App Store Google Play

Соцмережі і Telegram-канали — основні джерела інформації дніпровських онлайн-ЗМІ

31 Січня 14:00
Соцмережі і Telegram-канали — основні джерела інформації дніпровських онлайн-ЗМІ

Три з п’яти проаналізованих дніпровських онлайн-видань найчастіше у своїй роботі посилаються на сторінки у Facebook і Telegram-канали. На другому місці за популярністю джерел інформації — пресрелізи органів влади. Лише для одного з п’яти проаналізованих видань основним джерелом інформації є власні кореспонденти.

Такі результати моніторингу, який з 13 по 17 січня 2020 року  провели представники Інституту масової інформації. Метою дослідження було з’ясувати, які джерела журналісти використовують в новинах.  У Дніпрі аналізувалися 5 найвідвідуваніших дніпровських онлайн-медіа згідно даних ресурсу Similarweb: opentv.media, nashemisto.dp.ua, dnpr.com.ua, dp.informator.ua, gorod.dp.ua. Усього було проаналізовано 634 матеріали зі стрічок новин на цих ресурсах. 

Згідно методології  досліджувалися такі джерела: власна робота, соцмережі і месенджери, офіційні сайти, посилання на інші українські ЗМІ (регіональні та всеукраїнські), іноземні ЗМІ, пресслужби, а також новини без джерел. Новини, що не потрапили у жодну з перерахованих категорій відносилися до категорії «інше». Не аналізувалися аналітика/статті; журналістські розслідування; комерційна/політична джинса, не у формі новини, авторські колонки/блоги; офіційні анонси про відключення води, концерти, прес-конференції тощо.

Джерела, які ми не заслужили

За результатами моніторингу, найчастіше дніпровські онлайн-медіа посилаються на приватні сторінки у Facebook і Telegram-канали, які пишуть про місцеві новини — 31% від усіх проаналізованих джерел. На другому місці — передруки з інших місцевих та всеукраїнських ЗМІ (21%); на третьому — передруки пресрелізів органів влади та комерційних партнерів видань, найчастіше не переписаних і не збалансованих (17%). Власна робота є джерелом інформації в 14% випадках.

Лідером у використанні соцмереж і месенджерів як основного джерела інформації є «Днепровская панорама». У такий спосіб кореспонденти видання написали понад 40% матеріалів, опублікованих за тиждень. У два з половиною рази рідше вони посилалися на інші місцеві та всеукраїнські ЗМІ і пресрелізи. У понад 10% новин кореспонденти взагалі не зазначили, де саме вони отримали ту чи іншу інформацію. І лише у 7% кореспонденти видання самі здобули інформацію для новин. 

Трохи рідше посилаються на соцмережі і месенджери журналісти онлайн-видання «Наше місто» — у 39% матеріалів. Але журналісти цього видання написали і менше новинних матеріалів за тиждень, аніж колеги з «Днепровской панорамы»: у виданні натомість багато гороскопів, прикмет і різноманітних порад від того, як правильно підібрати кросівки до того, як зробити скріншот. У цій редакції так само, другим за популярністю джерелом є інші ЗМІ, на третьому місці — прес-служби, зокрема, прес-служба Дніпровської міськради. І лише у 11% випадках інформацію для новин здобувають власні кореспонденти.

Третім онлайн-виданням, що переважно посилається на соцмережі та месенджери є ресурс «Відкритий». Журналісти найчастіше за інших посилаються на Telegram-канали. Так новиною на “Відкритому” можуть стати незвичайні, з їх точки зору, знахідки дніпрян у секонд-хендах міста. На власну роботу журналісти посилаються у 14 % новин.

Експертка «Інституту масової інформації» Олена Голуб каже, що соцмережі не можуть бути основним і достовірним джерелом інформації через наступні причини: «Дописи в соціальних мережах можуть корегуватися або взагалі видалятися; людина, що поширює допис у соціальній мережі може бути заангажована і висвітлювати подію зі своєї позиції; часто поширюється неперевірена інформація; навіть якщо людина пише що вона очевидець, журналіст не може бути в цьому впевнений на 100 відсотків; сторінки політиків у соцмережах часто ведуть професійні політтехнологи, поширення  таких дописів може створювати хибний профіль цього політика у суспільстві; сторінки в соціальних мережах можна зламати і написати там будь-що».

