App Store Google Play

Дніпро: орендне питання під час коронакризи

21 Травня 14:00
Дніпро: орендне питання під час коронакризи

Поволі Україна повертається до життя. 22 травня очікується другий етап скасування ще ряду карантинних обмежень.

У кожному регіоні відбудуться різні послаблення, в залежності від епідеміологічної ситуації.

Таку інформацію оприлюднив уряд на початку травня. Дніпро послабив карантин одним із перших – ще наприкінці квітня.

А поки міськрада готується до наступних етапів карантинних послаблень, для дніпровських підприємців –  час підраховувати збитки. І вони – чималі. До речі, крім економічних збитків, яких карантин встиг завдати бюджету міста та локальному бізнесу, він неочікувано виявив давні проблеми місцевого рівня.

Про те, як режим вимушеної ізоляції вплинув на місцевий бізнес, чи допомогли внесені до законодавства «карантинні заходи» місцевим підприємцям, чому і як виникає під час карантину свавілля місцевих управлінців Центру спільних дій розповіли підприємливі дніпряни.

Про побоювання підприємців Дніпра

Ще на початку карантину українська влада оголосила про ряд пільг для підприємців, серед яких, зокрема, звільнення від сплати ЄСВ та орендної плати за приміщення, в якому вони ведуть свою господарську діяльність на весь період карантину.

Президент України Володимир Зеленський підписав Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX, який парламент ухвалив 30 березня 2020 року. Це так званий “антикризовий закон” для полегшення умов карантину.

І якщо з ЄСВ не виникає жодних питань, адже держава врегулювала свої відносити з фізичними особами-підприємцем, дещо складніше та більш заплутано ситуація склалася у питанні сплати оренди. Оскільки договір оренди був укладений між двома фізичними особами-підприємцями, тому постанова уряду – переважно рекомендаційного характеру.

Тому, за словами самих підприємців, офіційно оренду вони платити нібито і не повинні. А от неофіційно – як кому пощастить домовитись, пояснила підприємиця Наталія Єшонкувова, учасниця загальноукраїнського об’єднання підприємців «СТОПpressФОП».

У випадку Наталії – пощастило: власник торгового приміщення, в якому знаходиться її магазин одягу, пішов на поступки на скасував орендну плату на весь період карантину.  

Однак буває і по-іншому, тому, на думку підприємиці, на законодавчому рівні уряд мав зафіксувати той факт, що малий бізнес, який через карантинні обмеження не міг здійснювати свою підприємницьку діяльність, не повинен нічого сплачувати.

«Ми сиділи вдома, не мали можливості здійснювати комерційну діяльність. Але, тим не менш, деяким орендарям власники приміщень почали виставляти якісь рахунки», – розповіла вона.

Пощастило порозумітися з орендодавцем і засновнику дніпровської піцерії «Pizza Veterano Dnipro» Андрію Сарвірі, у приміщенні якого знаходиться його заклад – оренду він поки що не сплачує.

Натомість побоювання в нього викликає інше – умови ведення бізнесу у період послабленого карантину. Оскільки на законодавчому рівні вони досі чітко не прописані.

«З 11 травня я можу вести свою діяльність, але лише на літніх майданчиках під відкритим небом, розповідає він. На відкритому майданчику в мене 12 місць, а у самому закладі – під 60, тобто за раз заклад може прийняти лише 12 гостей. І це може бути підставою для того, щоб нараховувати повну орендну плату ще й за приміщення, яке не працює. І я майже впевнений, що такі випадки будуть – у деяких ресторанах почнуть нараховувати повноцінну оренду».

Що не так із орендною платою на ринку «Озерка»

Рекомендаційний характер постанови щодо орендної плати дав підстави для незаконних дій з боку місцевих управлінців, розповідають дніпровські підприємці.

За їхніми словами, адміністрація найбільшого дніпровського ринку «Озерка» уже два місяці не віддає товар тим власникам торгових точок, які, на думку самої адміністрації, заборгували орендну плату у період карантинних місяців.

Зараз вже ринок офіційно працює, але, за словами місцевих підприємців, розпочати роботу вони не можуть – товар їм не віддають.

«На ринку власники торгових точок вимушені й далі платити оренду за свої місця, хоч і не ведуть зараз там торгівлі через карантинні обмеження, бо не хочуть втратити свої місця на тому ринку взагалі, а відтак – і бізнес; людям з цього ринку перші тижні карантину не давали забрати навіть їхній товар з точок, щоб хоча б продавати його через Інтернет», – коментує ситуація представник середнього бізнесу Дніпра, власник магазину Олег Манаєнков.

За його словами, люди стали заручниками карантину, але місцева влада не робить нічого, щоб допомогти їм у скрутному становищі.

За словами підприємців, підстави для такої ситуації склалися давно. Причина – відсутність договорів із адміністрацією ринку.

