App Store Google Play

Час добрих справ: пронизливі звернення Філатова, добрі справи Гуфмана та безпрецедентна допомога Ахметова

24.04.2020 14:00
Час добрих справ: пронизливі звернення Філатова, добрі справи Гуфмана та безпрецедентна допомога Ахметова

56% новин у дніпровських онлайн-медіа прямо чи опосередковано присвячені COVID-19. Із них 6% матеріалів мають ознаки замовності. Найбільше піарились на цій темі місцеві чиновники та представники бізнесу. Такі результати моніторингу проведеного ІМІ з 6 по 10 квітня 2020 року.

Метою моніторингу було визначити кількість новин про коронавірус та проаналізувати кількість та якість заяв, пов'язаних із коронавірусом від місцевих представників влади, бізнесу та громадського сектору. Також представники та представниці ІМІ досліджували кількість піар-матеріалів/джинси у новинах про коронавірус в регіональних онлайн-медіа.

У Дніпрі аналізувалися новини на сайтах opentv.media, nashemisto.dp.ua, dnpr.com.ua, dp.informator.ua, gorod.dp.ua. Усього з 6 по 10 квітня 2020 року включно було досліджено 842 новини, із них 453, або кожна друга, були про коронавірус.

Знайомий меседж

Найчастіше заяви про коронавірус робили представники місцевої та обласної влади, зокрема міський голова Борис Філатов, голова обласної адміністрації Олександр Бондаренко та голова облради Святослав Олійник.  Такі заяви були зафіксовані у 14 відсотках від усіх новин про коронавірус. Святослав Олійник та Олександр Бондаренко в основному звітували про нові випадки коронавірусу в області, та, зокрема, на моніторинговому тижні, про спалах інфекції у Першотравенську через релігійне зібрання. 

Матеріалів з ознаками замовності на моніторинговому тижні більше за інших було зафіксовано із посиланнями на голову Дніпровської міської ради Бориса Філатова: його заяви склали половину усіх матеріалів про коронавірус із ознаками замовності в категорії місцевих чиновників. Його меседж про те, що «місто ніхто не залишить», та про те, що він записав «трогательное видео» розмістили всі онлайн-медіа без виключення, які підпадають під моніторинг ІМІ.

Так, «Днепропетровская панорама» розмістила цей матеріал навіть двічі, з повною розшифровкою синхрона міського голови і частковою – тут і тут. Сама заява не містить ніякої важливої інформації, лише сприяє емоційному зараженню аудиторії. Борис Альбертович не приховує: усе, що відбувається зараз у зв'язку з пандемією, нагадує йому українські події шестирічної давнини. Складається стійке відчуття, що очільник Дніпра намагається знову використати вже відпрацьовану у 2015 “героїчну” передвиборчу кампанію.

Інший активний спікер щодо боротьби з COVID-19 — голова облради Святослав Олійник. Так, наприклад, 10 квітня журналістів запросили аби продемонструвати роботу обласної лабораторії для проведення, так званих, “довгих тестів”. Утім ніякої конкретики медійникам не повідомили, відзняти роботу лабораторії або поспілкуватись із її працівниками не дозволили, а Святослав Олійник прокоментував захід наступним чином: «Именно скорость — это наше оружие. Чем больше мы сделаем анализов, тем быстрее найдем инфицированных».

Незважаючи на задеклароване бажання цих місцевих чиновників допомогти людям у боротьбі з коронавірусною інфекцією, це, тим не менш, не дозволило їм об'єднати зусилля. Опозиція місцевої та обласних адміністрацій стала очевидною для кожного дніпрянина, оскільки про це йшлося у розсилках їх пресслужб, відкритих звинувачення у соцмержах і в інтерв'ю для національних та місцевих ЗМІ, а також у матеріалах з ознаками замовності в онлайнмедіа. 

Зокрема, на моніторинговому тижні конфліктною для обох чиновників стала ситуація із перекриттям в’їзду до міста Дніпро. Міська комісія з надзвичайних ситуацій прийняла, рішення, власне,  про закриття в’їзду до обласного центру, голова ж облради Олійник заявив у власному телеграм-каналі, що подібні рішення приймати “може лише центральна влада шляхом військового чи  надзвичайного стану”, а саму заяву міської влади щодо подібних мір назвав заявою “виключно заради PR і інформаційного приводу”. На що міський голова Філатов заявив, що можливий спалах інфекції у Дніпрі може стати  “політичною та особистою відповідальністю” обласних чиновників.

Таке інформаційне протистояння у дніпровському інформаційному просторі під час карантину не лише ускладнює роботу журналістам, а й не сприяє стабілізації атмосфери, прагнення до якої декларують усі учасники цього конфлікту. 

 

При цьому, усього джинси від очільників адмінстрацій було зафіксовано 3% від усіх проаналізованих новин про коронавірус.

Серед інших місцевих політиків та політичних діячів до активної боротьби з інфекцією, яка в онлайн-медіа Дніпра виглядала як джинса, були зафіксовані продуктові набори від народного депутата «Слуги народу» Дмитра Кисилевського, ремонт лікарняних палат від Загіда Краснова та Центр соціальної відповідальності Геннадія Гуфмана. «Не остался в стороне и депутат Днепровского городского совета Сергей Пустовой» — читачам Інформатора він повідомив що закупив 5000 масок, 500 перчаток і провів годинний онлайн-прийом у фейсбук. Регіональні політики піарились у одному відсотку матеріалів про коронавірус.

Бізнес і соціальна відповідальність

На другому місці після Бориса Філатова за кількістю матеріалів із ознаками замовності – такі ж матеріали від бізнесу — їх було зафіксовано 1,5%. І всі вони - про діяльність «Фонду Ріната Ахметова» на сайті gorod.dp.ua. Протягом п'яти днів там було розміщено сім матеріалів про те, як фонд допомагає лікарням у різних областях України. Читачі з Дніпра мали змогу дізнатись про діяльність фонду у Запорізькій, Луганській, Івано-Франківській, Львівській, Донецькій та Харківській областях. Щоправда про діяльність фонду у Дніпропетровській області моніторингового тижня на gorod.dp.ua нічого не писали. Утім Ренат Ахметов все одно потрапив у список бізнесменів, які витрачають на боротьбу з коронавірусом найбільше в світі.

Згідно методології до піар-матеріалів зараховувались такі, де було зазначене посилання на конкретну людину. Утім була також зафіксована категорія матеріалів, що мають ознаки замовності, і корпоративного характеру, де про допомогу повідомлялося різними людьми від імені компаній. Найбільше таких матеріалів було зафіксовано від корпорацій АТБ та Інтерпайп. Усього близько 20 таких матеріалів із ідентичними фото і текстами були розміщені на всіх ресурсах, що підпадають під моніторинг ІМІ. Це складає 4% від усіх матеріалів про коронавірусну інфекцію загалом.

Серед проаналізованих ЗМІ з 6 по 10 квітня найбільше джинси розмістив gorod.dp.ua (33% від усієї джинси) — як зазначалося вище, переважно, про фонд Ахметова. “Інформатор” розміщував про всіх потроху (22%), “Днепровская панорама” писала переважно про Бориса Філатова та його боротьбу (22%), “Наше місто” повідомляло тільки про Бориса Філатова та міських чиновників (15%) та ще розміщувало матеріали з ознаками чорного піару проти обласної влади (тут, тут, ще тут і тут).  «Відритий» джинсував найменше і завжди про Бориса Філатова (7%).

 

 Валерія Мальченко, регіональна представниця ІМІ у Дніпропетровській області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відображає думку USAID, уряду США та Internews.

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...