App Store Google Play

Дніпровські козаки Старосамарської сотні власноруч створили аутентичний козацький струг

18.08.2020 09:00
Дніпровські козаки Старосамарської сотні власноруч створили аутентичний козацький струг

У Дніпрі козаки Старосамарської сотні власноруч створили аутентичний козацький струг – судно, яке січовики використовували ще з княжої доби. Будівництво затягнулось на рік. Про це повідомляє Дніпроград з посиланням на Суспільне.

Так, вперше на воду човен хотіли спустити ще у жовтні, але спочатку завадила погода, потім карантин. Головною ідєю, як зазначає один з козаків, є згадка про славу козацького флоту.

«Наш човен козацький струг називається, він плоскодонний, призначений для перевезення вантажів. На Босфорі були знайдені минулого року близько 30 таких суден, різної довжини, але мінімальний 9 метрів, там що у нас такий самий», — говорить Олег Черненко — козак Старосамарської сотні.

Габарити човна складають 9 метрів у довжину, понад метр у висоту. На носі човна знаходяться козацькі стяги та гармата. Отаман судна Олег Черненко, він же козак Ворон, розповідає, що струги використовували як вантажні судна у морських походах ще з часів князя Святослава. Тоді вони були більші та вміщали до 100 людей. Сучасний струг помістить не більше десяти.

Під час будівництва судна дотрималися усіх технологій, які використовували пращури кількасот років тому, вивчали креслення та старий човен у Підгородньому. Стики шпаклювали промасленими канатами, з очерету виклали додаткові борти, розповідає козак Ворон. Єдине, що відрізняє конструкцію від оригіналу – матеріал. У козацьку добу їх виготовляли з дубів, цей зроблений із сосни.

«Ставлять стапеля і від днища нарощують борти. У нас інша методика, ми збираємо догори дриґом – збираємо днище, а потім до нього нарощуємо борти донизу і потім перевертаємо», — говорить Олег Черненко.

Зазначається, що метою створення човна є популяризація козацьких витоків українського народу та нагадування нащадкам про славу козацького флоту.

«Нас надихнули успіхи наших козаків, які займаються реконструкцією, зокрема, вони зробили на Дніпрі байдака реконструкцію. Ми пішли іншим шляхом — не байдак, а струг. Тут біла пляма і в науці, і взагалі це козацький експеримент, а ми козаки любимо експерименти», — говорить Микола Шапа — ідейник, козак Старосамарської сотні.

За козацькою традицією, перед сплавом, судно добу було у воді. Перед тим як поплисти - вистрілили з гармати, і далі козаки вирушили у плавання Дніпром.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...