App Store Google Play

Про війну в Україні, день медика і ЛГБТ-спільноту: фейки та маніпуляції у медіа Дніпра та Кривого Рогу

24 Червня 17:00
Про війну в Україні, день медика і ЛГБТ-спільноту: фейки та маніпуляції у медіа Дніпра та Кривого Рогу

2 фейки та 119 новин з маніпуляціями виявили експертки проєкту "Інфокрайм Дніпро" у період з 14 по 18 червня 2021. Найпопулярнішою темою для маніпуляцій тижня стала інфраструктура — 30%.

Усього протягом моніторингового періоду було досліджено 1205 матеріалів десяти онлайн-медіа та Facebook-сторінках 10 місцевих політиків і чиновників, а також 35 сюжетів шести популярних телеканалів Дніпра та Кривого Рогу*. Згідно із методологією ІМІ протягом моніторингу виокремлюються фейки та маніпуляції, детальніше про методологію — на сайті.

Фейк та джинса Геннадія Гуфмана

Фейк про те, що Володимир Зеленський заявляв, що "в Україні війни немає" поширив заступник голови обласної ради Геннадій Гуфман. Він міститься у матеріалі "Інформатора" про перебіг сесії облради, а саме у його прямій мові: "Фрази «В Україні війни немає», «В Україні війни не буде», «Україна не починає війну першою», «В Україні не повинно бути війни» дослівно лунали у квітні від Президента Зеленського та віце-прем’єра з питань тимчасово окупованих територій Олексія Рєзнікова – і це той випадок, коли я з ними повністю солідарний у цей період ескалації конфлікту на Донбасі".

"Інфокрайм Дніпро" проаналізували усі заяви та коментарі Володимира Зеленського у квітні 2021, наведені на офіційному сайті президента (80 новин), і не знайшли жодної дослівної заяви про те, що "В Україні війни немає".

Натомість протягом квітня президент неодноразово наголошував на тому, що в Україні триває війна з Росією. Як у заявах, які відображені на офіційному сайті президента, так і у спілкуванні з іноземною пресою, наприклад, в інтерв'ю італійській La Repubblica: "Зараз у Європі є тільки одна війна – проти нашої країни. Вона триває вже восьмий рік на українському Донбасі".

Також, як повідомляє lb.ua, за словами Володимира Зеленського, "тільки за перші місяці [2021 — прим.авт.] Україна має 20 загиблих і 57 поранених".

Таким чином, така заява Геннадія Гуфмана розміщена на "Інформаторі", згідно методології ІМІ, може бути визначена як фейк, направлений проти національної безпеки.

Загалом зазначений матеріал на "Інформаторі" висвітлював конфлікт Геннадія Гуфмана та представників "Національного корпусу", що розгорнувся на сесії Дніпропетровської обласної ради. Останні вимагали звільнення Гуфмана з посади, через його заяву про те, що "В Украине не идет война". Він зробив її 15 квітня, відповідаючи на питання журналістки на прес-конференції. Утім у тексті "Інформатора" про продовження конфлікту на сесії обласної ради, відсутні розгорнуті цитати опонентів Гуфмана, натомість зазначено: "в зале присутствовали представители нескольких общественных организаций и партии «Национальный корпус», которая не прошла ни в один совет Днепропетровской области", що є підігруванням меседжу самого Гуфмана, який у своїй промові наполягав на розриві кількості голосів "ОПЗЖ" та "Нацкорпусу" на останніх виборах.

Така вибіркова критичність матеріалу та його незбалансованість (відсутність відображення іншої популярної в суспільстві точки зору щодо наявності військових дій в Україні) може свідчити про його замовний характер.

До того ж, у бекграунді цього тексту виявлено маніпуляцію. У ньому зазначено: "Напомним, как сообщал Информатор, слова «в Украине нет войны» были вырваны из контекста выступления Геннадия Гуфмана. Комментируя реакцию «активистов» он напомнил, что юридически в Украине войны нет". Утім, згідно відео короткої відповіді Геннадія Гуфмана від 15 квітня, він нічого не говорив того дня про юридичний статус війни на Сході України, але говорив про це пізніше, 27 квітня, уточнивши що мав на увазі юридичний статус війни.

