App Store Google Play

Факти та секти. Що спільного в епідемії та війні

8 Квітня 18:00
Факти та секти. Що спільного в епідемії та війні

Епідемія схожа на війну. До їх початку ти можеш вірити у що завгодно. Але потім приходить катастрофа ‒ і розставляє крапки над ї.

До війни армія могла здаватися нам пережитком. Люди в погонах ‒ дармоїдами. Ті, хто говорив про загрозу окупації, ‒ панікерами. Ми могли переконувати себе в миролюбності епохи. Вірити у непорушність кордонів. Покладатися на договори та угоди.

Ми могли відмахуватися від НАТО. Обмінювати Севастополь на газові знижки. Вважати проросійські партії ‒ елементом внутрішнього політичного пейзажу. А потім сталося вторгнення ‒ і всі наші солом'яні будиночки здув вітер історії.

Через шість років все повторюється.

До епідемії ми могли вірити в гомеопатію. Вважати щеплення непотрібними. Віддавати перевагу ворожкам, а не лікарям. Про медицину розмірковували цілителі, а про майбутнє ‒ екстрасенси. У нашому арсеналі було чотириста порівняно чесних способів заспокоїти самих себе ‒ а потім почалася пандемія і будиночок з гілочок теж не витримав випробування.

Ми занадто довго жили у світі постправди. Переконували себе, що всі точки зору мають право на існування. Звикли міркувати, що «правда десь посередині». Хоча правда лише там, де вона є ‒ і поява альтернативних версій зовсім не змінює її координат.

Проблема в тому, що люди емоційні і їм властиво втомлюватися. Тим більше, що у фактів слабкий PR ‒ звичні істини дуже давно перестали звучати свіжо та яскраво. В якийсь момент, аудиторія втомлюється від нудної логіки і починає знову хотіти емоцій. І в цей момент на арену виходять лжепророки, які починають приторговувати своїми заповідями.

Наш світ влаштований складно, а спекулянти завжди торгують простотою. Вони знаходять прості причини і нескладні наслідки. Могутні змови та впливових ворогів. Вони кивають на таємні знання минулого, а люди їм вірять. Забуваючи про те, що в нашому минулому немає нічого, гідного ностальгії.

Але весь цей фестиваль дурості має термін придатності. Війна та епідемія вмикають режим причинно-наслідкових зв'язків. Змушують кожного платити за свої ілюзії.

Неважливо, з яких мотивів ви в них вірили. Наївність і дурість рідко відрізняються своїми наслідками. Альтернативних фактів не існує, а за войовниче невігластво доводиться розплачуватися згідно зі встановленим прайсом.

Факти нудні, але саме вони дозволяють оцінювати ризики, порівнювати зусилля і зважувати наслідки. Вони не дозволяють втрачати зв'язок із реальністю і проводять аудит альтернатив. Вони допомагають тобі зрозуміти розміри синиці в руках і потенціал журавля в небі. У деякі моменти історії це може виявитися до чорта важливим. Тому що природний відбір ніхто не скасовував.

Причинно-наслідкові зв'язки пронизують нашу реальність уздовж і впоперек. Якщо ти не віриш у щеплення ‒ не розраховуй на імунітет. Якщо не лікуєш хворобу ‒ отримуєш метастази. Якщо віддаєш перевагу екстрасенсам ‒ потім не треба скаржитися.

Тому що помилкові боги можуть пережити катастрофу. А ось їхня паства ‒ не завжди.

Крим.Реалії

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


4 роки тому Дніпро позбувся тягаря гріхів і злочинів одного з організаторів Голодомору та офіційно став Дніпром.З тих пір навіть затяті противники узаконення цієї народної назви забули й згадувати про...
Юрій Фоменко

Біля річки Жовтої

1648 року, вночі з 15 на 16 травня, військо Речі Посполитої вишикувалося для здійснення маршу до урочища Княжі Байраки ...Чим була та битва під Жовтими Водами? Початком визвольної війни? Початком бурж...
Олександр ВАЙС

Окупація

Окупація завжди починається з брехні. Певною мірою окупація і є брехнею. Довгими й марними намаганнями називати речі тим, чим вони не є і привласнюванням їх тими, кому вони ніколи не належали. Наш вип...
Колись Чорний ліс тягнувся від Карпатів до Дніпра, а Голубий ліс на Січеславщині займав майже повністю Петриківський, Царичанський, Магдалинівський, Новомосковський та Павлоградський райони.Про що сві...