App Store Google Play

У Дніпрі вшанували пам’ять історика Дмитра Яворницького

5 Серпня 22:00
У Дніпрі вшанували пам’ять історика Дмитра Яворницького

У Дніпрі у середу, 5 серпня, вшановують пам’ять відомого історика й громадського діяча Дмитра Яворницького: цього дня виповнюється 80 років від його смерті, передає Дніпроград з посиланням на Радіо Свобода.

Заходи відбулися на могилі академіка, біля Дніпропетровського національного історичного музею, який він свого часу очолював і розбудовував, і який зараз має його ім’я. На площі біля музею академік заповідав його поховати.

Дмитро Яворницький (1855–1940)

Дмитро Яворницький (1855–1940)

Вшанувати вченого зібрались музейники, історики, краєзнавці, громадські активісти, бійці та волонтери.

За словами історика Сергія Світленка, сучасники називали Дмитра Яворницького «козацьким батьком», «народним академіком», «дідом» і ставилися до нього з великою повагою.

«І він безсумнівно цього заслуговує: своїми численними працями – монографіями, статтями збірниками, й археологічними й етнографічними експедиціями, і тим, що він залишив по собі перлину культури – національний історичний музей, який носить його ім’я. Для нього всі були рівні – ті, хто перетинав поріг його музею, – й імператор, і нарком. А найбільше він любив простих людей. Він не вдавано, а дійсно любив рідну землю, присвятив життя служінню своїй справі», – зазначив Світленко.

Учасники заходу поклали квіти до пам’ятника. Музиканти виконали козацькі пісні.

Потім там же, біля могили, просто неба почав працювати лекторій. Історики читають лекції про Яворницького, його археологічну роботу, непростий шлях створення будинку-музею, де жив академік у Дніпрі тощо.

Дмитро Яворницький (1855–1940) – академік, відомий збирач старовини й дослідник козаччини, «літописець» Запорозької Січі, фундатор і перший директор Дніпропетровського національного історичного музею, активний діяч українського національного руху.

Історичний музей у Дніпрі своєю цінною колекцією експонатів доби козацтва завдячує зусиллям саме Дмитра Яворницького. За тридцять років керування закладом він зумів перетворити губернський музей на скарбницю пам’яток історії та культури. Саме через збирання старовини і порятунок церковних старожитностей у 1930-і роки академік поплатився посадою.

Як розповідають музейники, на початку ХХ століття Яворницький здійснив серйозну пошукову роботу і перевіз із церковних та приватних бібліотек краю до музею близько 750 старовинних книжок. Як лексикограф Яворницький за життя зібрав 55 тисяч українських слів, що не були зафіксовані до нього.

Нагадаємо, зараз історичним музеєм у Дніпрі керує Юлія Пісчанська, призначення якої оскаржується у суді через можливу підробку нею документів, поданих під час конкурсу на посаду.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Дніпру 1200 років

Дніпру 1200 років!Такі гасла цілком могли би прикрасити вулиці нашого міста в ці святкові дні.Міста, давнішого за Москву та імперію, з її катеринами, переписуванням історії та байками про початки житт...
Дмитро Томчук

Про COVID-19 зсередини

Это мой очередной ежедневный лонгрид, но! На этот раз я очень прошу дочитать все до конца! Особенно людей который я люблю и уважаю и я знаю, что многим не хватает сил дочитать все до конца и они прост...
Події другої половини літа й початки осені наочно показали, що боротьба за Україну не припиняється і табір по той бік барикад готовий до наступу. Мова, зокрема йде про так званий "дніпровський референ...
Найелектронніше місто із суперпослугами повсажувало недолугих бабусь за компи і довірило їм документи. Найпродвинутіший пологовий на Космічці обіцяє оформити свідоцтво і дитячі виплати ще до виписки....