App Store Google Play

Засідання "Пропозиції" у Clubhouse, комунальна соціологія, звинувачення жертви згвалтування: маніпуляції у медіа Дніпра та Кривого Рогу

2 Липня 14:00
Засідання "Пропозиції" у Clubhouse, комунальна соціологія, звинувачення жертви згвалтування: маніпуляції у медіа Дніпра та Кривого Рогу

69 матеріалів із маніпуляціями виявили експертки проєкту "Інфокрайм Дніпро" у період з 21 по 25 червня 2021. Найпопулярнішою темою тижня для маніпуляцій стала економіка та бізнес — 33%. Фейків протягом цього моніторингового періоду виявлено не було. 

Усього протягом моніторингового періоду було досліджено 1002 матеріали десяти онлайн-медіа та Facebook-сторінках 10 місцевих політиків і чиновників, а також 40 сюжетів шести популярних телеканалів Дніпра та Кривого Рогу*. Згідно із методологією ІМІ протягом моніторингу виокремлюються фейки та маніпуляції, детальніше про методологію — на сайті.

Джинса: Геннадій Гуфман, "Пропозиція", Криворізька міськрада

Найпопулярнішою маніпуляцією минулого тижня стала джинса — 81% від усіх матеріалів із маніпуляціями, п'яти частина з них — комерційна джинса, а саме реклама магазинів та послуг.

Детальніше із методологією ІМІ у визначенні матеріалів із ознаками замовності, та відмінностями “джинси” від “неналежно маркованої реклами” можна ознайомитись на сайті ІМІ.

Геннадій Гуфман фігурує у трьох ідентичних матеріалах із ознаками замовності із однаковим заголовком "Геннадий Гуфман: В календарях не должно быть дней, когда начинались войны" на "Днепре вечернем", Днепр Инфо та gorod.dp.ua. Тексти присвячені акції партії ОПЗЖ до 22 червня, Дню пам'яті та скорботи. Представники політсили підпалили свічки на Монументі Слави у Дніпрі та випустили там голубів. У всіх текстах по два кометнарі — обидва Геннадія Гуфмана.

Партія "Пропозиція" та іі представники фігурують у шести матеріалах із ознаками замовності на ресурсі "Днепровская панорама", причому 4 з них присвячені "пропозиціонерам" не з Дніпропетровської області, а з Богуслава, Житомира, Миколаєва та Бердичева. До Дніпропетровської області мали стосунок лише "пропозиціонери" з Жовтих Вод та Дніпра. Новини про заяви представників з Богуслава та Миколаєва написані за результатами "онлайн-засідання ПРОпозиціонерів Клубу у соцмережі Clubhouse", а новина за участі дніпровського представника політсили Сергія Солопова — з "засідання ПРОпозиціонерів Клубу у голосовому чаті Телеграм-каналу". Нагадаємо, що зазвичай ресурс Днепровская панорама пише про "актуальные новости Днепра", а не інших регіонів України.

У зазначених матеріалах із ознаками замовності представниці та представники політичної сили Бориса Філатова, також робили політичні заяви, які виходять за межі їх нинішніх повноважень: від заяв про державну програму підтримки бізнесу та впровадження страхової медицини до пропозицій "совершенствовать национальные блюда в заведениях общепита, делать процесс приготовления здоровым и прививать украинцам любовь к вкусной и полезной пище с детства". 

Міська влада Кривого Рогу фігурувала у матеріалі із ознаками замовності на ресурсі krlife у тексті: "На 4-му Зарічному соціологи дослідили ставлення жителів до робіт з комплексного благоустрою мікрорайону". У новині зазначено, що "Міський голова жорстко поставив завдання: роботи мають проводитися за пріоритетністю" та що "Близько 90 % опитаних позитивно оцінюють результати робіт". "Дослідження" провели представники Інституту розвитку міста Кривого Рогу, яке є комунальним підприємством. Ані в новині, ані на сайті самого Інституту немає детальної інформації щодо дослідження: кількості опитаних та замовника. Натомість, на сайті Інституту є привітання міського голови Кривого Рогу з Днем захисту дітей. 

