App Store Google Play

Гендерний дисбаланс у дніпровських онлайн-медіа: експерток втричі менше ніж експертів

27.02.2020 14:00
Гендерний дисбаланс у дніпровських онлайн-медіа: експерток втричі менше ніж експертів

Експертів у дніпровських онлайн-медіа більше майже утричі, аніж експерток. Героїв, аніж героїнь, більше удвічі. При цьому варто додати, що у 75% проаналізованих новин взагалі немає експертів чи експерток, а герої та героїні відсутні у більше ніж половині матеріалів.

Такі результати моніторингу, який провели представники Інституту масової інформації. Метою дослідження було з’ясувати показники гендерного балансу у регіональних онлайн-медіа. У Дніпрі аналізувалися п'ять найвідвідуваніших дніпровських ресурсів, згідно з даними ресурсу Similarweb: opentv.media, nashemisto.dp.ua, dnpr.com.ua, dp.informator.ua, gorod.dp.ua. Усього було проаналізовано 250 матеріалів зі стрічок новин на цих ресурсах — по 50 перших на кожному ресурсі, починаючи від 10 лютого.

Відповідно до методології досліджувалася кількість експертів та експерток, а також героїв і героїнь у новинних матеріалах. Також фіксувалися проценти залучення експертів/експерток та героїнь/героїв у різних темах: політика, економіка та бізнес, новини ООС, кримінал/надзвичайні події/ДТП, соціальна тематика, екологія, корупція та антикорупція, культура, права людини, спорт та інше (усе що не увійшло у перераховані категорії).

Не аналізувалися аналітика/статті, журналістські розслідування, комерційна/політична джинса не у формі новини, авторські колонки/блоги, офіційні анонси про вимкнення води/світла, концерти та пресконференції тощо.

Нестача експерток та героїнь

Експерток у дніпровських медіа майже утричі менше, аніж експертів: експертки є у 20 новинах, а експерти у 55 із 250 проаналізованих новин.

На всіх ресурсах кількість експертів значно перевищує кількість експерток, за виключенням “Днепровской панорамы” — тут жінки надають оцінку ситуаціям та явищам у семи новинах: двічі у соціальних новинах, по одному разу у криміналі та екології, двічі в економіці (у матеріалах із ознаками замовності — тут і тут) та один раз у категорії інше (прогноз синоптика). Чоловіки на сторінках “Панорами” є експертами у двох новинах.

Найбільше експерток на gorod.dp.ua— у 8 новинах із 50, а найменше на Інформаторі — в одній новині.

Якщо подивитись на тематику новин, то найчастіше жінки виступають експертками у соціальній тематиці (медицині, освіті, соціальній роботі тощо) — 25 % експерток із загальної кількості експерток-жінок коментували ситуації саме в тут. Чоловіки ж найчастіше були експертами у кримінальних новинах і повідомленнях про надзвичайні ситуації та ДТП — загалом у 12 новинах або 67% від загальної кількості експертів та експерток.

З героїнями ситуація краща —  загалом їх 60 проти 107 героїв. Найбільше їх у кримінальній хроніці, аваріях і ДТП — 28, або 47% від загальної кількості героїнь в новинах. Чоловіків у цій категорії 50 — це також найбільший  тематичний показник серед чоловіків. Такі показники можна пояснити традиційно великою кількістю кримінальних новин і повідомлень про аварії та надзвичайні події в українських новинах загалом.
Також героїнь багато у соціальних новинах — 63% від усіх героїв і героїнь у цій категорії.

Безособові новини

Метою гендерного моніторингу ІМІ було дослідити гендерний баланс у новинах Дніпра, утім під час аналізу з’ясувалася додаткова особливість  новинних стрічок Дніпра — низька кількість експертних оцінок у матеріалах загалом. Так з 250 проаналізованих новин коментарів експертів не було у 75 % матеріалах. Найбільше таких новин у стрічках “Інформатора”, “Днепровской панорамы” та “Відкритого”. У цих медіа їх порівну: 41 новина з 50 проаналізованих на кожному з цих ресурсів не мала коментарів експертів чи експерток.

Найчастіше безособові новини можуть з’являтися, коли журналісти посилаються у своїх матеріалах на повідомлення пресслужб без уточнення конкретної особи. В залежності від інформаційної політики видання, така практика може бути припустимою або вимагати зазначення конкретної особи у пресслужбі.

Утім є випадки, коли відсутність експертної оцінки призводить до порушення повноти інформації та її збалансованості. Наприклад, у новині “Днепровской панорамы” “В Днепре собаки искусали мать и ребенка: не убили, пожалели, но уже допекло, что делать” журналістка посилається на допис дніпрянина у соцмережі facebook:

“Собаки на втором соколе искусали ребенка который шел домой со второго, перед Новым годом покусали мою жену, сильно!!!! Не убили их только из гуманных побуждений !!! Посоветуйте как гуманно от них избавиться ?!!“.

Відсутність коментаря ветеринара або зооактивіста однієї з місцевих організацій, що займаються проблемами безхатніх тварин, робить цю новину незбалансованою та може сприяти розповсюдженню паніки серед мешканців житломасиву.

А у новині Відкритого “Всемирный день хиджаба: в Днепре все желающие могли примерить мусульманскую одежду” не вистачає коментаря експерта з гедерних питань, який міг би нагадати читачам що використання хіджаба у східних країнах має дещо складнішу історію, аніж зазначене у матеріалі: “чтобы защититься от песка, летящего в лицо”.

В цілому, результати моніторингу по Дніпру співпадають із загальною українською тенденцією: у 10 українських регіонах, де досліджувався гендерний баланс у місцевих онлайн-медіа, жінки згадуються удвічі-утричі рідше за чоловіків. 

Експертка Інституту масової інформації Яна Машкова надала кілька порад, як дотримуватись гендерного балансу у медіа: "При умові, що журналісти мають двох експертів з однаковим бекграундом, то краще взяти жінку, оскільки дослідження ІМІ показують, що жінки значно менше дають експертну думку в медіа. Ще одна ідея — розробити медіа-план для редакції, де запланувати матеріали про жінок (експерток та героїнь). Чудово, якщо редакція візьме собі за правило вживати фемінітиви".

Також експертка нагадала, що медійники можуть використовувати гендерно-збалансовану базу експертів expert4.media або створити власну базу для редакції, де будуть і жінки, і чоловіки.

 

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відображає думку USAID, уряду США та Internews.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...