App Store Google Play

Джинса Павлова, Філатова, Корбана, “Велике будівництво” і некоректні заголовки: маніпуляції у медіа Дніпра та Кривого Рогу

7 Липня 17:00
Джинса Павлова, Філатова, Корбана, “Велике будівництво” і некоректні заголовки: маніпуляції у медіа Дніпра та Кривого Рогу

101 матеріал із маніпуляціями виявили експертки проєкту “Інфокрайм Дніпро” у період з 28 червня по 2 липня 2021. Найпопулярнішою темою тижня для маніпуляцій стала економіка та бізнес — 33% від усіх матеріалів з маніпуляціями. Фейків протягом цього моніторингового періоду виявлено не було.

Усього протягом моніторингового періоду було досліджено 1193 матеріали десяти онлайн-медіа та Facebook-сторінках 10 місцевих політиків і чиновників, а також 46 сюжетів п'ятничних випусків новин шести популярних телеканалів Дніпра та Кривого Рогу*. Згідно із методологією ІМІ протягом моніторингу виокремлюються фейки та маніпуляції, детальніше про методологію — на сайті.


Джинса: міський голова Кривого Рогу Костянтин Павлов

Найпопулярнішою маніпуляцією минулого тижня стала джинса — 67% від усіх матеріалів із маніпуляціями. 

Детальніше із методологією ІМІ у визначенні матеріалів із ознаками замовності, та відмінностями “джинси” від “неналежно маркованої реклами” можна ознайомитись на сайті ІМІ.

Міський голова Кривого Рогу Костянтин Павлов минулого тижня фігурував у п'яти сюжетах із ознаками замовності. На телеканалі "Рудана" у матеріалі про реконструкцію лікарні №17. У першому ж коментарі Костянтин Павлов зазначив, що "у тісній співпраці з обласною владою реалізується багато проєктів, один із таких яскравих прикладів — це проведення ремонтних робіт у приймальному відділенні 17-ї міської лікарні".

У цьому ж випуску Костянтин Павлов фігурував у матеріалі про авіарейс компанії "Роза вітрів" Київ — Кривий Ріг. Міський голова у першому коментарі запевнив, що це дуже зручний рейс для всіх криворіжців. Натомість, треба додати, що для миколаївців таке транспортне рішення не зручне: адже зараз переліт з Києва до Кривого Рогу можливий через додаткову посадку рейсу Київ - Миколаїв. Для миколаївців такий переліт тепер довший на годину. У коментарі ресурсу «Никвести» директор комунального підприємства «Миколаївський міжнародний аеропорт» Федір Барна зазначив, що це вимушене і тимчасове рішення.  

У цьому ж випуску на телеканалі «Рудана» журналістка анонсувала "свято швидкості та драйву, яке проходить за підтримки міського голови Костянтина Павлова та фонду "Українська перспектива" Олександра Вілкула".

У цьому ж випуску Костянтин Павлов фігурував у матеріалі про урочистості до дня Національної поліції. У матеріалі нагадали, що міська програма на придбання паливно-мастильних матеріалів та технічно обслуговування цьогоріч спрямувала 4 мільйони гривень.

Костянтин Павлов привітав поліцейських Кривого Рогу із професійним святом "від імені міста" і у матеріалі на "Першому міському" телеканалі.  

Джинса: “Велике будівництво”

Програма президента "Велике будівництво" фігурує у шести матеріалах із ознаками замовності. На 34 каналі у сюжеті про перегони ретро авто на щойно відремонтованій дорозі в.о. начальника служби автодоріг в області Олександр Коломійцев у футболці із лого "Велике будівництво" розповідає про масштаби реконструкції.

У цьому ж випуску на 34 каналі розповіли "що ще оновлюють у регіоні": йшлося про ремонт стадіонів "Спартак" та "Металург" у Кривому Розі, а також ремонт дороги біля селища Балівка. Усі спікери, окрім місцевих жителів, у матеріалі дають коментарі у брендованих касках "Велике будівництво". Наприкінці матеріалу журналістка додала: "Усі програми виконують у межах програми президента України "Велике будівництво". 

Подібні матеріали вийшли і на 11 каналі: про перегони ретро авто на відремонтованій дорозі та про ремонт дороги біля Балівки. В останньому матеріали використані ті самі коментарі, що й у матеріалі 34 каналу. На Д1 також вийшов матеріал про дорогу у Балівці (з тими самими коментарями).

