App Store Google Play

Під Дніпром бульдозерами знесли старовинний курган-могильник

14 Квітня 15:30
Під Дніпром бульдозерами знесли старовинний курган-могильник

У селі Новоолександрівка у передмісті Дніпра за допомогою важкої техніки ведуться археологічні дослідження кургану. Про це повідомляє Дніпроград з посиланням на gorod.dp.ua.

Скіфський курган розташований посеред села й оточений приватними будинками. Розкопки веде археолог Дмитро Тесленко. В результаті дослідження, курган буде знищений, а земельна ділянка – продана.

Курган позначений на давніх картах, датується ІІ тис. до нашої ери і має охоронний номер 6048 — тобто перебуває під захистом Закону України «Про охорону культурної спадщини». Тож ці розкопки суперечать нормам закону.

«Тільки восени згадували про цей курган з учасниками екскурсійного клубу "Дніпро". І я ще порадів, бо була надія на те, що хоча б одну давню святиню збережуть всередині сучасного котеджного селища як найліпшу його окрасу. Але тут ось таке!», - прокоментував еколог Вадим Манюк.

Місцевий житель, громадський радник, член ГО «Асоціація Громадського радніків України» Володимир Степаненко каже про ситуацію з даними курганом наступне:

«Конкретно з курганом ситуація така: кургани взагалі зараз не досліджують без стратегічної необхідності (будівництво нової дороги, та ін.). Те, що буде знайдено в самому кургані ніяк не змінить існуючі знання та погляди на історичні події. Тому витрачати кошти на такі дослідження, просто так, ніхто б не став.

Офіційно це має виглядати якось так: плануємо побудувати автомобільну розв'язку, а тут курган. Курган розкопали. Розв'язку робити "передумали" (її і не планували робити), ну тепер давайте виділим цю землю забудовнику, бо кургана ж вже нема. А забудовник виділить нам дві квартири.

Що це дає громаді стратегічно? Нічого. Які ризики для громади? Колосальні, починаючи з навантаження на комунікації. Що могла б ця ділянка дати громаді? Цей курган міг би стати, наприклад, етнографічним парком, площадкою, для проведення етно-заходів, фестивалів. Це могло б дати поштовх для розвитку туризму в ОТГ, як наслідок - збільшення надходжень в бюджет.

Вчора спілкувався зі співробітником історичного музею, який розповів історію, про те що в одній ОТГ хочуть насипати штучний курган, для проведення щорічного фестивалю. І я несумніваюсь в тому, що в цій ОТГ є стратегічний план розвитку. І він не для формальності розроблений, а для розвитку!».

Курган уже не врятувати: його пошкодили бульдозером. Але якщо діяти по закону, прадавню пам’ятку мають розкопати, вивчити і відновити.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...