App Store Google Play

COVID-19: ДніпроОДА терміново закуповує медобладнання у компаній з кримінальним шлейфом

26.03.2020 10:00
COVID-19: ДніпроОДА терміново закуповує медобладнання у компаній з кримінальним шлейфом

В Україні – 113 лабораторно підтверджених випадків COVID-19. Два з них – на Дніпропетровщині.

На боротьбу із пандемією коронавірусу область спрямовує понад 107 мільйонів гривень. Принаймні саме про таку суму 18 березня заявив голова ДніпроОДА Олександр Бондаренко. Кошти виділяють на закупівлю апаратів штучної вентиляції легень, обладнання, медикаментів, захисних масок і костюмів.

Вже 20 березня Департамент охорони здоров’я ДніпроОДА терміново провів низку закупівель на загальну суму 84,2 мільйона гривень. В умовах екстреної потреби, оминаючи стандартну процедуру конкурентних торгів, обласна влада самостійно, без відкритого конкурсу, знайшла постачальників, у яких і купила матеріали та обладнання для діагностики і лікування коронавірусу.

Ми проаналізували фірми, які в умовах надзвичайної ситуації, отримують державні замовлення поза конкурсом, і з’ясували, що за ними тягнеться цілий шлейф із кримінальних справ.

Одна з цих компаній - ТОВ “Ксенко”. Фірма є фігурантом низки кримінальних проваджень. Зокрема, компанію підозрюють у завищенні ціни під час продажу апаратів штучної вентиляції легенів. У 2016-2017 роках Запорізька міська рада закупила у фірми апаратів ШВЛ на загальну суму 31,2 мільйона гривень. Слідчі виявили, що їх вартість перевищувала ринкову на суму в понад 4 мільйони гривень (https://bit.ly/3bsR0wG ). Також за версією правоохоронців, впродовж 2016-2018 років низка компаній разом із ТОВ “Ксенко” створили монопольне формування задля завищення цін на медобладнання (https://bit.ly/2WD6dHc ).

Фірма “засвітилася” й у справі щодо ввезення медичного обладнання з непідконтрольних територій України. Починаючи з листопада 2016 року пов’язані компанії, зокрема і ТОВ “Ксенко”, завозили товар через митні пункти з тимчасово окупованих територій України за заниженими цінами (https://bit.ly/3ae5yjk ).

А у 2018 році фірма продала лікарні у Новомосковську апарати штучної вентиляції та хірургічне обладнання загальною вартістю майже 2,3 мільйона гривень. Оперативники встановили, що це обладнання поставлялося із-за кордону вживаним під виглядом нового (https://bit.ly/3dp45bY ).

Подібіні апарати штучної вентиляції легень ДніпроОДА і замовила у ТОВ “Ксенко”. Усього – 22 одиниці за 27,1 мільйона гривень. Наголосимо, що у ситуації з COVID-19 апарати ШВЛ критично важливі – вони є ключовим елементом у лікуванні людей, які хворіють на коронавірус та мають важкі ускладнення дихальної системи.

За словами директора Департаменту охорони здоров’я ДніпроОДА Валерія Сердюка, перші шість апаратів ШВЛ мають надійти на Дніпропетровщину до кінця тижня (https://bit.ly/2WJADHB ).

«Нині в медзакладах області – 512 апаратів штучного дихання. Планується закупити обласним коштом ще 73. Зробити це швидко й оперативно дозволяє спрощена на період карантину процедура закупівель такого обладнання», – зазначив Валерій Сердюк.

Втім, у коментарі “Радіо Свобода” представник компанії “Ксенко” Ігор Жуков повідомив, що через величезний попит – на складах України цих апаратів немає. А найближча їх поставка з-за кордону планується в кінці квітня (https://bit.ly/2UBNgln ).

Окрім апаратів штучного дихання ДніпроОДА замовила у фірми ще низку обладнання - два портативних ультразвукових діагностичних сканери, загальною вартістю майже 2,6 мільйона гривень (https://bit.ly/2QFULGU ), десять моніторів пацієнта за 3,1 мільйона гривень (https://bit.ly/2wrdKhK ) та 20 шприцевих насосів за 1,3 мільйона гривень (https://bit.ly/2wrkzjl ).

