App Store Google Play

Джинса проти і за Загіда Краснова, неправдиві заголовки та емоційні оцінки: маніпуляції у медіа Дніпра та Кривого Рогу

14 Липня 11:00
Джинса проти і за Загіда Краснова, неправдиві заголовки та емоційні оцінки: маніпуляції у медіа Дніпра та Кривого Рогу

130 матеріалів із маніпуляціями виявили експертки проєкту “Інфокрайм Дніпро” у період з 5 по 9 липня 2021. Найпопулярнішою темою тижня для маніпуляцій стала економіка та бізнес — 25% від усіх матеріалів з маніпуляціями. Фейків протягом цього моніторингового періоду виявлено не було.

Усього протягом моніторингового періоду було досліджено 1239 матеріали десяти онлайн-медіа та Facebook-сторінках 10 місцевих політиків і чиновників, а також 44 сюжети випусків новин шести популярних телеканалів Дніпра та Кривого Рогу* у четвер 8 липня 2021. Згідно із методологією ІМІ протягом моніторингу виокремлюються фейки та маніпуляції, детальніше про методологію — на сайті
 


Джинса: проти Загіда Краснова

Найпопулярнішою маніпуляцією минулого тижня уже всьоме за період проведення моніторингу стала джинса — 52% від усіх маніпуляцій. Загалом зафіксовано 75 матеріалів із ознаками замовності.

9 з них були так чи інакше присвячені знесенню рекламних конструкцій та сутичкам, що сталися з цього приводу у Дніпрі 2 липня 2021.

Так, наприклад, у матеріалі "Днепровской панорамы" "Всплыли шокирующие подробности бойни, которую устроили боевики Загида Краснова" йдеться: "Краснов понаставил сотни подобных рекламных конструкций по всему городу. Без каких либо разрешений и документов, разумеется", а також надається список суддів, які "крышуют незаконный рекламный бизнес". У матеріалі відсутні будь-які коментарі, включно із коментарями другої сторони конфлікту, зокрема Загіда Краснова, а також немає коментарів представників судів, поліції, лікарів щодо стану травмованих або незалежних експертів, які могла б надати правову оцінку. Також у матеріалі  використовуються емоційні оцінки та власні судження, які подаються як факти.

Такий самий перелік маніпуляцій виявлений у матеріалах "Одиозный депутат Загид Краснов пытается спасти незаконные борды через "нужных" судей" та "В Днепре члены группировки Загида Краснова опять пытаются помешать коммунальщикам сносить аварийные билборды (Фото)" на цьому ж ресурсі. В останньому матеріалі також виявлена маніпуляція у бекграунді новини, адже у ньому повідомляється лише про постраждалого комунальника та не повідомляється про операторів двох телеканалів.

Так само немає балансуючого коментаря у матеріалах цього ж ресурсу  "Официально: 33 билборда в Днепре признали угрозой жизни горожан (адреса)" та "Мэрия Днепра: хаоса в наружной рекламе не будет, полицию призывают обеспечить порядок".

Ще два ідентичних матеріали на ці теми із ознаками замовності під заголовком "В Днепре сознательные предприниматели самостоятельно демонтируют рекламные конструкции" вийшли на "Днепре вечернем" та "Днепровской панораме". Обидва не збалансовані точкою зорою представників рекламних компаній, які асоціюють із Загідом Красновим.

Натомість, варто додати, що активно позицію представників Загіда Краснова та партії "Громадська сила" минулого тижня висвітлювали телеканали ОТВ та Д1, операторів яких травмували під час сутичок 2 липня. Наприклад, під час спецефіру присвяченого цьому інциденту на Д1 "Велика гра: хто винен у нападі на журналістів у Дніпрі?" також не були представлені коментарі чи позиція ані міської влади, ані поліції, ані КП "Муніципальна варта", представників якої протягом ефіру неодноразово звинувачували у скоєнні правопорушення, яке поки не доведене судом. Цей ефір не був предметом моніторингу, оскільки "Інфокрайм Дніпро" моніторить лише новинні матеріали, згадка про нього додана тут для балансу.

Джинса: Івана Купала, правдиві історії Ахметова та конкурс з поїдання сосисок

Загалом у всіх матеріалах із ознаками замовності минулого тижня найчастіше фігурували Борис Філатов та міськрада Дніпра — щонайменше у 28 матеріалах. Матеріали виходили на "Днепре вечернем", "Днепровской панораме", "Відкритому", Дніпро ТВ, Інформаторі, gorod.dp.ua, Днепр инфо.

