App Store Google Play

Централізація під виглядом децентралізації знову можлива, або про ініціативу утворення нових районних рад

05.06.2020 10:00
Централізація під виглядом децентралізації знову можлива, або про ініціативу утворення нових районних рад

Знаєте, який найгірший варіант розвитку подій в реформі децентралізації зараз – ухвалення розробленої урядом постанови про ліквідацію районів на території України з подальшим утворенням нових районних рад. Проект відповідної постанови дивіться нижче. Це означає, що замість децентралізації цілком реальний план централізації влади в Україні.  

Проект складається з трьох кроків.

Крок 1.

Кабмін вносить, а ВРУ затверджує новий поділ України, відповідно до якого всі мешканці опиняться у складі районів. Народною мовою — усі будуть під районними державними адміністраціями (РДА). Це стосується понад 50% усіх, адже більшість українців живуть зараз у містах обласного значення, тобто ні до яких районів не належать.

За таких змін, під РДА потраплять Дніпро, Львів, Одеса, Харків, Бориспіль, Вінниця тощо, тобто всі, всі, всі, окрім Києва.

Такого ніколи не було, навпаки — у останні 20 років був процес послаблення влади районів, особливо з утворення ОТГ.

Замість ліквідації губернаторської сітки, представники Президента стануть такими сильними, що навіть уявити важко.

Крок 2.

Офіс Президента вирішить, а ВРУ та ЦВК забезпечать вибори до районних рад на новій основі.

Уявляю шок мешканців міст, які прийдуть на вибори, а їм вручать бюлетені до райради. Що воно таке? Навіщо? Які повноваження? Питань буде мільйон, нормальних відповідей не буде.

А ще уявляю, як із мешканців міст будуть посміюваттся мешканці сіл та селищ, які давно вже звикли жити у двовладді, де формально є громада, а реально все вирішує губернаторська вертикаль ОДА/РДА.

Крок 3.

Під час ухвалення держбюджету-2021 буде внесено зміни до Податкового та Бюджетного кодексів.

Районні ради (тобто РДА) отримають фінансування та реальні повноваження. Проблеми залишать далі у громадах, натомість адміністративно-фінансове управління забере держава. Усе, приїхали. Запитаєте, навіщо надавати районам кошти?  А навіщо обирати райради, якщо вони нічим не керуватимуть? Ніхто не обиратиме райради просто так, щоб вони збиралися та ухвалювати декларації, звернення та відозви. Вони потрібні, щоб їхніми руками направити місцеві кошти та віддати майно до рук РДА/ОДА.

Думаєте такого фіналу децентралізації не може бути?

Багато хто так думав і розслабився, особливо після того, як політики кінцево відкликали зміни до Конституції, які все це передбачали. Тільки райони там називалися округами, а РДА префектами.

Але, минуло кілька місяців, і у кулуарах владних кабінетів почав гуляти перший документ, направлений на описаний сценарій. Пропонується затвердити новий перелік районів, скасувати більшість старих районів та провести вибори нових райрад:

Звісно, зараз здаватися та погоджуватися на цей сценарій ті, хто вболіває за реальне самоврядування, не будуть. Впевнений, що в суспільстві знайдеться багато здорових сил, і в самоврядуванні, і у владі, і в опозиції, щоб це зупиняти. У будь-якому випадку, на цьому етапі виношу у публічну площину ці недолугі наміри окремих урядовців!

Отже, підсумуємо. Все, що зараз робиться, дуже взаємопов‘язано між собою. І зміни до Виборчого кодексу, і до законодавства про добровільне об‘єднання громад, і адміністративно-територіального устрою.

Розрубати цей вузол загроз може тільки чіткий курс держави на утворення районів без районних рад, тобто без грошей та повноважень, але з наглядом та контролем. Тільки так громади матимуть реальне самоврядування. Все інше — це укрупнення та вибудова нової вертикалі, а це вже пряма загроза згортання демократичних, європейських процесів та встановлення авторитарного режиму!

Це ще не рубікон, але вже близько!

Аgropolit.com

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...