 сюжетів випусків новин у четвер 19.08 або п'ятницю 20.08 на телеканалах Дніпро ТВ, D1, 34 канал, 11 канал, ТРК Рудана, Перший міський канал Кривого Рогу з 16 по 20 серпня 2021.

Infocrime

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...