Знайти повну версію прес-конференції "Інфокрайм Дніпро" не вдалося, у прес-центрі повідомили, що не записували її. Якщо "Інфокрайм Дніпро" нададуть доступ до повної не змонтованої прес-конференції, експертки проаналізують її загальний контекст додатково.

Наразі твердження з бекграунду матеріалу на "Інформаторі" про те, що слова Гуфмана були вирвані з контексту виступу, не відповідає дійсності і є маніпуляцією.

Тут варто додати, що Верховна Рада 30 березня 2021 на позачерговому засіданні ухвалила заяву щодо ескалації російсько-українського збройного конфлікту. Як повідомляє lb.ua, посилаючись на нардепа Олександра Мережка, "така кваліфікація означає відкрите визнання того, що Україна перебуває в стані війни з Росією." За проголосували 308 парламентарів. Голосували всі політсили, крім "ОПЗЖ", яка покинула зал ще до голосування.

Фейк про швидку

Другим фейком виявленим на моніторинговому тижні став текст на "Днепровской панораме "Так и не дождался помощи: под Днепром мужчина скончался на месте из-за отсутствия аптечки в трамвае - Соцсети". Головним і єдиним джерелом для новини став пост у фейсбук-групі "Типичный Днепродзержинск". У матеріалі йдеться про те, що невідомому чоловіку стало зле на трамвайній зупинці, але через відсутність аптечки у трамваї він помер. "Также в посте написали, что рядом с местом происшествия проезжала карета скорой помощи, однако они проигнорировали данную ситуацию, развернулись и уехали", — йдеться у тексті. Утім у новині не надано коментаря жодного зі спеціалістів, а саме лікарів, ані щодо причетності до ситуації швидкої допомоги, ані щодо причини смерті чоловіка, ані щодо її підтвердження загалом.

Згідно методолгії ІМІ, це інформація, що базується на сумнівних або анонімних джерелах, які неможливо перевірити.

"Подарунок" від Зеленського

Минулого тижня багато медіа, в тому числі національних, повідомили про підвищення мінімальної зарплати медикам, і в цих повідомленнях містилась маніпуляція. Серед ресурсів, що підпадають під моніторинг "Інфокрайм Дніпро" таку новину опублікував сайт 056.

У тексті "Подарок от Зеленского: у медиков Днепра и всей Украины поднимутся зарплаты" йдеться: "Глава государства подписал указ об увеличении минимальных зарплат медикам. Согласно положению, средний медперсонал будет получать не менее 13,5 тысяч гривен, а врачи - минимум 20 тысяч гривен."

Утім, фактично цей указ не підвищив мінімальну заробітну плату медикам ані цього року, ані з наступного. На сайті президента зазначено, що цей документ є "орієнтиром", а сам Зеленський пояснив: "Наразі уряд починає процес підготовки бюджету на 2022 рік. Я очікую, що він стане чітким сигналом про відновлення престижу та важливої ролі медиків у нашому суспільстві. Я дуже прошу уряд врахувати ці розміри під час розрахунку тарифів медичних гарантій і формування бюджетів відомчих медичних закладів".

Згідно методології ІМІ, у цьому матеріалі подано лише частину інформації (напівправду), щоб вплинути на думку аудиторії, що є маніпуляцією.

Джинса 

З 14 по 18 червня виявлено 91 матеріал з ознаками замовності, що складає 68% від загальної кількості матеріалів з різними маніпуляціями.

Детальніше із методологією ІМІ у визначенні матеріалів із ознаками замовності, та відмінностями “джинси” від “неналежно маркованої реклами” можна ознайомитись на сайті ІМІ.

Так, одним з спільних інформаційних приводів для такої маніпуляції з 14 по 18 червня став день медика.

Фонд Олександра Петровського разом із депутатом облради Віктором Завгородним фігурують на Д1 у матеріалі із ознаками замовності про їх "спільну акцію допомоги медикам". Вони привезли в лікарню імені Мечнікова "понад 1000 комбінезонів, щитки та бахіли". Єдиний коментар у матеріалі належав віце-президентці Фонду. Віце-президентка з'являється вдруге у підсумковому випуску новин Д1 із привітаннями медикам.

Міський голова Кривого Рогу Костянтин Павлов також "звернувся до ескулапів із вітальним словом" у матеріалі Першого міського телеканалу Кривого Рогу. У цьому ж відео вітала медиків і голова Центрально-міської райради Катерина Мурашова. 

