App Store Google Play

Про замовну "соціологію" в Україні

8 Липня 10:00
 Про замовну "соціологію" в Україні

“40% українців хочуть бачити меню в ресторанах двома мовами”
“Лише чверть українців підтримують медреформу”
“Більшість українців не підтримують співпрацю з МВФ”

Схожі заголовки заполонили інформаційний простір близько тижня тому. Ці десятки новин були написані на основі результатів соціологічного опитування, яке зробили КМІС наприкінці червня цього року. Повністю результати тут.

Соціологічні дослідження в Україні регулярно стають інструментами для маніпуляції думками людей і запуску імітованих дискурсів щодо тих чи інших питань. Публікуються результати дослідження, медіа їх підхоплюють, беручи в заголовки цифри, отримані внаслідок свідомо некоректно поставлених питань або варіантів відповідей, і вжух — маємо штучно сформовану громадську думку чи імітацію якихось дискурсів.

Дослідження КМІС не стало виключенням. Показовим кейсом тут є питання щодо мови меню в закладах.

Передусім, питання починається з твердження, що останнім часом виникає начебто багато дискусій про те, якою мовою повинно бути меню українською чи російською мовою. Фактично вже від початку нав’язується наратив про якусь мовну суперечку чи проблему, якої насправді не існує.

Цю “проблему” постійно розкручують проросійські медіа-помийки, а також такі персонажі як Шарій, який нещодавно “раптово” помітив, що в українській мережі McDonalds немає опції обирати російською (якої до цього і так не існувало).

Саме питання є прикладом маніпулятивного формулювання, як і запропоновані варіанти відповідей. Адже у переліку навіть немає варіанту, передбаченого законом про мову, — що меню в закладах обов’язково має бути українською, решта мов — на розсуд власника. Немає варіанту — немає його вибору респондентами, тож бачимо як через такі “фішки” респондентів підштовхують до бажаного вибору, а не дізнаються їхню реальну думку.

Texty.org.ua звернулися до директора Київського міжнародного інституту соціології Володимиру Паніотто з проханням дати коментар стосовно цього та коректності формулювань запитань в опитуванні. https://bit.ly/31Qfo9E

На що він відповів, що в дослідженні коригували формулювання як просив замовник, а самі соціологи не вирішують, наскільки доцільно його ставити. Тобто директор самостійно визнає, що є ризик використання соціологів з політичною метою, і КМІС бере у цьому участь.

Дуже важливо ретельно дбати про інформаційну гігієну і мислити критично, аби вберегтися від таких маніпуляцій. В контексті результатів досліджень, можна робити таке:

  • Завжди читайте далі заголовків в медіа. Часто в назву новини виносять якусь “яскраву” цифру, яка може бути маніпуляцією, вирваною з контексту, або сформованою на основі некоректно поданих варіантів відповіді чи запитання у самому дослідженні
  • Шукайте першоджерело і переглядайте саме дослідження. Результати ґрунтовних досліджень зазвичай публікуються разом із запитаннями та розгорнутими даними, а не лише цифри.
  • Звертайте уваги на формулювання питань. Від цього безпосередньо залежить результат дослідження. Відсутність варіанту вибору щодо мови меню в ресторанах в опитування КМІС — показовий кейс.
  • Дивіться на вибірку дослідження та обґрунтування методу збору даних. Якщо вибірка є репрезентативною для всієї України, має бути примітка щодо тимчасово окупованих територій.
  • З’ясуйте хто саме та як проводив дослідження і на чиї гроші, чи немає у виконавців конфлікту інтересів. Особливо, звертайте увагу на замовника, коли йдеться про рейтинги кандидатів чи партій.

Facebook автора

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


У Дніпрі й на цілій Січеславщині розгортається велика драма маленької людини Коломойського.Щоби сформувати прозелену більшість і залишитися головою облради чи перескочити у крісло голови адміністрації...
В середині минулого тижня деякі справи та одне свято закинули мене у Дніпро. Тому вперше за останні 16 років я подивився на це місто поглядом киянина. Хоча киянин з мене відносний - тільки вийшов на П...
Нам вдовблювали 200 років, що Днєпрапєтровск - це російське місто, його збудували російські царі та зросійщені генсеки «і ваапщє - тут всєгда гаварілі па рускі».Але ми з вами у 2014-2015 р...
Андрій ДЕНИСЕНКО

Дніпру 1200 років

Дніпру 1200 років!Такі гасла цілком могли би прикрасити вулиці нашого міста в ці святкові дні.Міста, давнішого за Москву та імперію, з її катеринами, переписуванням історії та байками про початки житт...