App Store Google Play

Слуги народу знову протягують русифікацію освіти - тепер вищої

27.06.2020 18:00
Слуги народу знову протягують русифікацію освіти - тепер вищої

«Наша пісня гарна й нова…» Не встиг уряд Зеленського поставити на чолі  Міносвіти соратника Табачника Шкарлета, як «слуги народу» кинулися плодити чергові русифікаторські ініціативи. 

Днями група депутатів, переважно з Харківщини, зареєструвала законопроєкт №3717 про зміни до Закону «Про вищу освіту». Суть змін - навчання іноземних студентів «може здійснюватися іноземною мовою», причому слід ясно розуміти, що під «іноземною» ініціатори розуміють саме російську. 

Це питання вже було предметом бурхливих дебатів наприкінці 2019 року, коли ми ухвалювали нову редакцію закону «Про вищу освіту». Ця норма була тоді ухвалена в першому читанні, але через протести депутатів, науковців і громадськості її вилучили. І МОН, і освітній комітет, і парламент в цілому дійшли тоді згоди і закон ухвалили конституційною більшістю, зійшовшись на таких підходах до мови освіти: 

1. Мовою освітнього процесу є українська мова. 
2. Виші мають право викладати одну або декілька дисциплін мовами ЄС.
3. Виш може запровадити викладання більшості чи всіх дисциплін англійською «за умови що усі здобувачі освіти, які вивчають відповідні дисципліни, володіють англійською мовою». 
4. Інші мови можуть вивчатися як окремі дисципліни, але ними не може вестися викладання інших дисциплін. 

Всі ці норми стосуються як українських, так і іноземних студентів. 
90% іноземних студентів вступають в українські виші з-поза меж пострадянського простору. Це громадяни Марокко, Індії, Нігерії, Китаю, Пакистану та інших країн Азії й Африки, які не знають ні української, ні російської мови, решта 10% - громадяни Туркменістану, Азербайджану тощо, для яких російська мова також не є рідною.  

Потреба іноземців у навчанні російською – міф. Більшість іноземних студентів в Україні вже навчається українською або англійською, але значну часину їх  штучно русифікують вже в Україні, і перш за все – у Харкові (я не даремно згадав, звідки більшість авторів скандального законопроєкту). 

Студенти з одних і тих же країн у Києві чи Ужгороді навчаються українською або англійською, а в багатьох вишах Харкова  - російською. Тепер виші, які займаються штучною русифікацією, мають припинити цю практику. 

Натомість ми бачим законопроєкт 3717 – чергову реваншистську авантюру з просування «русского міра», черговий крок правлячої партії до провокування протистояння в суспільстві. 

Іноземні студенти можуть навчатися або українською (сприяючи поширенню української мови у світі), або англійською (як міжнародною мовою освіти і науки, якою навчаються іноземні студенти в багатьох країнах світу). 

Залиште в спокої мову освіти і мову взагалі! Просто виконуйте закон.

Facebook автора

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...
У Дніпрі й на цілій Січеславщині розгортається велика драма маленької людини Коломойського.Щоби сформувати прозелену більшість і залишитися головою облради чи перескочити у крісло голови адміністрації...
В середині минулого тижня деякі справи та одне свято закинули мене у Дніпро. Тому вперше за останні 16 років я подивився на це місто поглядом киянина. Хоча киянин з мене відносний - тільки вийшов на П...
Нам вдовблювали 200 років, що Днєпрапєтровск - це російське місто, його збудували російські царі та зросійщені генсеки «і ваапщє - тут всєгда гаварілі па рускі».Але ми з вами у 2014-2015 р...