Також міська рада Кривого Рогу фігурує у матеріалі "Рудани" із ознаками замовності, де нагадала, як намагалася виконувати свої обов'язки у фінансуванні комунальної інфекційної лікарні Кривого Рогу, в якій працювали медики, а обладнання закуповувалось коштом платників податків, утім у матеріалі зазначено: "вистояли завдяки підтримці міста". 

18 матеріалів із ознаками замовності були присвячені програмі президента "Велике будівництво". Вони фігурували на "Днепре вечернем", gorod.dp.ua, Відкритому, Днепровской панораме, Днепр інфо і телеканалах Дніпро ТВ та 11 каналі.

Емоційні оцінки та судження

Емоційні оцінки стали друго. найпопулярнішою маніпуляцію минулого моніторингового тижня. Такі були виявлені у 19% матеріалів. Судження, які подаються як факти виявлені у 3%, а подання лише частини інформації (напівправди) — у 5% матеріалів. 

Варто звернути увагу на два тексти, які об'єднали усі ці види маніпуляцій, та ще й були присвячені чутливій до висвітлення темі — ЛГБТ-спільноті. Першоджерелом став ресурс "Відкритий" із текстом "Толерантность не прошла: в Днепре клиенты ПриватБанка массово закрывают счета".

"ПриватБанк выпустил банковские карты в поддержку ЛГБТ, однако, такую инициативу поддержали не все. Клиенты запустили флешмоб, в котором показательно режут свои карты и закрывают счета", — йдеться у тексті. Новина написана із посиланням на скріншоти коментарів в інстаграм-акаунті фінустанови. Утім чи дійсно особи, що залишають коментарі є реальними людьми — невідомо.

Коментарів реальних осіб, які взяли участь у флешмобі у тексті не наведено. Також не надано жодного конкретного доказу того, що клієнти "массово закрывают счета". Тому заголовок "толерантность не прошла, в Днепре клиенты массово закрывают счета" не відповідає тексту новини, і є судженням, що видається за факт. Також новина є незбалансованою, адже не включає коментарів ані представників банку, ані представників ЛГБТ-спільноти.

Ресурс 056 перепостив цю новину з "Відкритого" під заголовком "Жители Днепра не поддержали популяризацию ЛГБТ-сообщества от Приватбанка" з усіма перерахованими маніпуляціями та додав в текст емоційних оцінок, на кшталт: "Не удивительно, что много пользователей такой жест осудили" та "Разочарованные клиенты запустили флешмоб". А також власних суджень, які подаються як факти, наприклад: "Решительности в создании провокационного дизайна «Приватбанку» придал законопроект №5488". Або: "Как видим, закон об открытом гомосексуализме еще не принят, а в обществе уже назревает серьезный протест. Сколько еще волн негатива со стороны принципиальных граждан эта толерантность спровоцирует и к чему это приведет, покажет время".

Нагадаємо, що метою законопроекту №5488 є "узгодження понятійного апарату Кримінального кодексу України, Кодексу України про адміністративні правопорушення та Закону України "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні" у частині кваліфікації різних форм та проявів нетерпимості".

Про те, як нетоксично писати про ЛГБТ можна детальніше дізнатись з безкоштовного довідника громадської організації "Інсайт", створеного спеціально для журналістів. 

Проєкт Infocrime здійснюється ГО “Інститутом масової інформації” за підтримки Фонду Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністе́рства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії”

*Досліджувались 1205 новин на ресурсах Днепровская панорама, Информатор, gorod.dp.ua, 056.ua, Днепр инфо, Первый Криворожский, KRlife, 0564, Відкритий, Днепр вечерний, а також дописи на 10 facebook-сторінках місцевих політиків Борис Філатов, Михайло Лисенко, Валентин Резніченко, Микола Лукашук, Геннадій Гуфман, Костянтин Павлов, Олександр Вілкул, Максим Бужанський, Загід Краснов; 35 сюжетів у підсумкових випусках новин на телеканалах Дніпро ТВ, D1, 34 канал, 11 канал, ТРК Рудана, Перший міський канал Кривого Рогу з 7 по 11 червня 2021.

INFOCRIME Дніпро 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...