App Store Google Play

Кривбас попереджає й вимагає

8 Жовтня 10:00
Кривбас попереджає й вимагає

Українські президенти по-різному демонстрували любов до малої батьківщини. Вихідці з сіл Леонід Кучма й Віктор Ющенко за роки свого правління зводили для земляків церкви й оновлювали інфраструктуру. Уродженці великих промислових міст, схоже, менш сентиментальні. Рідне Єнакієве за президентства Віктора Януковича не розквітло, а залишилося типовим депресивним населеним пунктом Донбасу. Усупереч обіцянкам «узяти під особистий контроль» питання екології у Кривому Розі (див. Тиждень №39), Володимир Зеленський і його люди на місцях залишаються не надто чутливими до гострих соціальних проблем міста навіть на піку передвиборчої кампанії.

Шахтарі ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» протестують від 3 вересня. Понад місяць вони перебувають під землею у шахті на глибині 1,2 км. Серед вимог — підвищення мінімальної зарплати на підприємстві до рівня €1000, діалог з адміністрацією за участі профспілок і відмова від переслідувань тих, хто брав участь в акції протесту.

Із перших днів до підземного протесту приєдналися майже 400 осіб із чотирьох копалень КЗРК: «Жовтнева», «Батьківщина», «Гвардійська» й «Тернівська». Це шахти спільного підприємства Ахметова й Коломойського. Попри надприбутки комбінату, робітники основних професій отримують 10–15 тис. грн на місяць. Також багатьом шахтарям скасували пільги за так звану шкідливість професії. Натомість топ-менеджерам підприємства нараховують мільйонні зарплати. Наприклад, директор іншого Центрального гірничо-збагачувального комбінату, який також належить Ахметову, Дмитро Шевчик, кандидат у мери Кривого Рогу від «Слуги народу», у 2019 році згідно з декларацією отримав понад 12 млн грн заробітної плати. 

Окрім незадоволення низькими виплатами і скасуванням пільг, гірники заявили про жахливі умови роботи в шахтах. Зокрема, вони змушені працювати на застарілому обладнанні й за власний кошт купувати інструменти для роботи. За місяць страйків з-під землі на поверхню піднялися більшість протестувальників. Гірники наголошують, що піднімаються не з власної волі, а через стан здоров’я. Адже шахти не призначені для тривалого перебування в них. Також колеги шахтарів кажуть, що керівництво КЗРК знизило подачу кисню на глибину. «У кожній шахті свої умови. В усіх чотирьох надвисокий рівень вологості. У людей загострюються хронічні хвороби. На «Гвардійській» керівники прикрутили вентиляцію, і людям важко перебувати в таких умовах», — розповів Сергій Рижий, криворізький активіст, який підтримує шахтарів.

Водночас гірники та їхні родини заявляють про систематичний тиск із боку адміністрації комбінату, зокрема залякування, переслідування членів сім’ї гірників і погрози звільненням та невиплатою заробітної плати. Але протести все одно тривають — хоч і не масово, зате щодня люди збираються на мітинги під адмінбудівлею комбінату. Протест шахтарів підтримали також залізничники Кривбасу: 29 вересня вони організували одноденний попереджувальний італійський страйк «робота за інструкцією»: максимально прискіпливе виконання всіх регламентів, що натомість сповільнює всі процеси. Так робітники місцевого локомотивного депо знаходили причини, щоб не випускати на лінію рухомий склад. Вимоги залізничників дуже схожі на шахтарські: ремонт застарілої зношеної техніки й підвищення заробітної плати на 25%. 

Також гірники, дружини шахтарів та активісти цілий місяць були у столиці під Офісом президента й будівлею Верховної Ради. Вони зверталися до Офісу ООН, президента України й міністрів та пояснювали урядовцям і депутатам ситуацію, яка склалася на їхньому підприємстві у Кривому Розі. Утім, реакції не було жодної, тож страйкарі згорнули мітинги й повернулися додому. 

