App Store Google Play

Верховна Рада має намір спотворити Закон про мову. Громадськість проти

16.12.2020 19:00
Верховна Рада має намір спотворити Закон про мову. Громадськість проти

17 грудня передбачено розгляд на пленарному засіданні парламенту урядового законопроєкту №3683 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо удосконалення порядку розроблення, прийняття та впровадження авіаційних правил України». 

За безневинною назвою поміж технічними нормами ховається грубе втручання в мовне законодавство. 

Особливо небезпечною є зміна до статті 13 закону про державну мову. Положення, що «мовою нормативно-правових актів і актів індивідуальної дії, діловодства і документообігу органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування є державна мова» пропонується доповнити словами «якщо інше не встановлено законом». 

"Йдеться не про авіаційні правила, а про будь-які нормативно-правові акти, які на підставі будь-якого закону зможуть видаватися не українською мовою. Це - руйнація базових статей Закону України про мову!", - переконані представники громадянської спільноти "Мова об'єднує". 

Науково-експертне управління Верховної Ради у своєму висновку відзначило: така пропозиція суперечить Конституції України. Аналогічну позицію висловив і Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь. 

Здавалося б, проблему вирішити нескладно – вилучити з законопроєкту 3683 антиконституційні норми, що втручаються в мовне законодавство, і голосувати в першому читанні проєкт без цих норм. Зробити це ще у вересні одноголосно рекомендував гуманітарний комітет парламенту, і присутні на засіданні керівники Державіаслужби з цим погодилися. 

Однак профільний транспортний комітет несподівано підтримав ухвалення проєкту 3683 за основу без жодних вилучень. Тобто цілком проігнорував позицію гуманітарного комітету, науково-експертного управління і мовного омбудсмена.  На словах ініціатори такого рішення обіцяють виправити проблему в другому читанні. Однак, по-перше, жодної віри цим заявам нема, по-друге, регламент Верховної Ради містить безліч можливостей провалити в другому читанні будь-які зміни. 

Складається враження, що проєкт про авіаційні правила свідомо використовується для ревізії закону про мову. 

Спільнота «Мова об’єднує» засуджує провокаційні дії уряду, який вніс законопроєкт з антиконституційними і антиукраїнськими нормами, а також транспортного комітету парламенту, який, маючи для цього всі підстави, не підтримав рішення про вилучення цих норм із законопроєкту: "Закликаємо Верховну Раду зняти законопроєкт 3683 з розгляду на пленарних засіданнях до вилучення з нього норм, що втручаються у мовне законодавство.  Якщо цього не буде зроблено, закликаємо депутатів у жодному разі не голосувати за цей законопроєкт".

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Максим Мірошниченко

Я пам'ятаю цю країну іншою

Перші мої покупки я робив ще на гроші з Леніним. Батьки відправляли мене малого в сільський магазин із прадідом, ветераном Великої Вітчизняної (це вона зараз Друга Світова:). Точніше купував він, а я...
Ярина Желдак

Незалежність

Скільки у цих словах гордості і болю. Втрат і надбань. Пожертв і здобутків. Незалежність має кольори. Такі ж, як у сміливості, рішучості, віри, безмежної любові і вдячності. Незалежність - ц...
Я знаю, що серед наших читачів дуже багато щирих патріотичних українців, яким не байдуже майбутнє країни. Я також знаю, що далеко не всі з цих людей зараз зі зброєю на фронті (і на це є...
Нинішня російсько-українська доволі специфічна. Противники часіше бачуть одне одного в інтернеті, ніж в прицілі.Вперше я про це задумався, коли восени 2015-го влетів у окоп після дивного прильоту воро...