Напівправда та звинувачення жертви

Другою за популярністю минулого моніторингового тижня маніпуляцією було подання лише частини інформації, напівправди, з метою вплинути на точку зору аудиторії — 10%.

Наприклад, 21 та 22 червня три дніпровських та криворізьких онлайн-медіа повідомили про імовірне згвалтування випускниці у Кривому Розі. Усі матеріали написані із посиланням на пост журналістки Олени Вишницької у Facebook, і для жодного автори не взяли коментарів ані у ймовірної жертви, ані у підозрюваного, ані у поліції. 

Так, першими з моніторингових медіа про це написали співробітники "Днепровской панорамы". Автори забули про необхідність дотримання презумпції невинуватості та назвали підозрюваного насильником. У Днепр инфо передрукували новину та додали власне судження: "Из вышенаписанного следует, что скорее всего, на местном уровне девушке помощь не окажут". Журналіст KRlife, редакція якого знаходиться безпосередньо у місті, де стався інцидент, наступного дня написав подібну новину із посиланням на той самий пост у Фейсбук, додавши ще один коментар людини, яка не мала відношення до постраждалої чи звинуваченого, місцевого журналіста Олега Єрмолинського: "как сообщает сама «жертва насилия», она сама предложила «контакт» своему преподу". Заголовок для своєї новини журналісти обрали у такому ж дусі: "Изнасилование в ДК «Центральный»: «жертва насилия» сама предложила «контакт» своему педагогу?".

Зазначимо, що така поведінка журналістів може бути розцінена як "віктімблеймінг" (victim blaming) або "звинувачення жертви". Термін "звинувачення жертви" вперше використав Вільям Райан в однойменній книзі (Blaming the Victim), опублікованій в 1971 році. Автор описав звинувачення жертви як ідеологію, яка застосовується для виправдання расизму та соціальної несправедливості щодо чорношкірого населення США.

25 червня новина із коментарями постраждалої дівчини вийшла на ресурсі "Заборона", Її написала журналістка Олена Вишницька, яка вперше повідомила про інцидент у своєму Фейсбук. У тексті випускниця нічого не повідомляє про жодні власні пропозиції педагогу, натомість, неодноразово наголошує, що її звинувачували у тому, що сталося, як поліцейські у райвідділку, так і вчителі. Як повідомляє видання, вчитель відмовився від коментарів, а поліція відкрила кримінальне провадження за статтею 152 «Зґвалтування неповнолітньої особи». 26 червня у коментарях ТСН.ua відкриття кримінального провадження підтвердила речниця обласної Нацполіції Анна Старчевська.

Правозахисники Центру прав людини ZMINA нагадують, що коли медіа повідомляють про насильство, вони не мають "баналізувати зґвалтування, прирівнювати домагання до незграбних залицянь, проголошувати того, хто чинить насильство, агресивним звіром, нездатним стримувати бажання, і відводити потерпілим роль винних". Детальніше про те, як не травматично намагатися писати про сексуальне насильство читайте у матеріалі Zmina.

Проєкт Infocrime здійснюється ГО “Інститутом масової інформації” за підтримки Фонду Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністе́рства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії”

*Досліджувались 1002 новини на ресурсах Днепровская панорама, Информатор, gorod.dp.ua, 056.ua, Днепр инфо, Первый Криворожский, KRlife, 0564, Відкритий, Днепр вечерний, а також дописи на 10 facebook-сторінках місцевих політиків Борис Філатов, Михайло Лисенко, Валентин Резніченко, Микола Лукашук, Геннадій Гуфман, Костянтин Павлов, Олександр Вілкул, Максим Бужанський, Загід Краснов; 40 сюжетів у підсумкових випусках новин на телеканалах Дніпро ТВ, D1, 34 канал, 11 канал, ТРК Рудана, Перший міський канал Кривого Рогу з 7 по 11 червня 2021.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...