Перестала реагувати на протест і влада Дніпропетровської області. Якщо на початку голова Дніпропетровської ОДА Олександр Бондаренко за наказом прем’єр-міністра Дениса Шмигаля організовував так званий тристоронній діалог за участі профспілки, роботодавців і керівництва області, то нині скидається на те, що представники влади регіону просто ігнорують протести. Показовим став захід, який відбувся 30 вересня у приміщення Дніпропетровської облдержадміністрації. Тоді державними нагородами й почесними званнями відзначали металургів і шахтарів області. Серед нагороджених були також представники Криворізького залізорудного комбінату. Втім, окрім урочистих промов про повагу до «легендарних шахтарів» та їхню важку працю, жодної репліки про актуальну проблему у КЗРК голова ОДА не озвучив. 

Також немає реакції на підсумки перевірки комбінату Державною службою праці, здійсненої за наказом Дениса Шмигаля. Держпраці зафіксувала 190 випадків порушення законодавства. «Загалом під час перевірки виявлено 190 порушень вимог нормативно-правових актів з охорони праці. За допущені порушення на винних посадових осіб суб’єкта господарювання складено 14 протоколів про адміністративні правопорушення. Керівництву підприємства рекомендовано негайно зупинити виконання робіт (виробництва) за фактом наявності порушень, що можуть загрожувати життю та здоров’ю працівників підприємства», — ідеться в повідомленні.

Порушення стосуються несвоєчасної виплати заробітної плати, допуск працівників до роботи без попереднього стажування, допуск працівників до керування підривними роботами без проходження повторного навчання. Непоодинокі випадки наявності порушень на технологічному обладнанні поверхових комплексів шахт. Також виявлено, що під час укладання трудового договору працівників під підписку інформують не про всі небезпечні та шкідливі виробничі фактори. Попри такі негативні підсумки комісії, досить різкою залишається позиція адміністрації ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат». Адміністрація й далі називає страйки шахтарів незаконним. Також правління комбінату погодилося повернути пільги й підвищити тарифні ставки лише від 10% до 25%.

Натомість гірників такі умови не влаштовують. Досі меморандум між шахтарями й керівництвом КЗРК не підписано. А останні перемовини з делегацією страйкарів і правлінням комбінату, які мали відбутися 29 вересня, зірвалися. За словами голови Незалежної профспілки гірників народного депутата від партії «Батьківщина» Михайла Волинця, усе через «непоступливість адміністрації підприємства». 

Поки компромісного рішення щодо вимог протестувальників немає, 1 жовтня на сайті підприємства з’явився наказ, згідно з яким комбінат обіцяє працівникам усіх структурних підрозділів підвищити тарифні ставки й оклади на 10%. Але адміністрація КЗРК наполягає, що передбачені підвищення зарплат набудуть чинності з моменту, коли на поверхню піднімуться страйкарі всіх шахт. 

Цікаво, що попри обіцянку КЗРК не притягувати протестувальників ані до адміністративної, ні до кримінальної відповідальності, на початку жовтня правління комбінату заявило, що подає заяву до поліції щодо блокування страйкарями виробничого процесу й майна підприємства та розпочинає заходи з підготовки підприємства до тривалого простою. 

Дата наступних перемовин між представниками шахтарів і керівництвом комбінату нині невідома. Від уряду з гірниками та менеджментом комбінату зустрілася заступниця міністра економіки Юлія Свириденко. Вона навіть спустилася у забій ло страйкарів, однак невдовзі відбула до Києва. Протест від землею триває. 

Тиждень

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


В середині минулого тижня деякі справи та одне свято закинули мене у Дніпро. Тому вперше за останні 16 років я подивився на це місто поглядом киянина. Хоча киянин з мене відносний - тільки вийшов на П...
Нам вдовблювали 200 років, що Днєпрапєтровск - це російське місто, його збудували російські царі та зросійщені генсеки «і ваапщє - тут всєгда гаварілі па рускі».Але ми з вами у 2014-2015 р...
Андрій ДЕНИСЕНКО

Дніпру 1200 років

Дніпру 1200 років!Такі гасла цілком могли би прикрасити вулиці нашого міста в ці святкові дні.Міста, давнішого за Москву та імперію, з її катеринами, переписуванням історії та байками про початки житт...
Дмитро Томчук

Про COVID-19 зсередини

Это мой очередной ежедневный лонгрид, но! На этот раз я очень прошу дочитать все до конца! Особенно людей который я люблю и уважаю и я знаю, что многим не хватает сил дочитать все до конца и они прост...