App Store Google Play

Оціночні судження і коронавірус: як висвітлювали тему COVID-19 дніпровські онлайн-ЗМІ

27 Березня 14:00
Оціночні судження і коронавірус: як висвітлювали тему COVID-19 дніпровські онлайн-ЗМІ

Майже у 6% новин про пандемію та коронавірус COVID-19 у дніпровських онлайн-медіа були присутні оціночні судження. Це найвищий показник по Україні. Такими є результати дослідження Інститут масової інформації, що було проведено в березні цього року.

У Дніпрі аналізувалися новини на сайтах opentv.media, nashemisto.dp.ua, dnpr.com.ua, dp.informator.ua, gorod.dp.ua. Усього з 9 по 13 березня 2020 року було досліджено 763 новини, із них 206, або кожна четверта новина, були про коронавірус. Метою моніторингу було визначити кількість новин про коронавірус, джерельний склад новин про коронавірусну інфекцію та маніпуляції в таких новинах. 

Джерела: національні ЗМІ, пресслужби та офіційні особи

Найбільше про коронавірус писали на «Днепровской панораме»: 37% новин у стрічці були присвячені цій темі. Сайти «Відкритий» та «Наше місто» писали про вірус майже порівну — 32% та 31% відповідно. На «Інформаторі» коронавірусу було присвячено 18% новин, найменше ж їх було у стрічці gorod.dp.ua — 15% від загальної кількості новин.

Варто відзначити, що незважаючи на особливість дніпровських онлайн-медіа  посилатися у новинах переважно на соцмережі і телеграм-канали,  у випадку з цією темою журналісти частіше посилались на офіційні джерела.

Так, найчастіше журналісти посилались у своїх новинах на загальноукраїнські ЗМІ, які раніше за регіональні отримували інформацію про впровадження карантину та інших заходів безпеки (19%); на повідомлення пресслужб (19%) та офіційних осіб (17%). У 12% новинах журналісти посилались на соцмережі (зокрема, пости офіційних осіб на своїх сторінках у фейсбук) та у 3% на телеграм-канали (зокрема, телеграм-канал МОЗ). Така пріоритетність у виборі джерел характерна для усіх проаналізованих медіа.

Найчастіше на роботу власних кореспондентів цими днями посилались на сайтах “Відкритий” (у 31% новин про коронавірус) та “Інформатор” (22%).

До іноземних ЗМІ двічі звертались лише журналісти “Відкритого”. І вони ж найчастіше взагалі не зазначали джерел у своїх новинах — у 10% інформаційних матеріалів про COVID-19 у власній стрічці. 

Оціночні судження та емоційна лексика 

У межах моніторингу також досліджувались два типи можливих маніпуляцій:  неспівпадіння заголовку новини і змісту новини та використання емоційної лексики та оціночних суджень в новинах про коронавірус.

Неспівпадіння заголовку і змісту новини було зафіксовано лише у двох новинах про коронавірус з 206 — обидві на «Днепровской панораме», при цьому, новини ідентичні, але опубліковані о 8 ранку та о 20 вечора:

«Названа неуявимая для коронавируса группа людей» та «Коронавирус: названа практически неуязвимая группа людей». У новині журналісти повідомляють: «На пациентов в возрасте от 0 до 19 лет приходится лишь 1% всех инфицированных», що не робить дітей «неуязвимой» до вірусу групою людей, утім робить заголовок другої новини «практически» неманипулятивним.

Оціночних суджень та емоційної лексики у новинах було значно більше — найбільше серед усіх десяти досліджуваних регіонів України. 5,8% новин від загальної кількості новин про коронавірус в регіоні використовують такі маніпуляції.  Найбільше їх було на «Інформаторі» та «Днепровской панораме» — по 11% від загальної кількості новин про коронавірус на цих сайтах.

На «Інформаторі» було опубліковано дві новини із доволі художнім лідом, де автори пишуть про паніку, викликану діями влади та про те, як люди, зазвичай, готуються до найгіршого.

На «Днепровской панораме» таких новин у кілька разів більше, як і загалом новин про коронавірус — сім. Тут і «смертельний вірус», і «беспрецедентные меры» у боротьбі з ним, і безпосередня оцінка кореспондентом причин смерті хворої.

На gorod.dp.ua та «Нашому місті» зафіксовано 3% і 4% новин із оціночними судженнями відповідно. Переважно, через «откровенное обращение» Бориса Філатова до мешканців міста.

Нагадаємо, що МОЗ опублікувало поради для українських журналістів, як писати про COVID-19, а Інститут масової інформації разом з партнерськими організаціями Детектор Медіа, Інститут Демократії ім.Пилипа Орлика, Media Development Foundation, Донецький Інститут Інформації, Національна асоціація медіа та Internews Network запустили сайт для журналістів “Антиковід.Гід для медійників”, на якому можна ознайомитися з корисною інформацію щодо роботи в умовах пандемії коронавірусу COVID-19.

Валерія МАЛЬЧЕНКО, регіональна представниця ІМІ у Дніпропетровській області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відображає думку USAID, уряду США та Internews.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


В середині минулого тижня деякі справи та одне свято закинули мене у Дніпро. Тому вперше за останні 16 років я подивився на це місто поглядом киянина. Хоча киянин з мене відносний - тільки вийшов на П...
Нам вдовблювали 200 років, що Днєпрапєтровск - це російське місто, його збудували російські царі та зросійщені генсеки «і ваапщє - тут всєгда гаварілі па рускі».Але ми з вами у 2014-2015 р...
Андрій ДЕНИСЕНКО

Дніпру 1200 років

Дніпру 1200 років!Такі гасла цілком могли би прикрасити вулиці нашого міста в ці святкові дні.Міста, давнішого за Москву та імперію, з її катеринами, переписуванням історії та байками про початки житт...
Дмитро Томчук

Про COVID-19 зсередини

Это мой очередной ежедневный лонгрид, но! На этот раз я очень прошу дочитать все до конца! Особенно людей который я люблю и уважаю и я знаю, что многим не хватает сил дочитать все до конца и они прост...