App Store Google Play

На Дніпропетровщині працює равликова ферма

16 Червня 09:00
На Дніпропетровщині працює равликова ферма

Мешканка Дніпропетровської області Марія Недвига починає кожен день в компанії тисяч черевоногих молюсків - равликів, які ростуть на фермі Здравлик. Погодувати, зволожити повітря, простежити, чи все в порядку з майбутнім делікатесом - улиточной ікрою, - ось уже чотири роки для неї це звичайнісінький ранок. Про незвичайний бізнем йдеться в матеріалі Ліга.Бізнес.

А почалася історія з простого інтересу. Одного разу в Польщі в невеликому ресторанчику Марія спробувала блюдо з середземноморських равликів. Потім повторила експеримент в Італії та Іспанії. Так з'явилась ідея створити равликовий бізнес.

У 2016 році Марія Недвига створила компанію Здравлик і почала вирощувати середземноморського равлика. В Україні тоді вже працювали кілька виробників виноградних або просто звичайних садових равликів.

Відповідно до реєстру юросіб-підприємців, статутний фонд Здравлика - 1 млн грн.

"Равликова ферма досить складно влаштована і вимагає великих інвестицій - з невеликими грошима цей бізнес не почати", - говорить власниця. Для розвитку бізнесу вона залучала кредити і власні заощадження.

Маточне поголів'я для Здравлика привезли з Польщі. Середня ціна тонни маточного стада равликів - 10 000 євро за 1 тонну. Господарство займає 1 га. На цій площі можна виростити близько 20 тонн равликів. Сьогодні цехи на фермі займають приблизно 400 кв м. Маточний цех розрахований на 1 тонну маточного стада. Приріст равликів в середньому 1:25, тобто з 1 тонни маточного стада можна виростити 20-25 тонн товарної равлики.

З цих молюсків виробляють складні і дорогі речовини: слиз равлика (заморожений або в вигляді сухого порошку), равликові пептиди - унікальні компоненти для світової фармацевтичної, харчової та косметологічної промисловості. Від продажу сировини - живих равликів, компанія майже відмовилася, перероблена високотехнологічна продукція має більшу додану вартість, при цьому в Україні культури споживання продуктів улітководства (геліцекультури) немає. 

У 2018 року власники Здравлика вже розібралися в бізнесі і на додаток до равликів вони стали випускати ще і равликову ікру.

Усередині країни ікру постачають в преміальні торгові мережі, продають через спеціалізовані сайти і ресторанних дистриб'юторів. Коштує вона від 800 грн за 30 грамів.

Потужність ферми дозволяє виробляти до 100 кг вуличної ікри в місяць, говорить Недвига. Середня вартість її на міжнародному ринку сягає 100-150 євро за 100 грамів. Однак потрапити на цей ринок непросто в равликовому бізнесі жорстка конкуренція.

У 2020 році равликовий бізнес в Україні завмер. Через пандемію коронавируса і повсюдного карантину закрилася Європа - основний імпортер і споживач равликів. Багато учасників ринку просто не змогли продати свою продукцію, виникло перевиробництво.

В Україні працюють близько 200 ферм, але сертифіковані лише 17 компаній. Загалом вони виробляють близько 800 т живих равликів. На експорт в минулому році, за даними Держстату, поставили близько 300 т.

Майже вся равликова продукція в Україні не обкладається митом - це дає перевагу перед виробниками з інших країн. Але і держпідтримки підприємці теж не отримують.

Як це часто буває, на українських равликах більше заробляють за межами країни. Часто продукцію українських равлиководів скуповують перекупники і продають дорожче, під виглядом равликів європейського виробництва, говорить Недвига.

90% продукції українських ферм йде за кордон - до Греції, Прибалтики, Польщі, Румунії, Франції.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


4 роки тому Дніпро позбувся тягаря гріхів і злочинів одного з організаторів Голодомору та офіційно став Дніпром.З тих пір навіть затяті противники узаконення цієї народної назви забули й згадувати про...
Юрій Фоменко

Біля річки Жовтої

1648 року, вночі з 15 на 16 травня, військо Речі Посполитої вишикувалося для здійснення маршу до урочища Княжі Байраки ...Чим була та битва під Жовтими Водами? Початком визвольної війни? Початком бурж...
Олександр ВАЙС

Окупація

Окупація завжди починається з брехні. Певною мірою окупація і є брехнею. Довгими й марними намаганнями називати речі тим, чим вони не є і привласнюванням їх тими, кому вони ніколи не належали. Наш вип...
Колись Чорний ліс тягнувся від Карпатів до Дніпра, а Голубий ліс на Січеславщині займав майже повністю Петриківський, Царичанський, Магдалинівський, Новомосковський та Павлоградський райони.Про що сві...