У Дніпрі, в історичному музеї імені Яворницького, відкрили виставку «Неприборкана пам’ять», приурочену до Дня пам’яті жертв Голодомору та політичних репресій. Про це повідомляє Дніпроград з посиланням на Суспільне.
Як розповіла її співавторка, наукова співробітниця музею Ірина Рева, експозиція запрошує відвідувачів поглянути на трагедію українського народу з несподіваного ракурсу – очима відомих дисидентів краю: Григорія Омельченка, Олександра Кузьменка, Петра Розумного, Гаврила Прокопенка, Івана Рибалки, Миколи Береславського та інших.
Суспільне. Дніпро
Ірина Рева
ЦІ люди були вихідцями з сіл і пережили голод. Спогади про Голодомор та репресії вони залишили в авторських текстах або в пам’яті рідних, які переповіли їх музейникам, каже Ірина Рева.
Останній лоцман дніпрових порогів, активіст місцевої «Просвіти» Григорій Омельченко з Лоц-Кам'янки, зокрема, залишив письмові свідчення про колективізацію та голод.
Суспільне. Дніпро
Григорій Омельченко
«У 1932-ому році в Лоц-Кам'янці було дуже голодно. Він зрозумів, що зможе отримувати пайок, якщо вступить на підготовчі курси університету. І він вступає. Але абітурієнтів відправляють на хлібозаготівлі в села. І він описує жахливу ситуацію: він опиняється перед вибором – робити щось негідне і вижити чи залишатись собою. Була жінка, у якої він повинен був забрати останнє зерно. І він робить свій вибір: він не забирає це зерно. Тема сумління для дисидентів дуже важлива», – розповіла Ірина Рева.
Суспільне. Дніпро
Спогади Григорія Омельченка
На виставці представили й особисті речі людей, які зазнали репресій, – книги, записники, фотографії тощо.
Суспільне. Дніпро
Інсталяція "Робочий кабінет дисидента"
Музейники також створили реконструкцію інтер’єру обіднього столу селянина 1932-1933 років – приблизно так, як його бачили дисиденти, бувши дітьми.
Суспільне. Дніпро
Інсталяція "Обідній стіл селянина 1932-33 років"
Окрім того, на виставці презентують документи з фондів музею, які висвітлюють спротив українського селянства колективізації, зокрема Нікопольське повстання, а також найтрагічніше явище Голодомору – канібалізм.
Суспільне. Дніпро
На відкритті виставки «Неприборкана пам’ять»
Експозицію доповнюють відеозаписи спогадів очевидців Голодомору, записані співробітниками історичного музею 2019 року. Ці свідчення ще ніде не були представлені.
Автор: Іван МУРАХА