App Store Google Play

Фільм «Ігрень», створений дніпровськими журналістами, отримав спецприз премії «Честь професії 2021»

26 Травня 08:00
Фільм «Ігрень», створений дніпровськими журналістами, отримав спецприз премії «Честь професії 2021»

Документальний фільм «Ігрень» про каральну психіатрію, створений на UA: ДНІПРО, отримав спецприз «Найкраща публіцистика в локальному медіа» у конкурсі професійної журналістики «Честь професії 2021». Над створенням фільму працювали: Дар’я Твердохліб, Владислав Мельничук, Ірина Цибух, Вірослав Цюп’як. Про це повідомляє Дніпроград з посиланням на прес-службу UA:Суспільне мовлення.

Проєкт «Ігрень» розповідає про практику «примусового лікування». Ті люди, які становили загрозу радянському режиму, відправлялися до психіатричних лікарень за призначеними з гори діагнозами. Герой фільму — учитель географії Василь Сірий. За «інакодумство» більше 13 років він пробув на примусовому психіатричному лікуванні з діагнозом «вялотекущая шизофрения». Близько 35 разів йому вводили препарат сульфазин — суміш суспензії сірки з маслом. Це викликало біль, судоми та конвульсії. 

«Історія України в контексті Радянського Союзу потребує певного переосмислення та критичної оцінки. Таке явище, як “каральна психіатрія” — маловідома та темна сторінка нашого радянського минулого, про яку треба говорити і розповідати. У фільми ми показали історію дисидента Василя Сірого, якого за його незгоду із радянською політикою запроторили до психіатричної лікарні. Там він пробув на примусовому лікуванні 13 років. Та попри знущання та тортури, після звільнення з лікарня не відмовився від ідеї про незалежну Україну та займався громадською діяльністю», — розповіла одна із авторів проєкту Дар’я Твердохліб. 

Після звільнення, Василь Сірий заснував та очолив Дніпропетровське товариство політв’язнів та репресованих. Допоміг відкрити осередки товариства й у інших регіонах України.

«Дивовижно, як мало говорили про радянську каральну психіатрію в Україні до цього фільму UA: ДНІПРО та Дар’ї Твердохліб, Владислава Мельничука і Вірослава Цюп’яка. Безумовно Суспільне — майданчик для таких тем, адже стратегічним є поширення інформації та нагадувати про злочини радянської влади проти українців, у цьому фільмі: проти  української національної еліти.  Цей фільм через історію дисидента  Василя Сірого детально показує, як в СРСР, в Дніпрі, працювала каральна психіатрія та як жорстоко та безкомпромісно знищувала людські життя, через їхню любов до України. Найважливішою частиною цього фільму для мене є голос Василя Сірого, який пригадав, що відчував під час катувань та які тортури переніс він та його побратими», — зазначила менеджерка дирекції регіонального мовлення Суспільного Ірина Цибух.

Фільм «Ігрень» вийшов на екрани Суспільного у серпні 2020 року і став одним із найпопулярніших та обговорюваних відео на інтренет-платформах мовника і потратив до п’ятірки проєктів Суспільного, які номіновані на премії загальнонаціонального конкурсу професійної журналістики «Честь професіі».  Вони представлені у п’яти різних номінаціях із 10 цьогорічних. Цьогоріч на конкурс учасники подали 812 матеріалів.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...