App Store Google Play

Візит президента, емоції та напівправда у медіа Дніпра та Кривого Рогу

17 Червня 11:00
Візит президента, емоції та напівправда у медіа Дніпра та Кривого Рогу

130 новин із маніпуляціями виявили експертки проєкту “Infocrime Дніпро” у період з 7 по 11 червня 2021. Це майже удвічі більше, ніж минулого тижня. Найпопулярнішою темою для маніпуляцій стали загальноукраїнська політика і місцева політика — 20% і 19% відповідно.
 Також минулого тижня зареєстровано дуже високу кількість джинси — у 84 матеріалах — минулого тижня таких матеріалів було 30. І присвячена джинса була здебільшого візиту президента Володимира Зеленського у Кривий Ріг та Дніпро, а також міській владі Дніпра та області, яка підкреслювала успішність власної діяльності. Під час цього візиту пресу не акредитовували на зустрічі за участі Зеленського у Кривому Розі взагалі, а на Конгресі місцевих і регіональних влад у Дніпрі, куди пресу запросили, не було ані прес-конференції, ані "підходу" до гаранта.

Фейків протягом минулого тижня виявлено не було.

Усього протягом моніторингового періоду було досліджено 997 матеріалів десяти онлайн-медіа та Facebook-сторінках 10 місцевих політиків і чиновників, а також 41 сюжет шести популярних телеканалів Дніпра та Кривого Рогу*. Згідно із методологією ІМІ протягом моніторингу виокремлюються фейки та маніпуляції, детальніше про методологію — на сайті.

Будівництво великої неправди

Джинса минулого тижня стала найпопулярнішою маніпуляцією — таких матеріалів було нараховано 84. 36 з них були присвячені візиту президента у регіон.

Детальніше із методологією ІМІ у визначенні матеріалів із ознаками замовності, та відмінностями “джинси” від “неналежно маркованої реклами” можна ознайомитись на сайті ІМІ.

Спочатку Володимир Зеленський "особисто протестував" новий авіарейс Київ-Кривий Ріг компанії Wind Rose. Таку комерційну джинсу підкріплену участю президента розміщено на "Першому міському" телеканалі Кривого Рогу, Рудані та телеканалі Д1. У цьому ж матеріалі на Рудані розміщувався міський голова Кривого Рогу Костянтин Павлов, який повідомив, що "навіть у найважчі часи міська влада зберегла аеропорт". А на Д1 — детальна розповідь про "Велике будівництво" Володимира Зеленського.

Загалом, програма президента "Велике будівництво" минулого тижня згадувалась у 24 замовних матеріалах.

Розпочинаючи засідання Конгресу місцевих і регіональних влад Володимир Зеленський заявив, що «Днепропетровщина – один из самых мощных регионов Украины. Является действительно лидером во многих показателях социально-экономического развития. Где же, как не здесь, находить рецепты для роста успеха каждого региона». Цей неконкретний меседж, підкріплений коментарем Бориса Філатова, розміщено на 11 каналі, Днепр інфо, Дніпро ТВ,

Також на засіданні президент запропонував створити нові парки в кожній громаді. Про те, що Зеленський запропонував "саджати разом" в однакових текстах йдеться на "Днепре вечернем", "Відкритому" Днепр інфо , gorod.dp.ua, Дніпро ТВ,.

Загалом, усі новини з засідання Конгресу мали вкрай некритичний характер і здебільшого ретранслювали політичні заяви присутніх про плани на майбутнє.

Поставити конкретних питань у місцевих журналістів можливості не було, адже пресі не надали можливості поставити питання президенту взагалі: на заході не було ані прес-конференції, ані "підходу" до преси. Про це Інфокрайм повідомила шеф-редакторка Суспільного у Дніпрі Ольга Василець. Представниця медіа "Інформатор" на своїй фейсбук-сторінці також зазначила, що журналісти ресурсу не змогли поставити президенту питання, наприклад, щодо будівництва аеропорту у Дніпрі.Без журналістів, утім за участі фігуранта кількох розслідувань журналістів-корупціонерів Андрія Павелка, у Дніпрі Зеленський відкрив Олімпійський дім. "Олімпійський дім – частина програми Президента України Володимира Зеленського «Велике будівництво", — йдеться на "Днепре вечернем".

