App Store Google Play

На Дніпропетровщині на місці розстрілу 18 жертв Голокосту встановили пам'ятний знак

7 Серпня 18:00
На Дніпропетровщині на місці розстрілу 18 жертв Голокосту встановили пам'ятний знак

Біля міста Верхівцеве на Дніпропетровщині встановили пам'ятний знак євреям-жертвам Голокосту. На цьому місці поховані розстріляні нацистами 18 єврейських утриманців карцеру, який в роки Другої світової війни розташовувався на території сучасного Верхівцевського інтернату. Про це в ефірі Українського радіо Дніпро повідомив активіст єврейської громади Кам'янського, керівник групи “Пошук” Леонід Бройтман.

За словами Бройтмана, про те, що у Верхівцеве є місце масового поховання, стало відомо на початку червня цього року. Після перемовин з керівництвом інтернату вирішили встановити пам'ятник біля одного з корпусів закладу, де, за спогадами старожилів, під час будівництва знаходили людські останки.

Кандидат історичних наук Дніпровського національного університету ім. О.Гончара Альберт Венгер надав історичні документи, які свідчать про вбивства та катування людей на території інтернату. У документах йдеться про те, що директор будинку морив голодом підопічних. Там утримували 163 людини, з них 18 були євреями.

“Спочатку добова норма хліба була 300 грамів на день, потім її знизили до 150 грамів. Люди пухли з голоду, ходили селом і просили їжі. За це їх били й саджали до карцеру. При цьому кількість запасів продовольства вимірювалася тоннами. У господарстві було 12 корів, 30 свиней, пасіка та власні городи”, — розповів Альберт Венгер.

Як зазначив історик, зараз всі імена вбитих та заморених голодом людей відомі.

За словами операційного директора Об'єднаної єврейської громади України Віталія Камозіна, меморіал у Верхівцевому — перший пам‘ятний знак жертвам Голокосту у Кам'янському районі. Ще 36 подібних монументів є на території України.

“Найближчим часом ще один пам'ятний знак буде встановлено у Кам'янському. Ми там знайшли місце, де поховано близько 250 євреїв-жертв нацизму. Це біля прохідної “Південкоксу”. Сподіваємося, це станеться восени, до 80-ї річниці трагедії Бабиного Яру”, — повідомив Віталій Камозін.

Робота пошуковців триває. Як розповів Леонід Бройтман, у полях поблизу Кривого Рогу пошуковці зустріли фермера. Той розповів, що під час окупації тут закатували та скинули в колодязь 120 людей. Зараз це нова точка пошуку.

У багатьох селищах та містечках досі не має ні меморіальних знаків, ні пам'ятних табличок. Тож пошукова робота, каже Бройтман, допомагає відновити історичну справедливість.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...