Департамент охорони здоров’я також збирався купити 44 апарати штучної вентиляції легень у ТОВ “Лаб-Сервіс” на загальну суму 41,6 мільйонів гривень, але 24 березня чомусь скасував закупівлю.

Ще одна фірма, у якої Департамент закуповує обладнання для діагностики та лікування коронавірусу - ТОВ “Мед Ексім”. Обласна адміністрація купує у фірми п’ять портативних рентгенапаратів IMAX 101, в комплекті з детектором та принтером. За усе заплатить 8,5 мільйонів гривень (https://bit.ly/2Uh5Cct ). Тобто 1,7 мільйонів гривень за один комплект.

Досі на сайті Prozorro не опублікований договір про саму специфікацію купленого товару. Тобто невідома ані фірма, ані модель закуплених принтерів та детекторів. Єдине що відомо, що рентген - серії IMAX 101. Точно такий самий рентген ТОВ “Мед Ексім” продала Дніпровській клінічній лікарні №6 у серпні 2019 року за 560 тисяч гривень. На офіційному сайті “Мед Ексім” у каталозі товарів є лише один детектор - плоскопанельний IMAX. Його ціну компанія не зазначає, але приблизна вартість такого приладу на ринку - 750 тисяч гривень. Також компанія пропонує всього три медичні принтери, приблизна вартість яких 23 тисячі, 35 тисяч та 250 тисяч гривень. Тож за нашими підрахунками приблизна вартість одного комплекту з рентгену, детектору та принтеру складає від 1,3 до 1,5 мільйонів гривень.

Компанія “Мед Ексім” на ринку продажу медичного обладнання давно. Вона навіть увійшла до списку найбільших постачальників медикаментів та медичного устаткування для державних установ за часи Януковича (https://bit.ly/2y1hc2J ). Компанія також фігурує і низці кримінальних справ.

Відтак, за версією слідства, у 2016-2018 роках Одеський Національний медичний університет закуповував медичне приладдя для навчальних цілей та досліджень, а використовував його для надання платних медичних послуг. Медобладнання купували за ймовірно завищеними цінами у пов’язаних між собою фірмах, серед яких і ТОВ “Мед Ексім” (https://bit.ly/33L11SV ). У ще одній кримінальній справі йдеться, що у період 2014-2015 років ТОВ «Мед Ексім» та інші компанії імпортували медичне обладнання до України та не сплатили податки на суму близько 8 мільйонів гривень (https://bit.ly/2y6v1x2 ).

Також у 2015 році правоохоронці підозрювали, що ТОВ “Мед Ексім” продала Вінницькому госпіталю ультразвукову діагностичну систему за майже 2 мільйона гривень. Хоча її ринкова вартість складала менше 1 мільйона гривень (https://bit.ly/2xj0f3J ).

А у 2016 році фірма була фігурантом у справі щодо заволодіння державними коштами в особливо великих розмірах. Як з’ясувало слідство, дніпровська фірма «Сінергус» продала Запорізькій обласній клінічній лікарні Рентгенохірургічну ангіографічну систему за майже 25 мільйонів гривень. У документах на митниці відправником/експортером було вказано швейцарську компанію «Medlogistics GmbH», яка відправила прилад вартістю 820 тисяч євро. У свою чергу швейцарська фірма отримала ангіограф від австрійської компанії. А австрійська компанія придбала обладнання у словацької фірми. За умовами початкового контракту вартість товару, з врахування його доставки та встановлення на території України, складала 401 тисяч євро (за курсом НБУ на день здійснення оплати – 10,13 мільйонів гривень). Це вдвічі нижче від витрачених бюджетних коштів на купівлю ангіографа. До чого тут фірма “Мед Ексім”? За версією правоохоронців, усі операції щодо взаємовідносин між словацькою та австрійською компаніями здійснював саме представник ТОВ «Мед Ексім» (https://bit.ly/3adbcSO ).

На Гачку

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...