На "Днепровской панораме" у матеріалі "Раньше проехать было невозможно: как выглядит обновленная объездная на Днепр (Фото/Видео)" йдеться про трасу "Дніпро-кривий Ріг". Усі фото брендовані лого "Велике будівництво". Судження у заголовку цієї новини видано за факт, що, згідно методології ІМІ також є маніпуляцією. 

Джинса: Борис Філатов та Геннадій Корбан

Міський голова Дніпра фігурував у низці матеріалів із ознаками замовності минулого тижня. На телеканалі Дніпро ТВ у сюжеті про реконструкцію школи №4. Ведуча розпочала підводку до сюжету з фрази: "Дніпровська влада продовжує покращувати умови навчання для дітей міста". "Проінспектувати завершення робіт" до школи приїхав Борис Філатов. Матеріал про це ж з коментарем міського голови вийшов і на 34 каналі. Про це ж писали gorod.dp.ua, Відкритий, Днепр вечерний, Днепровская панорама.

Також Філатов фігурував у низці матеріалів із ознаками замовності та однаковими заголовками ("Борис Филатов: «Объем и темп ремонтов внутриквартальных дорог и дворов - беспрецедентный») на кількох онлайн-медіа: на "Днепровской панораме"gorod.dp.ua, "Днепр вечерний"; а також у низці матеріалів про ремонт у лікарні Дніпра №4: знову на "Днепровской панораме", Відкритом, gorod.dp.ua. Нагадаємо, що всі ремонтні роботи проводяться бюджетним коштом.

Подібний меседж про активний розвиток Дніпра минулого тижня просував і Геннадій Корбан, голова громадської ради при міській раді Дніпра. Він дав розгорнуте інтерв'ю "Інформатору". 

Експертки та експерти ІМІ після обговорення прийшли до висновку, що інтерв'ю є доволі комплементарним та незбалансованим, що, згідно методології ІМІ, кваліфікується як надання лише частини інформації, напівправди, з метою вплинути на точку зору аудиторії. Геннадій Корбан не є держслужбовцем і більшість з поставлених йому питань (про парковки та деталі тендерів, про будівництво метро, про транспортну інфраструктуру міста, про співпрацю із бюро Заха Хадід) не входять у його компетенцію, що, згідно методології ІМІ, також може бути розцінене як розповсюдження думки заангажованого експерта.

За результатами інтерв'ю Геннадій Корбан фігурує у 6 матеріалах із ознаками замовності на ресурсах "Днепровская панорама" та "Днепр инфо":

Заголовки, що не відповідають тексту новини

Другою за популярністю маніпуляцією минулого моніторингового тижня було використання заголовків, які не відповідають тексту новини — 12% від загальної кількості маніпуляцій.

Найчастіше така маніпуляція зустрічалась на ресурсах 056.ua та 0564.ua, коли журналісти намагалися додати локальності загальноукраїнським новинам, утім у деяких випадках, це викривлювало їх сенс. Наприклад, з заголовку новини "Цены на жилье в Днепре подскочат в два раза, рынок ждет застой" складається враження, що ціни на житло зростуть лише у Дніпрі. Натомість у тексті йдеться про законопроєкт №5600 та податкові норми, які можуть вплинути на ринок житла по всій Україні. До того ж, у заголовку судження одного експерта подається як факт: по-перше, такі зміни ще не ухвалені остаточно, по-друге, вони можуть не призвести до таких змін.

Проєкт Infocrime здійснюється ГО “Інститутом масової інформації” за підтримки Фонду Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністе́рства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії”

*Досліджувались 1193 новини на ресурсах Днепровская панорама, Информатор, gorod.dp.ua, 056.ua, Днепр инфо, Первый Криворожский, KRlife, 0564, Відкритий, Днепр вечерний, а також дописи на 10 facebook-сторінках місцевих політиків Борис Філатов, Михайло Лисенко, Валентин Резніченко, Микола Лукашук, Геннадій Гуфман, Костянтин Павлов, Олександр Вілкул, Максим Бужанський, Загід Краснов; 46 сюжетів у п'ятничних випусках новин на телеканалах Дніпро ТВ, D1, 34 канал, 11 канал, ТРК Рудана, Перший міський канал Кривого Рогу з 28 червня по 2 липня 2021.

Infocrime Дніпро

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...