Спортивні журналісти регіону також виразили подив такою організацією процесу. Про це на своїй фейсбук-сторінці написав спортивний кореспондент ОТВ Днепр Дмитро Тимохін.
 

 


 

У Кривому Розі пресу взагалі попередньо не акредитовували на жодну подію за участі президента, зокрема, огляд аеропорту Кривий Ріг та стадіонів "Металург" і "Спартак". Тексти про те, що "У Кривому Розі втілюють наймасштабніші спортивні проєкти «Великого будівництва» і окремо про зведення аеропорту розміщено на "Днепре вечернем" та KRlife.

 

Інша джинса

Протягом минулого тижня джинсу розміщував також Костянтин Павлов на KRlife. Тут міський голова Кривого Рогу "показал дорогу будущего в Кривом Роге".

Юлія Тимошенко побувала минулого тижня в Криничках, де фермери створили Асоціацію, а Юлія Володимирівна нагадала, що «Батьківщина» последовательно и целеустремленно борется против открытия рынка земли без проведения Всенародного референдума". Таку заяву лідерки "Батьківщини розміщено у матеріалі "Днепра вечернего” у розлогому тексті з приводу її приїзду 10 червня, та у короткому повідомленні від 9 червня.

Міський голова Кам'янського Андрій Білоусов розміщував на 11 каналі джинсу про новий майданчик. У матеріалі депутатка міськради Кам'янського дякує особисто Андрію Леонідовичу за те, що "он всегда откликается на такие прекрасные вещи, как благоустройство придомовых территорий", хоча майданчик встановлено бюджетним коштом.

Фонд Олександра Петровського розмістив два матеріали із ознаками замовності на Д1: сюжет про літній табір у Кодацькій Січі, в якому перший коментар у сюжеті належить віце-президентці фонду; та сюжет про першу екскурсію у щойно відкритому музеї Олімпійського дому для дітей, яким та ж віце-президентка фонду вручила подарунки.
 

 

Емоції, судження і напівправда

У 20 матеріалах минулого тижня виявлено емоційні оцінки в текстах та заголовках. Більшість стосувалась погоди. Наприклад, як у матеріалі "Днепровской панорамы" "непогода в Украине окончательно сошла с ума"

Судження, які подаються як факти, виявлені у 13 матеріалах. Наприклад, у тексті "Відкритого" "Фирменное блюдо: в одном из днепровских ресторанов подают волосатые роллы". Текст написаний за постом користувачки Фейсбук і підкріплений онлайн-відгуками, нібито, інших відвідувачів. У матеріалі не вистачає коментаря представника закладу.

Ще однією популярною маніпуляцією (13 матеріалів) минулого тижня стало використання лише частини інформації (напівправди), як у матреіалі gorord.dp.ua "Осторожно, мошенники! По Днепру ходят подозрительные доллары с бегемотиками". У тексті, написаному так само із посиланням на фейсбук-пост, йдеться про мітки на іноземних банкнотах, через які, начебто, у банках їх можуть не приймати. У матеріалі не вистачає коментарів представника банку та поліції.

Проєкт Infocrime здійснюється ГО “Інститутом масової інформації” за підтримки Фонду Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністе́рства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії”

*Досліджувались 997 новин на ресурсах Днепровская панорама, Информатор, gorod.dp.ua, 056.ua, Днепр инфо, Первый Криворожский, KRlife, 0564, Відкритий, Днепр вечерний, а також дописи на 10 facebook-сторінках місцевих політиків Борис Філатов, Михайло Лисенко, Валентин Резніченко, Микола Лукашук, Геннадій Гуфман, Костянтин Павлов, Олександр Вілкул, Максим Бужанський, Загід Краснов; 41 сюжет у підсумкових випусках новин на телеканалах Дніпро ТВ, D1, 34 канал, 11 канал, ТРК Рудана, Перший міський канал Кривого Рогу з 7 по 11 червня 2021

Infocrime Dnipro

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...