App Store Google Play

Прогрес Естонії як приклад для України - погляд зсередини

17.03.2020 18:00
Прогрес Естонії як приклад для України - погляд зсередини

Після здобуття незалежності Естонія опинилася в тих самих умовах, що і Україна: економічна, демографічна кризи... Власне кажучи, кожну галузь суспільного життя доводилося розбудовувати з нуля. До того ж безліч мешканців кинулися на заробітки, в основному до сусіда Фінляндії, адже дістатися туди дуже просто - треба витратити лише кілька годин на поромі через море. 

Ситуація досить складна, а ще й погодні умови не надто сприятливі для активної праці. Більшість днів в Естонії дощить, сірість і холод. Але балтійській країні вдалося стати показовою європейською державою, лідером у впровадженні електронних послуг, досягти неймовірних успіхів у медичній, освітній та соціальній сферах. Яскравим доказом цього стало повернення мешканців з-за кордону на батьківщину. До того ж республіка виділяє значну фінансову допомогу нашій країні, яка у понад 10 разів більша за площею.

Як це вдалося, маючи такі ж вхідні дані, що й Україна, але набагато скромніші ресурси - розглянемо далі на прикладах у серії публікацій.

Як відомо, однією з успішних реформ в Україні з 2014 року є децентралізація. Передача влади, а головне бюджету на місцевий рівень зробили управління країною значно ефективнішим. Естонія розпочала процес добровільного об’єднання громад ще у 2004 році, але показовим він став із впровадженням закону про адміністративну реформу у 2016 році, метою якої було покращити управління державою з меншими фінансовими витратами.

На об’єднання виділялася дотація у розмірі 100 € на жителя, тобто від 300 000 € до 800 000 € на громаду. Також підтримувалося об’єднання більших місцевих самоврядувань - за об’єднанням із населенням не менше ніж 11 000 жителів виділялася додаткова підтримка у розмірі 500 000 €. Для того, щоб колишні голови місцевого самоврядування не чинили опір об’єднанню - їм компенсували річну зарплату. 

Тож до реформи Естонська республіка мала 213 місцевих самоврядувань, 183 волості і 30 міст, наразі місцевих самоврядувань налічується 79, 64 волості і лише 15 міст. У середньому громади стали утричі більшими за населенням та територією.

 

   

Такі результати влетіли державі у копієчку. Вартість реформи склала 66 8000 000 €, половина з чого склали інвестиції у місцеві органи влади. Кошти видобуті з податків - 12% відводиться на місцеве самоврядування.

Для кращого розуміння масштабів реформи і виділених коштів варто зазначити, що невеличка країна має досить нечисельне населення - 1,3 мільйони жителів, з яких 427 тисяч мешкають у Таллінні.

Як бачимо, республіка має схожу з Україною проблему урбанізації. Мешканці їдуть до столиці у пошуках кращого життя. Головним методом боротьби з цією проблемою Естонія обрала покращення рівень життя на місцях - створення сприятливих умов для підприємництва, серед яких туризм, обробка деревини, промисловість, сільське господарство, і, як наслідок, збільшення кількості робочих місць. До того ж надається допомога у вирішенні житлового питання шляхом надання соціальних кредитів.

Варто зауважити, що середня зарплата в країні 1472 €. Наприклад, учителька музики у школі отримує близько 1600 €. Отримавши кредит в банку у розмірі 100 000 € вона придбала квартиру і виплачуватиме за неї самостійно лише зі своєї зарплати. 

Таким чином вдалося стримати відтік населення з маленьких населених пунктів, а також загальний відтік заробітчан закордон.

Цікавим також є приклад боротьби з демографічною кризою. Влада активно підтримує батьківство. Перші 1,5 роки виплачується так звана батьківська зарплата у тому ж розмірі, що мати або батько отримували на роботі, і близько до середньої зарплати для безробітних. Також до 18 років здійснюються регулярні виплати: за першу й другу дитину по 65 € на місяць, а за третю вже 300 €.

Окремої уваги заслуговує мова, якою спілкуються в Естонії. Першою мовою для громадян є рідна естонська, також більшість мешканців досконало володіють англійською. Російську ж знає покоління 45+ років, а молодь не володіє нею майже взагалі. На питання, як же їм вдалося викорінити російську мову з пострадянського простору естонці відповідають - вона сама зникла, у мешканців вибудувалося однозначне ставлення до країни-агресора і вони принципово не вчать і не користуються російською. 

Отже, Естонія є яскравим прикладом того, якою країною можна стати після радянського минулого. Послідовне впровадження законів, довіра мешканців до влади і спільне бажання побудувати самостійну прогресивну державну зробили Естонську республіку сучасною європейською країною, яка не хизується досягненнями, а усвідомлює і вирішує проблеми та вдосконалює здобутки, яка готова допомагати, а не постійно чекає допомоги. Країна, в яку повертаються заробітчани, і в якій вчителька музики у школі може придбати собі квартиру, в якій перша мова - рідна і немає жодних конфліктів навколо цієї теми. Країна, з якої дійсно варто брати приклад.

Матеріал підготовлено у рамках спільного проекту Українського кризового медіа-центру та Естонського центру східного партнерства.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...