«Адміністрація підписує договір оренди з власниками торгових точок, але реально копій договорів на руки нікому не дає, – пояснює Наталія Єшонкувова. – Якщо дають якісь чеки про сплату – вони не несуть в собі жодної інформації, бо це не фіскальні чеки, а незрозуміло що. Директорка ринку вимагала, щоб люди заплатили за місяць простою у повному обсязі. Оскільки договорів ні в кого немає, адміністрація ринку зробила товар заручником. Це повне беззаконня».

Здавалося б, можливий вихід із ситуації для підприємців – повністю закриття на час карантину і відновити діяльність уже після його завершення. Однак цей процес вимагає додаткових часу та грошей, тому підприємці усіма способами й намагаються зберегти робочі місця.

За словами Олега Манаєнкова, дещо простіше власникам торгових точок у супермаркетах міста – вони справді отримали звільнення від сплати оренди на час карантину, проте ця міра дала небагато результату – люди все одно не можуть заробляти на своєму бізнесі. Бізнес втратив своїх покупців, бо економічна криза вдарила і по покупцях товарів, платоспроможність яких упала.

«Наприклад, власники продуктових магазинів у спальних районах міста почали помічати, що люди приходять купувати їжу з кредитними картками, очевидно, за рахунок кредитного ліміту,розповідає він. І ми також помітили, що багато людей скаржаться, що їм стали зменшувати  кредитні ліміти або ж платежі по картках не проходять під час купівлі».

Підприємець вважає, що недостатньо просто скасувати орендну плату на період карантину. Відстрочку по сплаті оренди слід було подовжити ще принаймні на 2-3 місяці після офіційного завершення карантину, бо людям треба набрати обороти у торгівлі. Водночас, підтримки потребують і власники торговельних площ у ТРЦ — їм варто було скасувати податок на нерухомість.

Орендне питання: думка фахівця

По суті багато хто з орендодавців, особливо великі торговельні центри, пішли на поступки  орендарям – відмовились від сплати за оренду на період жорсткого карантину. Таким чином орендарі мали сплачувати лише комунальні платіжки і так зване «сервісне обслуговування». Деякі орендодавці скасували орендну плату частково. Але є випадки, коли орендодавці не захотіли реструктурувати оплату і вимагали повну суму.

«Крім рішення уряду ще є положення Цивільного кодексу, який також дозволяє орендарю вимагати звільнення від орендної плати у випадку, якщо він не міг користуватися приміщенням через обставини, які від нього не залежали, – розповідає адвокат Тимур Бондарєв. – Думаю, судова практика піде цим шляхом. Тому якщо орендодавець вимагатиме орендну плату за час карантину – суди, найскоріше, займатимуть позицію відповідно до Цивільного кодексу і будуть скасовувати її принаймні на час карантину, коли орендодавці об’єктивно не мали права використовувати приміщення для своєї діяльності».

Але, за словами адвоката, офіційне завершення карантину – це ще не кінець історії. Після карантину почнеться інший світ, де також будуть проблеми.

«Торговельні приміщення і ресторани, які почали відкриватися з понеділка, виглядають не дуже весело – у них великі провали у продажах, – говорить він. – Якщо під час карантину була формальна причина для звільнення від карантину – зараз виникає питання: а що ж робити тепер? Деякі орендодавці вже зрозуміли ситуацію і йдуть на поступки, домовляються з орендарями про оборотну орендну плату, яка відповідатиме відсотку від продажів».

За словами адвоката, зараз з'явився новий трендвсе більше орендної плати переходить у формат сплати відсотку від обороту. Це балансує ризики між сторонами.

 

Як бачимо, карантин завдав серйозних збитків місцевому бізнесу. Власне, саме економічні ризики і стали вагомими аргументами на користь послаблення карантинних обмежень у місті вже на початку травня. Однак вихід із карантинуце ще не кінець історії. Попереду місяці, щоб повернутися до звичайних темпів роботи та докарантинних об'ємів продажів.

Чи буде влада регулювати роботу підприємців після виходу з карантину? Чи продовжить скасовані податкові навантаження ще на кілька місяців? Відповіді, що на них із нетерпінням чекають представники бізнесу по всій країні, поки що залишаються відкритими. Слово - за урядом.

Центр спільних дій

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


В середині минулого тижня деякі справи та одне свято закинули мене у Дніпро. Тому вперше за останні 16 років я подивився на це місто поглядом киянина. Хоча киянин з мене відносний - тільки вийшов на П...
Нам вдовблювали 200 років, що Днєпрапєтровск - це російське місто, його збудували російські царі та зросійщені генсеки «і ваапщє - тут всєгда гаварілі па рускі».Але ми з вами у 2014-2015 р...
Андрій ДЕНИСЕНКО

Дніпру 1200 років

Дніпру 1200 років!Такі гасла цілком могли би прикрасити вулиці нашого міста в ці святкові дні.Міста, давнішого за Москву та імперію, з її катеринами, переписуванням історії та байками про початки житт...
Дмитро Томчук

Про COVID-19 зсередини

Это мой очередной ежедневный лонгрид, но! На этот раз я очень прошу дочитать все до конца! Особенно людей который я люблю и уважаю и я знаю, что многим не хватает сил дочитать все до конца и они прост...