App Store Google Play

У Дніпрі відкрили Музей боротьби за Україну

28 Лютого 08:00
У Дніпрі відкрили Музей боротьби за Україну

У Дніпрі 27 лютого відкрили Музей боротьби за Україну. Він був створений в приміщенні клубу ветеранів, де раніше діяв музей ветеранського руху в дусі радянських часів. Тепер оновлена експозиція розповідає про боротьбу за волю на теренах України від давніх часів до сьогодення, зокрема про Революцію гідності та війну на Донбасі. Музеєм опікується «Дніпровська міська спілка воїнів АТО «Щит», активісти якої передали до закладу чимало експонатів, зокрема й особисті речі, пов’язані з Майданом та війною на сході України. Вхід до Музею боротьби за Україну буде вільним. У ньому планують проводити тематичні виставки та заходи для школярів. Про це повідомляє Дніпроград з посиланням на Радіо Свобода.

Левова частка експозиції Музею боротьби за Україну – це експонати з особистої колекції дніпрянина Олега Черненка. Чоловік понад 20 років захоплюється вивченням історії краю, зокрема козацтва. Розказує: найдавніші експонати в музеї – це знаряддя праці та побутові речі племен, які населяли терени Придніпров’я.

«Оце зернотерка часів кам’яної доби. Камінь, яким перетирали зерно, міг потім перетворитись на зброю – на пращу (пристрій для метання каміння, металевих куль – ред.), скіфський меч, зброя сарматів, зброя аланів. Меч часів Київської Русі – з поховання воїна, розмитого річкою. Ховали – на руки клали шолом, а меч ламали навпіл – така традиція. Копія кольчуги, яку зробили реконструктори. Побутові предмети. Коли дивишся на оцю річ, розумієш, яка риба тут водилася, в Дніпрі – острога, якою ловили рибу», – розповів Олег Черненко.

Зброя давніх племен, які населяли терени України

В експозиції також представили артефакти з розкопок Новобогородицької фортеці на околиці Дніпра – уламки кахлів та посуду. Є й чимало взірців зброї – і доби Козаччини, і Першої та Другої світових воєн, і періоду визвольних змагань українського народу початку ХХ століття.

«Ось – червоноармійська шабля, а це – те, чим воювали проти червоноармійців. Шабля українських січових стрільців, підрозділу армії УНР. У нас тут стояла їхня частина, тому ми вирішили, що така зброя має бути представлена. Угорський саперний тесак – також зброя січових стрільців», – розповів Олег Черненко.

Олег Черненко з шаблею бійців армії УНР

Окрема сторінка музею присвячена сучасній боротьбі за незалежність і територіальну цілісність України. Тут – прапори та шеврони військових підрозділів, амуніція бійців, рештки відстріляних боєприпасів із зони АТО, світлини та книги.

У Дніпрі відкрили Музей боротьби за Україну

Учасник бойових дій на Донбасі, очільник громадської організації «Щит» Віктор Ожогін передав до музею свій бронежилет, з яким у складі 1-го полку Нацгвардії пройшов «гарячі» точки. Каже: цей «бронік» йому купила донька. Потрійний шар сталі врятував життя під Маріуполем, коли в нього влучила куля.

«Це сталося в серпні 2014 року, коли нас кинули на «передок», біля Талаківки, де постійно велись бої. Куля застрягла в бронежилеті, я її потім витягнув. Передаю до музею також посвідчення учасника Євромайдану, датоване 25 січня 2014 року. 22 січня вбили Сергія Нігояна, а наступного дня ми завантажили машину медикаментами та одягом і разом з товаришем поїхали до Києва», – сказав Віктор Ожогін.

Бронежилет Віктора Ожогіна

Речі, пов’язані з Майданом, передав до музею й активіст козацької організації Юрій Єгоров. Чоловік був санінструктором в 4-й сотні Самооборони Майдану та воював у добровольчому батальйоні «Айдар». До музею він приніс свою медичну сумку, а також светр, перероблений на імпровізовану «бронемайку», в якому брав участь у Революції гідності.

«До звичайного светра пришив мішечки з пластинами – по дві титанові пластини, аби хоч якось прикрити серце. Думав, що може кулю від пістолета витримати, якщо стрілятимуть в груди. Ми не думали тоді, що будуть стріляти в голови. У нас також були яскраво-жовті жилети – тут навіть кров лишилася. Ми допомагали пораненим на Майдані… То були такі події! Мене вразило, що ми перемогли на Майдані без партійних прапорів. Це ще один доказ того, що українці здатні до самоорганізації», – сказав Юрій Єгоров.

Медична сумка з Майдану

Експозицію доповнюють роботи дніпровського художника Станіслава Брунса, присвячені знаковим подіям історії України. Автор передав до музею 7 картин.

«2014 рік, коли під час Майдану в Києві боронили барикади. Перший автобус, який приїхав з «беркутівцями», був спалений. Уся ця атмосфера тут передана. Ця робота й була написана 2014 року», – розповів про одну з картин, переданих до музею, Станіслав Брунс.

Майдан очима Станіслава Брунса

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...