App Store Google Play

Що не так з судовою реформою Зеленського?

25.06.2020 14:00
Що не так з судовою реформою Зеленського?

Нещодавно Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради законопроект, який вже встигли назвати новою спробою судової реформи. Документ невеликий за обсягом, але важливий, адже зміни у судовій системі України назрілі і навіть перезріли.

Першу спробу судової реформи Конституційний суд вже скасував - зокрема, у березні цього року КСУ визнав неконституційним сумнозвісне скорочення кількості суддів Верховного Суду.

Проект закону, який запропонував Зеленський цього разу, в основному змінює баланс сил ключових гравців українського правосуддя - Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Але чому така ідея не обіцяє Україні нічого хорошого - у матеріалі нижче.

Що таке Вища рада правосуддя?

Вища рада правосуддя - це колегіальний орган, який має контролювати незалежність судів та їх роботу. Вона складається з 21 члена і діє на підставі Конституції та спеціальних законів. Цей орган з'явився у 2017 році як елемент судової реформи.

Однак це не значить, що до неї подібних органів не було.

Вища рада правосуддя - це такий собі ребрендинг Вищої ради юстиції, яка існувала з 1998 року. 

Нинішня рада має повноваження та завдання подавати кандидатури суддів, розбирається з дисциплінарною відповідальністю для суддів, звільняє їх, а також надає коментарі щодо законопроектів, які стосуються судів. Рада юстиції ж мала менше повноважень, хоча основна їх суть лишилася незмінною - подавати призначення та звільнення та займатися дисциплінарною відповідальністю.

До Вищої ради правосуддя потрапляють рекомендації на посади від Вищої кваліфікаційної комісії суддів - органу, що відповідальний за добір суддівського корпусу. У контексті люстрації важливим питанням стала переатестація наявних суддів та розроблення прозорого та чесного кваліфікаційного іспиту для нових. 

Вищу раду правосуддя давно критикують за гальмування реформ. Існує чимало прикладів, коли рада притягувала суддів до відповідальності не за якісь порушення, а за позицію - принаймні, так вважають правозахисники та самі судді. Серед таких випадків - ситуація з Ларисою Гольник, яка у 2015 році повідомила про пропозицію хабара, а згодом була притягнена до відповідальності за відвідини антикорупційного заходу, який нібито порочить звання судді. 

У травні цього року громадські організації заявляли про необхідність якісних змін у Вищій раді правосуддя. На їх думку, саме Вища рада правосуддя є тим органом, який відповідальний за несправедливість та кругову поруку в судовій системі. Зокрема, заяву підписали ВГО "Автомайдан", Центр протидії корупції, Transparency International Ukraine. У ній активісти зверталися до Зеленського з вимогами припинити повноваження негідних членів ради та нарешті залучити міжнародних експертів.

Але чи так сталося, як гадалося?

Що пропонує Зеленський?

Всупереч надіям та очікуванням, президент вніс законопроект з іншою ідеєю. Перш за все слід зазначити, що це не новий закон, він не замінить наявний "Про судоустрій і статус суддів", але може внести суттєві зміни.

Наприклад, проект закону, внесений Зеленським, змінює орган, який визначає кількість суддів в апеляційній палаті вищого спеціалізованого суду - з Державної судової адміністрації на Вищу раду правосуддя (ч. 4 ст. 31 ЗУ "Про судоустрій і статус суддів"). До цих спеціалізованих судів належать Вищий суд з питань інтелектуальної та вистражданий Вищий антикорупційний суд. 

Зміни стосуватимуться і порядку утворення та ліквідації суду. Так само Зеленський пропонує передати визначення кількості суддів з рук Державної судової адміністрації до рук ради, змінивши, хто, власне, пропонує, а хто - затверджує. Максимальну кількість суддів Верховного Суду тепер не будуть встановлюватися законом "Про судоустрій і статус суддів" - відповідний пункт (п. 7 ст. 19) пропонується виключити. 

