App Store Google Play

Штучна розкрутка, аномальна популярність. Як розрізнити проросійських блогерів

1 Березня 10:00
Штучна розкрутка, аномальна популярність. Як розрізнити проросійських блогерів

Цільова аудиторія гібридної війни – це українці, які сумніваються. Вони незадоволені справами в Україні, проте й у Росію не хочуть. Оксана Мороз пише на УП, як можна розрізняти проросійських блогерів навіть за неявними ознаками.

Росія ніжно працює з тими, хто сумнівається. Де-факто озвучує їхні ж сумніви, думки, страхи та підкріплює їхню правоту. Все це загортається в красиву упаковку, всередині якої "ексклюзивні інсайди", "таємні дані" тощо. Тобто те, що доступно тільки колу обраних:

Чий крим? – Український.

Українська влада яка? – Погана.

Влада взагалі не поважає людей! – Ще й як!

Проте ці меседжі повинні йти від того, кому довіряють "ті, хто сумніваються". Тому створюють авторитетних блогерів.

Аномальна популярність, в тому числі за рахунок ботів

Facebook-сторінка Анатолія Шарія має понад 340 тисяч підписників. Facebook дозволяє відкрити і подивитися перелік підписників і френдів та зрозуміти його аудиторію.

Серед них повно ботів, в тому числі російських.

 

Якби це було в рамках 10-20%, то це ще можна було б пояснити випадковістю. Але тут ботів далеко за 20%. До того ж вони полюбляють російську прописку.

Переконатися у тому, що факт Facebook-популярності Шарія багато в чому штучний (та ще й з російським духом), може кожен, просто проаналізувавши його підписників.

Штучна розкрутка

Пост Анатолія Шарія вийшов в обід у неділю. Відверто не найкращий час для постів у Facebook. Як правило, людей у соціальній мережі дуже мало. Незважаючи на це, вже за першу годину він набрав понад 1000 залучень (лайки, коментарі, шери).

Це більше, ніж набрав попередній його пост за всі 4 години свого існування. І це як більша половина постів, що вийшли аж 16-18 годин тому.

Така аномальна популярність – одне зі свідчень штучної розгонки допису.

 

А лайкає хто?

Аналізуючи акаунти, які поставили вподобання трьом дописам, я помітила закономірності:

Багато акаунтів, у яких немає ані аватарки, ані кавера, ані стрічки, ані будь-якої іншої інформації.

Багато акаунтів, у яких ім'я та прізвища співпадають. До того ж у них або також відсутня будь-яка інформація, або її дуже мало.

Акаунти, які є ботами (немає стрічки, друзів, одні репости тощо) та мають при цьому російську географію, російські гасла, російську стрічку.

До того ж, ці акаунти повторюються під постами, які аналізувалися. Ось кілька прикладів.

 

Багаторазові шейри

Стабільно висока присутність ботів. Одні з найпоширеніших маркерів їхньої роботи:

задвоєні шери (коли один акаунт поширює пост кілька разів)

російські боти та задвоєні шери

просто порожні боти та все ті ж задвоєні шери

Ось кілька прикладів.

 

 

 

Також чимало ботів регулярно взаємодіють з різним контентом сторінки Шарія. І так, там достатньо російських ботів.

Видалення критичних коментарів

Під постами Шарія оперативно видаляють критичні коментарі та "забивають" дискусію потрібними коментарями. Їх пишуть як фанати, так і боти. Шарій їм відповідає, створюючи картинку загальної ідилії та однодумності.

Коли людина потрапляє на сторінку Анатолія Шарія, вона бачить популярного блогера, який має велику аудиторію, велику підтримку дописів та не має опонентів.

Проте варто лише перевірити цю популярність (списки підписників та тих, хто взаємодіє з дописами), і картинка змінюється. Одразу видно засилля неякісних ботів та ботів з російською пропискою.

Навіщо популярному блогеру створювати штучну популярність?
Якщо це не проросійський блогер, чому так багато підтримки з Росії?

І насамкінець. Надавивши на емоцію, можна багатьох переконати в тому, що конкретний меседж не такий, як здається. Проте незмінним лишається інструментальний слід маніпуляції.

Якщо є штучна розгонка, значить, хтось дуже хоче, щоб ви думали, що ця інформація популярна. Значить, комусь треба, щоб ви йшли за "стадним інстинктом", а не думали головою.

УП

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


4 роки тому Дніпро позбувся тягаря гріхів і злочинів одного з організаторів Голодомору та офіційно став Дніпром.З тих пір навіть затяті противники узаконення цієї народної назви забули й згадувати про...
Юрій Фоменко

Біля річки Жовтої

1648 року, вночі з 15 на 16 травня, військо Речі Посполитої вишикувалося для здійснення маршу до урочища Княжі Байраки ...Чим була та битва під Жовтими Водами? Початком визвольної війни? Початком бурж...
Олександр ВАЙС

Окупація

Окупація завжди починається з брехні. Певною мірою окупація і є брехнею. Довгими й марними намаганнями називати речі тим, чим вони не є і привласнюванням їх тими, кому вони ніколи не належали. Наш вип...
Колись Чорний ліс тягнувся від Карпатів до Дніпра, а Голубий ліс на Січеславщині займав майже повністю Петриківський, Царичанський, Магдалинівський, Новомосковський та Павлоградський райони.Про що сві...