App Store Google Play

Метастази репресивної машини досі розростаються

19.05.2020 14:00
Метастази репресивної машини досі розростаються

Зіштовхнувшись з комуністичною репресивною машиною на початку ХХ століття, українці зазнали чи не найбільших страждань за всю свою історію. Головна мета більшовиків полягала у тому, аби зламати опір та деформувати наш соціокультурний і політичний уклади. І якщо з політичним питанням на першому етапі розправилися за допомогою багнетів і гармат, то з традиційним соціокультурним устроєм довелося "попрацювати" ще не один десяток років.

Важливо відзначити, що політика, самоідентифікація соціуму і культура – це глибоко взаємопов'язані процеси, що витікають одне з одного. Саме тому більшовики розуміли, що недостатньо встановити лише політичний і військовий контроль над українцями, треба бити "в серце нації".

Політичні репресії в СРСР здебільшого торкалися не політичних, а культурних опонентів комуністів, які ідентифікували себе як незалежних і вільних людей. І якщо до кінця 1920-х більшовики ще "підчищали" залишки військового і політичного опору в Україні, то вже на початку 1930-х основні зусилля репресивної машини були направлені на "соціокультурне ядро" українців – селян.

Першими постраждали ті селяни, які власною працею і незалежністю створили успішні й процвітаючі господарства. Так звані "куркулі" - це успішні фермери, середній клас того часу, який зберігав у собі українську ідентичність. Більшовики це розуміли, тому для них селяни уособлювали найбільшу небезпеку. Напередодні Голодомору по всій Україні було зафіксовано близько 5 тисяч селянських повстань, за даними Інституту національної пам'яті. Можна сміливо стверджувати, що геноцид українців 1932-33-х років – це апофеоз політичних репресій СРСР в період до початку Другої світової війни. Від 5 до 8 мільйонів загиблих українців – це від 5 до 8 мільйонів носіїв свободи, національної культури та ідентичності – ворожих понять для комуністів.

Голодомор залишив глибоку рану на тілі української нації й призвів до утворення колективної психотравми. Чи вдасться її коли-небудь виміряти у просторі та часі, невідомо. Україна до Голодомору та після – це дві різні країни за своїм соціокультурним характером.

Наступні етапи політичних репресій лише "доводили до ідеалу" проєкт "більшовицької України". За задумом комуністів, в ній не повинно було бути ані неконтрольованої політичної і культурної еліти, ані незалежних селян і робітників. По своїй суті політичні репресії – це метод нав'язування свого наративу, в просторі якого може існувати лише та Україна, яку ви бачите "тут і зараз". Все, що було до більшовиків і все, що проти них – не мало права на життя. Гідність, свободу і час на проходження власного соціокультурного шляху становлення в модерному світі – саме це втратила Україна у ХХ столітті.

Після селян були репресовані залишки інтелігенції, які свого часу були приспані ілюзією лояльності з боку більшовиків. Але їх використали лише для створення культурної ширми, яка ховала від широкої публіки справжнє обличчя СРСР. Україна зустріла Другу світову війну пригнобленою, заляканою й приниженою. Танки й гармати лише додали шрамів на її тілі, перетворивши страждання на частину національної свідомості. Фактично, починаючи з 1920-го року, Україна безперервно бачила насильство і приниження протягом чверть століття. Ціле покоління було знищене, й саме на їхніх кістках був зведений проєкт УРСР, який насправді "працює" і досі.

Радянська людина – це не продукт України, а УРСР. В її свідомості шлях до успіху лежить виключно через застосування сили, а розуміння гідності вкрай деформоване або взагалі знищене; національна ідентичність є ворожим терміном. Звідси – тяжіння до "сильної руки", нестійкість до маніпуляцій та занижена самооцінка.

"Великий соціальний експеримент" у вигляді СРСР фактично зруйнував природний порядок життя українців й відкинув наше суспільство у темну "печеру", вихід з якої ми вже бачимо, але досі до нього не дійшли.

Новий світовий порядок, який з'явився після Другої світової війни, та задекларовані у всьому світі права людини стали головною загрозою для СРСР, адже вони били в саме серце тоталітарної машини. Це відкрило новий фронт боротьби українців і, одночасно, нову хвилю політичних репресій проти дисидентів. І хоча політичні репресії проходили в умовах вже деформованої соціокультурної свідомості українців, дисиденти несли надзвичайну загрозу для комуністичного режиму. Вони продемонстрували СРСР, що українці пристосувалися до нових умов і почали вести війну за свою гідність і свободу вже не на полі бою, а на радянському і міжнародному правових майданчиках. В цьому випадку на стороні українців був вже весь прогресивний світ.

У стратегічному вимірі Україні вдалося вирватися з того синтетичного світу, який був створений більшовиками. Втім, наслідки масових політичних репресій будуть дзвінко гомоніти в поведінці людей ще багато років. Суспільство, яке 70 років зазнавало принижень і насилля, перейняло репресивні моделі поведінки й реалізує їх всередині себе. Тому, аби вирватися зі встановленого радянською владою наративу, слід боротися з її метастазами. Нам треба зі спринтерською швидкістю проходити той шлях, який ми мали пройти ще 100 років тому, паралельно відновлюючи свій природній соціокультурний порядок.

Gazeta.ua

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...