Програма президента "Велике будівництво" згадувалася п'ять разів в онлайн-медіа ("Днепровская панорама", Днепр инфо, gorod.dp.ua, "Днепр вечерний" ) і щонайменше тричі на телебаченні, на Д1, Дніпро ТВ та 11 каналі. Наприклад, в ефірі усіх зазначених телеканалів у випусках 8 липня було зафіксовано матеріали із ідентичними коментарями про ремонт школи у Сурсько-Литовському, який проводиться у межах програми. 

Інтерпайп фігурував у 4 матеріалах із однаковим заголовком "ИНТЕРПАЙП продолжает массовую вакцинацию сотрудников против COVID-19" на Днепровской панораме, gorod.dp.ua, Днепр инфо, Днепре вечернем. На всіх ресурсах розміщено ідентичний текст з ідентичними коментарями.
 

Метінвест фігурував у 7 матеріалах із ознаками замовності на "Первом Криворожском" та 0564.com.ua. Наприклад, на обох ресурсах розміщено тексти із заголовком "Метинвест присоединился к созданию фильма об образовании". Обидва закінчуються коментарем представника Метінвесту про переваги приватного навчального закладу підприємства: "Использование дуального образования позволит студентам получать практические знания, а предприятиям – адаптированных и высококлассных специалистов. Это конкурентное преимущество Метинвест Политехники перед другими вузами Украины".

Матеріал про Музей фонду Рената Ахметова, "який має стати джерелом правдивих історій" транслювався на 34 каналі.

Матеріал про те, як "Громадська сила" за підтримки Загіда Краснова, влаштувала свято до Івана Купала, вийшов на Д1. Відвідувачка заходу у своєму коментарі зазначила, що дуже рада, що "Громадська сила" не забуває наш масив, місто, все населення, що доставляє радість, щастя та піклується про наше місто".

На телеканалі "Рудана" у новинах проанонсували "масовий захід, який буде включати в себе конкурс поїдання сосисок", а також інші розваги з бардами, духовим оркестром, дискотекою і пінною вечіркою за підтримки Фонду Олександра Вілкула.


Неправдиві заголовки та емоційні оцінки

Другою найбільш популярною маніпуляцією минулого тижня стали заголовки, які не відповідають тексту новини — 13% від усіх маніпуляцій.

Наприклад, з заголовку  матеріалу "Відкритого" "Днепровским школьникам планируют выдавать водительские удостоверения" складається враження, що школярам за якихось обставин видаватимуть посвідчення водіїв авто. У підводці до матеріалу зазначено: "Преподаватели автошколы ездят по пришкольным лагерям Днепра и учат детей, как нужно вести себя на дороге. Побывали уже в 25-ти днепровских заведениях. Мальчикам и девочкам в игровой форме рассказывают, какие правила обязаны соблюдать водители и пешеходы, знакомят с дорожными знаками", що лише підкріплює таке очікування. Утім вже в самому кінці тексту зазначено: "Кроме того, преподаватели автошколы собираются учить детей ездить на велосипеде и выдавать им водительские удостоверения".  У самому сюжеті "Відкритого" йдеться про те, що діти отримують посвідчення для їзди на велосипедах.

До емоційних оцінок вдавалися автори 17 матеріалів, це 12% від усіх виявлених минулого тижня маніпуляцій. Серед них спрощення від krlife.com.ua на кшталт «Не деньгой, так словом», шаблони від  "Днепр инфо" про "дерзкое ограбление" та багаточисельні "шокирующие подробности" від "Днепровской панорамы". 

Проєкт Infocrime здійснюється ГО “Інститутом масової інформації” за підтримки Фонду Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністе́рства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії”

*Досліджувались 1239 новини на ресурсах Днепровская панорама, Информатор, gorod.dp.ua, 056.ua, Днепр инфо, Первый Криворожский, KRlife, 0564, Відкритий, Днепр вечерний, а також дописи на 10 facebook-сторінках місцевих політиків Борис Філатов, Михайло Лисенко, Валентин Резніченко, Микола Лукашук, Геннадій Гуфман, Костянтин Павлов, Олександр Вілкул, Максим Бужанський, Загід Краснов; 44 сюжети у четвергових випусках новин на телеканалах Дніпро ТВ, D1, 34 канал, 11 канал, ТРК Рудана, Перший міський канал Кривого Рогу з 5 по 9 липня 2021.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...