Але найбільш важливо те, що проекті судової реформи Зеленського немає нічого про міжнародних експертів. Натомість, тепер порядок складення відбіркового іспиту та методику оцінювання його результатів пропонується затверджувати Вищій раді правосуддя за поданням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Положення про проведення конкурсів, методологія кваліфікаційного рівня судді тепер теж будуть у руках Вищої ради правосуддя.

Не менш важливо те, що займатися питаннями припинення повноважень члена Вищої ради правосуддя тепер буде сама рада. Знову ж таки, жодних міжнародних незалежних експертів, лише розширення повноважень органу з сумнівною репутацією. Ось так пропонує сформулювати це положення Володимир Зеленський:

"Рішення про звільнення члена Вищої ради правосуддя з посади з підстав, визначених пунктами 3 – 6 частини першої цієї статті, ухвалюється органом, що обрав (призначив) члена Вищої ради правосуддя, за поданням Вищої ради правосуддя. Рішення про внесення подання про звільнення члена Вищої ради правосуддя вважається ухваленим, якщо за нього проголосувало не менше чотирнадцяти членів Вищої ради правосуддя".

З критикою цього законопроекту вже виступили активісти та народні депутати. Зокрема, народний депутат Ярослав Юрчишин заявив, що "біг по граблям імітації судової реформи - національний вид спорту української президентів". 

Центр протидії корупції також звинуватив Зеленського у посиленні ролі Вищої ради правосуддя - "органу, який відповідальний за провал судової реформи".

До чого тут МВФ?

Проект закону повністю суперечить вимогам Міжнародного валютного фонду, які лише нещодавно затвердили у новому меморандумі. 

Відомо, що МВФ висуває свої вимоги не лише у економічній площині, але й вимагає реформ. Судова реформа - одна з найважливіших ланок змін у країні. 

Меморандум з МВФ був підписаний 9 червня. Його виконання прямо впливає на транш для України, однак поки не схоже, що українська влада планує його виконувати.

Уряд України у меморандумі пообіцяв оновити Вищу раду правосуддя, зокрема, створивши незалежну комісію з міжнародними експертами, які і перевірять діяльність ради та її членів. Як ми вже побачили, така комісія у плани Зеленського не входить.

Це може загрожувати Україні не лише фінансовими втратами. Приміром, віцепрезидентка Єврокомісії з питань цінностей та прозорості Вера Юрова заявляла, що стурбована тим, що реформа суду в Україні заблокована. Такий законопроект Зеленського не лише не знімає цей блок, але і заганяє реформу у глухий кут.

Загалом, всупереч промовами на інавгурації минулого травня, Володимир Зеленський не надто намагається очистити судову владу і виконати свої обіцянки. Першу спробу реформування Вищої ради правосуддя вже заблокували, тож Зеленський, вочевидь, вирішив другу не робити - і просто подарувати їй ще більше повноважень. 

Чи пройде цей законопроект парламентське голосування - побачимо після опрацювання комітетами. Залишається сподіватися, що хоча б з наступної спроби перезапуск судової системи все ж вдасться. Якщо ж ні - про інші реформи без реформи суду годі і думати. 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Максим Мірошниченко

Я пам'ятаю цю країну іншою

Перші мої покупки я робив ще на гроші з Леніним. Батьки відправляли мене малого в сільський магазин із прадідом, ветераном Великої Вітчизняної (це вона зараз Друга Світова:). Точніше купував він, а я...
Ярина Желдак

Незалежність

Скільки у цих словах гордості і болю. Втрат і надбань. Пожертв і здобутків. Незалежність має кольори. Такі ж, як у сміливості, рішучості, віри, безмежної любові і вдячності. Незалежність - ц...
Я знаю, що серед наших читачів дуже багато щирих патріотичних українців, яким не байдуже майбутнє країни. Я також знаю, що далеко не всі з цих людей зараз зі зброєю на фронті (і на це є...
Нинішня російсько-українська доволі специфічна. Противники часіше бачуть одне одного в інтернеті, ніж в прицілі.Вперше я про це задумався, коли восени 2015-го влетів у окоп після дивного прильоту воро...