Утім соціальні мережі, звісно, можуть бути джерелами, які підштовхнуть журналістів до перевірки інформації в офіційних джерелах та безпосередньо на місці подій. 

Новини – власні чи ні? 

Міський сайт gorod.dp.ua найчастіше за інформацією звертається до сайту газети «Сегодня», адже є частиною ПАТ «Сегодня Мультимедиа», а також на інші ЗМІ регіону та України. Передруки з інших видань на цьому ресурсі — це більше половини усього контенту за тиждень — 52%. Ще 16% новин - це передруки пресрелізів обласної та міської адміністрацій — так само не адаптовані для читачів і не збалансовані. Власна робота є джерелом інформації у 9% новин. І цей показник міг би бути більшим ще, мінімум, на 4%, аби журналісти видання не забували зазначати джерело у текстах. Наприклад, як у низці новин з пресконференції заступника міського голови Михайла Лисенка — те, що журналіст особисто був присутнім на заході зрозуміло з авторських фотографій, але безпосередньо у тексті про це не згадується.  

У видання «Інформатор» власна робота є джерелом інформації у 45% проаналізованих новин. І це є основним джерелом для новин видання. 29% новин написані із посиланням на пресслужби. До соцмереж журналісти звернулися у 16% випадків. Власні новини від кореспондентів “Інформатора” це, переважно, повідомлення про дорожньо-транспортні пригоди та кримінальні події. Знімаючи власні фото та відеорепортажі з місця, «Інформатор» забезпечує собі високу цитованість, адже матеріали часто є  ексклюзивними.

Головна редакторка ресурсу Крістіна Лях, на наше питання, як саме журналісти ресурсу дізнаються про надзвичайні події раніше за інших, відповіла, що ресурс має кілька джерел отримання ексклюзивної інформації: кореспонденти, які моніторять усі міські групи і чати у соцмережах; користувачі і читачі, які повідомляють редакції про надзвичайні події і власні джерела серед правоохоронців, рятувальників і працівників служби “Швидкої допомоги”.

«Ми створили чат в Telegram для спілкування з передплатниками — там понад 5 тисяч людей, а це 5 тисяч пар «очей», лояльних до нас. Іноді, завдяки цьому, інформація надходить до нас майже в той же час, що і в поліцію. Крім того, за час роботи всі журналісти Інформатора обзавелися знайомствами з представниками спецслужб — не тільки з поліцією, але і з медиками, рятувальниками. Деякі з них також оперативно повідомляють нам про події», - розповіла вона.

Варто додати, що у всіх репортажах журналістів «Інформатора» з місця ДТП з 13 по 17 січня, були відсутні коментарі правоохоронців щодо деталей аварій та лікарів щодо стану травмованих. Зазвичай, «Інформатор» у цих новинах повідомляє, що «деталі з'ясовуються», але пізніше на ресурсі додаткових деталей або коментарів не з'являється, що можна розцінити як порушення стандартів повноти і достовірності.

Головне фото - Скріншот  з сайту «Днепровская Панорама», dnpr.com.ua

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації“ та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


В середині минулого тижня деякі справи та одне свято закинули мене у Дніпро. Тому вперше за останні 16 років я подивився на це місто поглядом киянина. Хоча киянин з мене відносний - тільки вийшов на П...
Нам вдовблювали 200 років, що Днєпрапєтровск - це російське місто, його збудували російські царі та зросійщені генсеки «і ваапщє - тут всєгда гаварілі па рускі».Але ми з вами у 2014-2015 р...
Андрій ДЕНИСЕНКО

Дніпру 1200 років

Дніпру 1200 років!Такі гасла цілком могли би прикрасити вулиці нашого міста в ці святкові дні.Міста, давнішого за Москву та імперію, з її катеринами, переписуванням історії та байками про початки житт...
Дмитро Томчук

Про COVID-19 зсередини

Это мой очередной ежедневный лонгрид, но! На этот раз я очень прошу дочитать все до конца! Особенно людей который я люблю и уважаю и я знаю, что многим не хватает сил дочитать все до конца и они прост...