App Store Google Play

Сила і право. Пострадянські вибори

30 Жовтня 18:00
Сила і право. Пострадянські вибори

На пострадянському просторі, схоже, справжнісінька велика криза. Це твердження стало вже спільним місцем на тлі того, що відбувається на різних кінцях колишнього Радянського Союзу. Подивімося тільки на події останніх тижнів.

Президент Киргизстану Сооронбай Жеенбеков був змушений подати у відставку після багатотисячних протестів проти фальсифікації результатів парламентських виборів у країні. Багатотисячні протести тривають і в Білорусі: їхні учасники звинувачують багаторічного авторитарного правителя цієї країни Олександра Лукашенка у фальсифікації результатів президентських виборів. А на Кавказі ‒ знову війна Азербайджану та Вірменії, але в цьому тексті я не буду детально говорити про цю нову трагедію.

Чому ж привид Радянського Союзу не відпускає людей, не дає їм можливості мирно жити, а не брати участь у протестах та війнах?

І відповідь на це запитання дуже проста ‒ катастрофа чекає на тих, хто не зможе вигнати радянського привида з власного будинку. Адже вибори пройшли останнім часом не тільки в Киргизстані та Білорусі. Ось були парламентські вибори в Литві ‒ ця країна, яка упродовж п'яти десятиліть була окупована Радянським Союзом, провела чергове «нудне» голосування, в результаті якого зміниться влада.

І це норма демократії, про результати виборів тепер говорять політики й аналітики, а не вулиця.

Або місцеві вибори в Україні. Правляча партія зазнала очевидної і передбачуваної поразки, спостерігачі говорять навіть про особисту невдачу президента. Але це ‒ тема телевізійних шоу і коментарів у соціальних мережах. Але ж було й інакше.

У 2004 році українська влада, яка тоді була дуже схожа на режим Лукашенка, спробувала фальсифікувати результати виборів президента країни. Однак громадяни вийшли на вулиці, захистили свій вибір ‒ і відтоді українці вже загалом не живуть так, як їхні сусіди.

Радянський привид остаточно був вигнаний з української землі у 2014 році, хоча й повернувся до Криму й на Донбас на танках. І так, на окупованих територіях «голосують» так, як у Киргизстані або Білорусі. Фальсифікація результатів «голосування», знаю, тут ‒ норма. Як, втім, й у країні, що окупувала Крим і Донбас ‒ Росії.

Росіяни не змогли захистити своє право на чесне голосування ‒ тому Кремль, схоже, вирішив, що має право на війну не тільки з власним народом, а й із сусідніми країнами.

Й у мене немає сумніву, що росіянам доведеться виходити на вулиці ще і ще. Як, втім, і громадянам Киргизстану або Білорусі, якщо вони не зможуть домогтися чесних виборів. Тому що авторитаризм, який захищає своє право на владу за допомогою фальсифікацій і сили, не тільки жорстокий, але й безплідний.

І хоча б на цьому простому порівнянні ‒ того, як проходять тепер вибори в Україні і в сусідніх з нею країнах ‒ не говорячи вже про «голосування» на окупованих та анексованих територіях ‒ можна переконатися, що українці здобули завдяки Майданам.

Крим. Реалії

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


В середині минулого тижня деякі справи та одне свято закинули мене у Дніпро. Тому вперше за останні 16 років я подивився на це місто поглядом киянина. Хоча киянин з мене відносний - тільки вийшов на П...
Нам вдовблювали 200 років, що Днєпрапєтровск - це російське місто, його збудували російські царі та зросійщені генсеки «і ваапщє - тут всєгда гаварілі па рускі».Але ми з вами у 2014-2015 р...
Андрій ДЕНИСЕНКО

Дніпру 1200 років

Дніпру 1200 років!Такі гасла цілком могли би прикрасити вулиці нашого міста в ці святкові дні.Міста, давнішого за Москву та імперію, з її катеринами, переписуванням історії та байками про початки житт...
Дмитро Томчук

Про COVID-19 зсередини

Это мой очередной ежедневный лонгрид, но! На этот раз я очень прошу дочитать все до конца! Особенно людей который я люблю и уважаю и я знаю, что многим не хватает сил дочитать все до конца и они прост...