App Store Google Play

Відомий дніпровський краєзнавець написав книгу про історичні постаті й пам’ятки Опанасівки

16.07.2020 17:00
Відомий дніпровський краєзнавець написав книгу про історичні постаті й пам’ятки Опанасівки

Відомий дніпровський краєзнавець та публіцист Микола Чабан представив нову книжку під назвою «Опанасівські фрески». Вона присвячена сторінкам історії села Опанасівка, яке розташоване в Новомосковському районі Дніпропетровської області. Про це повідомляє Дніпроград з посиланням на День.

Село було засноване козацьким полковником Опанасом Ковпаком і до революційних подій початку ХХ століття належало дворянській родині Ілляшенків.

За словами Миколи Чабана, робота над книжкою розпочалася з директора місцевої школи Петра Кушнерика.

«Саме завдяки йому ми доторкнулися до історії села: директор показав експонати скромного шкільного музею, виставлені прямо в коридорі. Опанасівська історія не могла залишити байдужим. Історія запорізького полковника Опанаса Ковпака захопила настільки, що не вдалося так просто забути про ту Опанасівку. До певної міри — це історія села, але передана через долі людей. Тож вийшла, скоріше за все, історія представників поміщицького роду, який вріс корінням у цю землю і який щось зробив для неї. Хоча доля не вельми панькалася з представниками останніх у роду панів Ілляшенків. Вона владно розкидала їх світами — Сербія, Швейцарія, Бельгія, Італія, Америка», — написав автор у передмові видання.

Село Опанасівка розташоване приблизно за сотню кілометрів від Дніпра, на берегах невеликої річки Богатенька. Його засновник — полковник Війська Запорізького Опанас Федорович Ковпак прославився під час російсько-турецької війни 1768—1774 років. За походженням він був із козацької старшини, а народився в Конотопі.

Також відомо, що за своє життя Опанас Ковпак заснував чотири храми, в тім числі у своїх слободах Ковпаківка та Опанасівка. 

Робота з написання книги стала колективною — Микола Чабан працював з архівними даними в Дніпрі, а сільський батюшка, отець Андрій Петрич збирав сімейні перекази, світлини односельців безпосередньо в селі Опанасівка. До книги також увійшла невелика глава, написана протоієреєм, і деякі матеріали в доповненнях.

«Це не просто книжка про село, а книга про духовне, про історію життя краю, який надихав діячів культури», — розповідає автор. За своє життя Панас Ковпак встиг вплинути на багатьох людей, котрі жили на теренах України».

Як далі розповідає автор, у селі Стара Збур’ївка на Херсонщині жителі встановили пам’ятник Опанасу Ковпаку. У цьому краю про нього також не забували — 2012 року вийшла у світ книга «Козацький рід», присвячена полковникові. Її написала Ольга Мастепанова, спільно з учнями місцевої школи. На відміну від «Опанасівських фресок», ця книжка присвячена історії лише самого полковника Ковпака. До речі, коли книжка «Опанасівські фрески» уже вийшла з друку, отець Андрій Петрич отримав звістку із далекої Америки від емігранта Федора Трубецького, родича відомого Михайла Родзянка, чий маєток теж був у Новомосковському повіті. У сімейному альбомі він знайшов низку старих світлин, на яких зображено маєток, його інтер’єри і храм в Опанасівці.

«Чи не та це Опанасівка?» — поцікавився нащадок катеринославських дворян. «Звичайно, та сама!» — відповіли автори книжки. Відтак історія славетного козацького села набула несподіваного продовження, розповідає краєзнавець.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...